تحقق دولت الكترونیك مورد تاكید تمام اركان نظام است

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری تحقق دولت الكترونیك را موضوعی مهم و مورد تاكید همه اركان نظام دانست و گفت: تحقق دولت الكترونیك تأثیر چشمگیری بر پیشگیری و مقابله با فساد دارد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، «اسحاق جهانگیری» امروز- سه شنبه- در دوازدهمین جلسه شورای فناوری اطلاعات كه به ریاست وی برگزار شد، به تاثیر اجرای كامل طرح دولت الكترونیك در ارتقای رضایتمندی مردم از خدمات دولتی تاكید كرد.
وی اظهارداشت: تبادل اطلاعات بین دستگاهی یكی از ضرورت های تحقق دقیق و كامل دولت الكترونیك است و دستگاه ها باید با لحاظ همه شرایط لازم برای حفاظت از اطلاعات خصوصی شهروندان در زمینه اشتراك گذاری اطلاعات در سامانه های ملی مركز ملی تبادل اطلاعات، همكاری كامل و جدی داشته باشند.
معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: تعلل در همكاری برای ایجاد دولت الكترونیك از هیچ دستگاه و نهادی پذیرفته نیست.
جهانگیری همچنین گفت: شفافیت اطلاعاتی كه در نتیجه اجرای كامل دولت الكترونیك ایجاد می شود ضمن تسهیل امور زندگی مردم، تاثیر چشمگیری بر پیشگیری و مقابله با مفاسد دارد.
وی یادآور شد: دولت الكترونیك از سوی دیگر كمك بزرگی به برقراری عدالت در عرصه های مختلف می كند و گامی موثر نیز در اجرای اقتصاد مقاومتی و تقویت اقتصاد كشور در برابر تكانه های خارجی و داخلی خواهد بود.

**ثبت نام الكترونیكی كارت سوخت یكی از خدمات ملموس الكترونیك است
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز در این جلسه گفت: رییس جمهوری در دیدار نوروزی ابتدای سال تاكید كرد كه امسال باید در ازای 12 ماه، حداقل 12 خدمت ملموس الكترونیك به مردم ارائه شود.
وی تصریح كرد: یكی از نمونه های خدمت ملموس الكترونیك، ثبت نام الكترونیكی كارت سوخت از مردم بود.
وی افزود: مردم برای ثبت نام دور جدید كارت سوخت بدون نیاز به هیچ گونه مراجعه حضوری، در مدت بسیار كوتاهی از طریق تلفن همراه خود در سامانه دریافت كارت سوخت ثبت نام كردند و هیچ هزینه ای نیز نپرداختند.
در این جلسه وزیر آموزش و پرورش، معاون رییس جمهوری و رییس سازمان امور استخدامی كشور، دبیر شورای عالی فضای مجازی حضور داشتند.
در ادامه این جلسه تصویب شد كارگروه خوشه سلامت در مدت یكماه، برنامه تحقق اهداف مورد نظر قانون برنامه ششم مبنی بر استقرار و بهره برداری 100 درصدی سامانه سلامت الكترونیكی را با پوشش كلیه ذینفعان، به نحوی كه شامل معماری كلان، اهداف عملیاتی، برنامه اقدام و میزان استقرار و بهره برداری 4 پروژه كلیدی پرونده الكترونیكی سلامت، استحقاق سنجی و رفع همپوشانی كلیه بیمه ها، ارجاع و نسخه الكترونیكی، رسیدگی الكترونیكی در بازه های زمانی سه ماهه باشد، به همراه نیازمندی ها و الزامات از سایر دستگاه ها تدوین و به دبیرخانه شورا اعلام كند.
همچنین بر اساس مصوبه دیگر این شورا، دولت مكلف است، تا پایان اجرای قانون برنامه سامانه‌های مالیات الكترونیكی، معاملات دولتی الكترونیكی (شامل مناقصه، مزایده، خرید كالا) و سلامت الكترونیكی را با پوشش كلیه ذی‌نفعان مستقر و مورد بهره‌برداری قرار دهد.
بر این اساس پایگاه اطلاعات مؤدیان به ویژه دستگاه هایی كه همكاری كمتری داشته اند حداكثر در مدت 6 ماه باید تكمیل شود.
تدوین برنامه اقدام تحقق اهداف برنامه، شامل اخذ اظهارنامه الكترونیكی، رسیدگی و ممیزی الكترونیكی و اخذ الكترونیكی مالیات و استقرار با پوشش كامل ذینفعان با تفكیك اهداف در بازه های زمانی سه ماهه و ارائه برنامه اجرایی، اجرای قانون پایانه های فروشگاهی با همكاری وزارت ارتباطات و سایر دستگاه های ذیربط نیز بخش دیگر مصوبه این جلسه درباره نظام مالیات الكترونیكی بود.
شورای اجرایی فناوری اطلاعات، ارائه برنامه زمانی تكمیل و توسعه سامانه به منظور پوشش كلیه انواع معاملات و امكان اتصال با سامانه های توسعه یافته سایر دستگاه های اجرایی بر اساس قانون به نحوی كه در تعامل حداكثری، فعل معامله در سامانه ستاد انجام گیرد، در مدت 6 ماه، تكمیل فهرست تأمین كنندگان كالا و خدمات با همكاری وزارت صنعت معدن تجارت درخصوص اصناف و سازمان برنامه و بودجه كشور در خصوص پیمانكاران و مشاوران در مدت 2 ماه با هماهنگی دبیرخانه شورا، از سوی وزارت صمت را نیز تصویب كرد.
شورای اجرایی فناوری اطلاعات همچنین تدوین برنامه ارزیابی و نظارت بر نرخ كالا و خدمات در سامانه و الزام به همكاری دستگاه ها با همكاری وزارت اقتصاد، سازمان برنامه وبودجه و سایر دستگاه های نظارتی از سوی وزارت صمت را نیز تصویب كرد.
شورا وزارت اقتصاد و امور دارایی را نیز مكلف كرد با همكاری سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد اصلاح آیین نامه های معاملات برای پوشش كلیه معاملات و انعطاف پذیری در این زمینه توسط سامانه ستاد را نیز در مدت یك ماه تهیه و ارائه كند.
شورای اجرایی فناوری اطلاعات در ادامه جلسه، در راستای استفاده حداكثری از ظرفیت های بخش غیردولتی، كلیه پروژه های اولویت دار 23 گانه موضوع مصوبه 9 اردیبهشت 97 هیأت وزیران را به فهرست پیوست مصوبه دستورالعمل مشاركت بخش غیردولتی در ارائه خدمات الكترونیكی دولت جمهوری اسلامی ایران جلسه یازدهم شورای اجرایی فناوری اطلاعات اضافه كرد.
همچنین سازمان برنامه و بودجه موظف شد، گزارش ارزیابی بلوغ دولت الكترونیكی را به عنوان یكی از شاخص های نحوه تخصیص اعتبارات مربوط به دولت الكترونیكی به دستگاه های اجرایی را مدنظر قرار داده و به منظور ایجاد یكپارچگی فنی و استفاده حداكثری از ظرفیت های موجود و عدم موازی كاری در مبادله موافقتنامه های مربوط به ردیف های توسعه دولت الكترونیكی و عناوین مشابه، نظر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را اخذ كند.
براساس تبصره این مصوبه وزارت ارتباطات مكلف خواهد بود در مدت 10 روز پس از وصول موافقتنامه ها نظر خود را اعلام كرده و عدم اعلام نظر به منزله موافقت تلقی خواهد شد. ضوابط فنی و اجرایی نیز در دبیرخانه شورا با همكاری سازمان های برنامه و بودجه و اداری و استخدامی بازنگری خواهد شد.
بر اساس مصوبه دیگر این جلسه، وزارت ارتباطات مكلف است ظرف دو ماه دستورالعمل اتصال، هم بندی، (SLA)، معماری مراكز تبادل اطلاعات و استاندارد نحوه تبادل اطلاعات را ابلاغ كند. كلیه دستگاه های اجرایی دولتی نیز ظرف 6 ماه سرویس های الكترونیكی مورد نیاز سایر دستگاه های اجرایی را پیاده سازی و از بستر مركز ملی تبادل اطلاعات ارائه خواهند كرد.
شورای اجرایی فناوری اطلاعات مصوبه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی درباره ایجاد سامانه پنجره واحد مدیریت زمین را نیز مورد تأیید قرار داد.
شورا همچنین مقرر كرد به منظور تطبیق ضوابط فراداده های ضروری برای تولید و نگهداری اسناد الكترونیكی با چارچوب تعامل‌پذیری دولت الكترونیكی جمهوری اسلامی ایران، كارگروهی با حضور دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات و نمایندگان سازمان اداری و استخدامی كشور، سازمان اسناد و كتابخانه ملی و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تشكیل شود و ظرف مدت سه ماه ضوابط مذكور را در قالب تكالیف مندرج در تبصره 2 ماده 67 قانون برنامه ششم تهیه كند و این ضوابط را توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مصوبه شورای اجرایی فناوری اطلاعات ابلاغ كند.
سیام*3061* 1336