۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۶
کد خبر: 83289205
۰ نفر
عبور از یكجانبه گرایی ترامپی

تهران - ایرنا - درحالی دولت آمریكا معافیت خریداران نفتی ایران را تمدید نكرد كه به نظر می رسد، فضای عبور از یكجانبه گرایی 'ترامپی' ایجاب می كند كه ورای كنش های رسانه ای، به عملگرایی تمركز بیشتری شود.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، اقدامات ضد ایرانی كاخ سفید افزایش یافته و در تازه ترین آن، كاخ سفید روز گذشته(دوشنبه) با صدور بیانیه ای اعلام كرد كه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریكا تصمیم گرفته معافیت خریداران نفت ایران را لغو كند، خبری كه فضای سیاست و اقتصاد بین المللی را بیش از گذشته متلاطم كرد.
در بیانیه كاخ سفید آمده است كه این معافیت ها پس از سر آمدن موعد آن در ماه می (12 اردیبهشت) صادر نمی شود.
كاخ سفید در بیانیه خود یادآور شد كه آمریكا، عربستان و امارات متحده عربی تضمین كرده اند كه نیازهای جهانی برای نفت را بعد از حذف همه سهم نفت ایران از بازار تامین كنند.
بیانیه كاخ سفید همچنین حاكیست: این تصمیم با هدف به صفر رساندن صادرات نفت ایران و محروم كردن این كشور از منبع اصلی درآمدی اش، اتخاذ شده است.
در ادامه بیانیه كاخ سفید آمده است: دولت ترامپ و متحدان ما به حفظ فشار اقتصادی حداكثری به ایران و افزایش فشار مصمم هستند تا به فعالیت های بی ثبات كننده ایران علیه آمریكا، شركا و متحدان ما و امنیت خاورمیانه پایان داده شود.
ترامپ اردیبهشت سال گذشته به طور یكجانبه از برجام خارج شد و پس از آن طی دو مرحله تحریم هایی را كه طبق این توافق برداشته شده بود، بازگرداند.
خروج آمریكا از توافقنامه برجام، با محكومیت دیگر امضا كنندگان این توافق روبرو شد و آنها اعلام كردند كه به تجارت با ایران ادامه داده و سازوكارهایی را برای این منظور راه اندازی می كنند.
در همان زمان، واشنگتن مدعی شد كه قصد دارد صادرات نفت ایران را به صفر برساند اما در نوامبر سال گذشته مجبور شد هشت كشور شامل چین، هند، ژاپن، كره جنوبی، تایوان، تركیه، ایتالیا و یونان را دو بار به مدت 6 ماه از تحریم های نفتی علیه ایران معاف كند.
اما تازه ترین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی نشان می دهد كه به دلیل كاهش شدید تولید نفت عربستان و ونزوئلا، عرضه نفت در بازار جهانی محدود شده و نشانه‌های ناهمخوانی درباره دورنمای تقاضای نفت و سطح ذخیره ‌سازی مشاهده می‌شود.
پس از بیانیه كاخ سفید، 'مایك پمپئو' وزیر امورخارجه آمریكا نیز در یك نشست خبری در آستانه نخستین سال خروج غیرقانونی آمریكا از توافق بین المللی برجام كه تاییدیه شورای امنیت سازمان ملل متحد را هم با خود دارد، درباره سیاست به صفر رساندن فروش نفت ایران و قطع درآمد یك كشور و فشار بر مردم، تصمیم جدید را اعلام كرد.
وی با بیان اینكه حدود یكسال پیش، رئیس جمهوری آمریكا با خروج از برجام بزرگترین كارزار فشار حداكثری را علیه ایران اعاده كرد، افزود: هدف از این اقدام آن است كه «رژیم قانون شكن» نتواند برای بی ثباتی خاورمیانه اعتبار مالی داشته باشد.
وزیر خارجه آمریكا ادعا كرد: دولت ایران باید همچون یك كشور عادی رفتار كند. 40 درصد درآمد ایران از نفت است. پیش از بازگشت تحریم ها، ایران در سال حدود 50 میلیارد دلار درآمد داشت اما امروز برآوردهای ما نشان می دهد كه بیش از 10 میلیارد دلار كاهش درآمد داشته است.
وی با بیان اینكه معافیت هایی به برخی كشورها داده شده بود تا خرید نفت ایران را ادامه دهند، اظهار كرد: این روند اجازه داد كشورها به آرامی خود را از زیر بار نفت ایران خالی كنند. امروز اعلام می كنم كه هیچ گونه معافیت دیگری نخواهیم داشت.
وزیر خارجه آمریكا نیز همچون ترامپ مدعی شد، فعالیت های ایران را رصد خواهیم كرد و به سود كشوری نیست كه خرید نفت از ایران را ادامه دهند.
پمپئو افزود: با شركا و كشورهای خریدار عمده نفت ایران صحبت كردیم كه از نفت خام ایران دور شوند. با تولید كنندگان بزرگ نفتی مذاكره كرده ایم تا بازار نفت جهان كمبود نداشته باشند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی تضمین كرده اند كه بازار نفت را جبران كنند.
پس از بیانیه كاخ سفید و اظهارات وزیر امور خارجه آمریكا، برخی كشورها و خریداران نفتی ایران به طور محتاطانه به این اقدام آمریكا واكنش نشان دادند.
مقامات دولتی هند اعلام كردند كه دهلی نو تاثیر تمدید نشدن معافیت های آمریكا را برای خرید نفت ایران بر امنیت انرژی خود بررسی می كنند.
وزارت خارجه كره جنوبی نیز در واكنش به اعلام تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران اعلام كرد كه سئول در همه سطوح در حال مذاكره با واشنگتن برای تمدید معافیت خود از تحریم های آمریكا است.
'مولود چاووش اغلو' وزیر امورخارجه تركیه نیز در صفحه توییتر خود نوشت: تصمیم آمریكا برای پایان دادن به معافیت های واردات نفت ایران به صلح و ثبات منطقه كمك نمی كند و به ملت ایران ضرر می زند.
وی افزود: تحریم های تحمیلی یك طرفه و دیكته های خارجی درباره كیفیت مدیریت روابط با كشورهای همجوارمان را رد می كنیم.
درك رهبران آمریكایی از امور جهانی مبتنی بر سیاست فشار حداكثری در حوزه های سیاسی و اقتصادی است، هرچند رفتار كلان این كشور مبتنی بر تقابل راهبردی با برخی از كشورها نیست اما سیاست فشار اكنون به بخشی از تاكتیك و دستور كار جهانی دولت ترامپ تبدیل شده است.
در چنین وضعیتی، كشورها به منظومه ای از اهداف اقتصادی آمریكا و رژیم های سیاسی و اقتصادی به ابزار و ساز وكارهای اقتصادی یك سویه در جهت منافع اقتصادی این كشور تبدیل می شوند.
بر این مبنا، در شرایط فشار حداكثری، كشورها به سیاست های محدوساز، واكنش های انقباضی نشان می دهند.
در شرایطی كه بسیاری از كشورها و نهادها و سازمان های بین المللی از جمله مكزیك و كانادا در آمریكای شمالی گرفته تا اتحادیه اروپا و تركیه تا چین تحت تاثیر سیاست فشار حداكثری آمریكا در حوزه های اقتصادی قرار دارند، درك راهبردی این كشورها در فضای یكجانبه گرایی ترامپی مبتنی بر سكوت و اقدام محدود خواهد بود.
از دیگر سو، آنچه باعث خواهد شد تا كشورها بتوانند در چنین فضایی تحرك سیاسی و اقتصادی متناسب با شرایط یكجانبه گرایی ترامپی داشته باشند، عملگرایی در چارچوب گسترش وابستگی متقابل اقتصادی برای عبور از این فضا خواهد بود.
اروپام ** 2040 ** 1071