۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
کد خبر 83289217
۰ نفر
نمایندگان از پاسخ های وزیر نفت قانع شدند

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ های وزیر نفت به سوال نماینده ایذه در مورد خدمات گازرسانی به روستاها و بخش های مختلف كشور قانع شدند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا،«بیژن زنگنه» در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس برای پاسخ به سوال نماینده مردم ایذه مبنی بر این كه چرا سیاست های گازی كشور در بخش خدمات گازرسانی به روستاها و بخش های مختلف كشور و گرفتن سهم بازار گاز دنیا غیرعادلانه و ضد منافع ملی بوده است در مجلس شورای اسلامی حضور یافت.
«هدایت الله خادمی» در جلسه علنی عصر امروز مجلس گفت: ایران بعد از آمریكا و روسیه سومین تولید كننده گاز دنیا است اما در حالی كه روسیه 18 درصد بازار گاز را دارد، ایران 2 درصد گاز بازار دنیا را به خود اختصاص داده است.
وی افزود: بازار آینده انرژی بازار گاز است و ما باید حداقل 10 درصد بازار را به دست آوریم، چرا قرارداد گاز با تركمنستان را قطع كردید؟ قضیه كرسنت به كجا رسید؟
خادمی با بیان این كه خودمان باعث برخی از تحریم ها می شویم،اظهارداشت: ما هنوز یك كشور تك محصولی هستیم و آمریكا هر وقت خواست ما را تحریم می كند.
نماینده ایذه در مجلس با بیان این كه قرارداد گازی ما با پاكستان باید اجرایی شود گفت: اكثر این پروژه تكمیل شده بود فقط چندین كیلومتر تا نقطه صفر مرزی مانده بود كه بایستی انجام دهید چه پاكستان آمادگی داشته،و چه نداشته باشد.
به گزارش ایرنا، خادمی پس از توضیحات زنگنه از پاسخ های وی قانع نشد و تصمیم گیری در این زمینه به رای نمایندگان گذاشته شد كه با 112 رای موافق، 54 رای مخالف و 3 رای ممتنع از 195 نماینده حاضر پاسخ های وزیر نفت را قانع كننده دانستند.
به گزارش ایرنا علی مطهری كه ریاست جلسه علنی را برعهده داشت، درباره اظهارات خادم مبنی بر جذب نمایندگان دوره دهم در وزارت نفت گفت: آقای خادمی در صحبت هایش بیان كرد كه 'نمایندگان دوره دهم همگی جذب وزارت نفت شده اند'، نمایندگان خوزستان اینجا آمدند و می گویند هیچ كدام از ما جذب وزارت نفت نشدیم و هیچ كدام كارمند وزارت نفت نیستیم.
وی افزود: آقای خادمی نباید این جمله را می گفت و این كنایه ای به مجلس و نمایندگان است.

** نماینده اهواز از پاسخ های وزیر نفت قانع شد
در ادامه علی ساری نماینده اهواز از وزیر نفت درباره علت عدم اتخاذ تهمهیدات لازم برای جلوگیری از بحران مازوت سوال كرد و گفت: ما سه و نیم میلیون بشكه نفت كوره(مازوت) تولید می كنیم كه به دلیل مازوت بالا نتوانستیم آن را بفروشیم انتظار داریم برای مازادی كه داریم وزارت نفت برنامه دقیقی داشته باشد.
وی افزود: به دلیل گوگرد بالا مازوت در آب های بین المللی تحریم شده است بنابراین باید اقدام ویژه ای در این زمینه انجام شود و وزارت نفت در این زمینه باید اقدامات لازم را انجام دهد.
وی در پایان اعلام كرد كه از پاسخ های وزیر نفت قانع شده و آن را به رای مجلس نگذاشت.
سیام**9121**1058 **2021**