تحول راهبردی نظام صنفی رایانه ای با سند بیستون

تهران- ایرنا- فناوری اطلاعات این روزها در كوچك‌ترین الزامات زندگی مردم رسوخ كرده است. سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كشور (نصر) سعی دارد با سند تحول راهبردی بیستون در این مسیر قدم‌هایی بردارد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دبیركل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای كشور عصر سه‌شنبه در نشست تشریح سند تحول راهبردی بیستون گفت: وجود برنامه و توانمندسازی اعضا، عملكرد در سطح جامعه با توجه به نقش روزافزون فناوری اطلاعات و تحول دیجیتال بیشتر و بیشتر حس می‌شود و كمتر مسئولی است كه از ایجاد سامانه‌ها صحبت كند درحالی‌كه همه به دنبال ایجاد استفاده از بستر فضای مجازی هستند.
رسول سرائیان افزود: سازمان و اعضایش برای ایفای نقش محوری در این حوزه، به یك برنامه نیاز دارند كه بر اساس آن بتوانیم اعضا را توانمند كنیم و مطالباتمان را به‌درستی از دولت پیگیری كنیم.
وی اقتصاد دیجیتال، تحول دیجیتال و هوشمندسازی شهرها را از اولویت‌های فناورانه كشور برشمرد و از آغاز مطالعات در این حوزه ها از سوی سازمان نصر خبر داد.
سرائیان افزود: اسناد بالادستی، سیاست‌های كلی بخش، تجربیات همكاران و مسائلی دیگر ما را به این نتیجه رساند سندی كه در ذهن داریم باید برنامه‌هایی مانند قانون مداری در صنف، دو برابر كردن اندازه بازار فناوری كشور، توانمندسازی اعضا و توانمندسازی دبیرخانه سازمان نصر را پوشش دهدو درنتیجه سندی با عنوان «بیستون» آماده شد.
او در خصوص اهداف سند تحول راهبردی بیستون گفت: 15 فناوری وجود دارد كه از ابتدای خلقت نقش‌های اساسی در زندگی انسان‌ها ایفا كرده‌اند از ابداع آتش گرفته تا چرخ و بخار و مسائل دیگر.
دبیركل سازمان نصر تصریح كرد: مهم‌ترین مقوله‌ای كه در این دوره باید مدنظر قرار بگیرد فناوری موبایل و اینترنت است كه اقتصاد و سبك زندگی مردم را برهم زده و ما باید همگام با آن پیش برویم.
وی توضیح داد: مطالعات ما در این حوزه به تصویب 20 اقدام راهبردی در سازمان نصر منجر شد كه تا سال 1401 به آن‌ها دست پیدا خواهیم كرد و نام این سند را به همین واسطه بیستون گذاشته‌ایم.
سرائیان، تعامل با دولت و مجلس، توسعه بازار داخلی و صادرات، ورود و انتقال تجارب از كشورهای خارجی به داخل كشور، تأمین مالی از بازار سرمایه را ازجمله این اقدامات عنوان كرد و گفت: ذیل هركدام از این قانون‌های راهبردی نیز یك هدف اصلی مانند برنامه‌ریزی تحویل، دفتر مدیریت پروژه، انتظام بر مقررات و نظام قیمت‌گذاری وجود دارد.
وی بیان داشت: فناوری امروز به نقطه‌ای رسیده كه باید در تمام صنایع و حوزه‌ها نقش اصلی و محوری ایفا كند و ما باید این نقش را با كمك وزارتخانه‌های مهم كشور تبیین كنیم.
سرائیان در پایان بار دیگر بر نقش فناوری اطلاعات در اقتصاد كشور تأكید كرد و گفت: در سال گذشته، با وجود منفی بودن رشد اقتصادی در برخی بخشها، اما بخش خدمات كه پیشران‌های آن كسب‌وكارهای اینترنتی هستند 2.5درصد رشد مثبت داشته و این نشان می‌دهد باید روی این حوزه تمركز ویژه‌ای داشت.
علمی** 9207** 1055