نوبت جراحي در بيمارستان هاي قزوين بيش از سه ماه طول نمي كشد

قزوين - ايرنا - مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي قزوين گفت: گرچه به طور كلي نوبت انتظار براي اعمال جراحي در ييمارستان هاي دانشگاهي قزوين نسبتا افزايش يافته اما معمولا بيشتر از سه ماه طول نمي كشد.

به گزارش ايرنا، دكتر عبدالله كشاورز روز سه شنبه در نشست خبري مسئولان دانشگاه علوم پزشكي قزوين كه به مناسبت هفته سلامت برگزار شد در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر نوبت هاي طولاني عمل هاي جراحي و ارجاع بيمار از بخش دولتي به خصوصي افزود: اين تاخير در نوبت ها عمدتا به 2 دليل اتفاق مي افتد و نمي تواند فقط ناشي از اين باشد كه پزشكان خودشان با برنامه قبلي اين نوبت ها را طولاني كنند.
وي اضافه كرد: يكي از اين دلايل آن است كه دانشگاه از 2 سال گذشته به دنبال آن بوده كه هيچ خدمتي تعطيل نشود و اكنون كه 90 درصد درآمد بيمارستان ها در اختيار سازمان هاي بيمه گر بوده و در خوشبينانه ترين حالت فقط 10 درصد آن نقدي دريافت مي شود،
اگر ميزان اعمال غير اورژانسي را با همان ظرفيت سابق حفظ كنيم بيمارستان روز به روز بدهكارتر مي شود.
كشاورز ادامه داد: در همين شرايط سخت اقتصادي هزينه تمام اقلام مصرفي مورد نياز بيمارستان ابتدا بايد به طور نقدي پرداخت و سپس تحويل داده شود.
وي گفت: از سوي ديگر نيز منابع بيمه اي به موقع به دست دانشگاه نمي رسد بنابراين مجبوريم هزينه ها را مديريت كنيم.
كشاورز افزود: دليل ديگر اين تاخير در نوبت ها آن است كه در برخي رشته هاي خاص اصرار بيمار به اينكه جراحي وي توسط پزشك خاصي انجام شود، نوبت او را قدري طولاني تر مي كند.
اين اظهارات مدير درمان دانشگاه علوم پزشكي در پاسخ به سوال خبرنگاري كه معتقد بود در كنار نوبت طولاني مدت جراحي ها در برخي بيمارستان هاي قزوين تا مدت حتي 6 ماه، برخي كلينيك هاي خصوصي نيز در همان زمان با بيماري كه در نوبت عمل است تماس گرفته و پيشنهاد جراحي بيمار را در مراكز خود مي دهند و به نوعي مي توان اين را درز اطلاعات بيمار از بخش دولتي به بخش خصوصي به منظور دريافت هزينه هاي بالاتر تلقي كرد.
رييس دانشگاه علوم پزشكي قزوين نيز در اين نشست در پاسخ به اين سوال ضمن تاييد مواردي از اين تخلفات، خواستار گزارش مصاديق اين مسايل به اين دانشگاه شد.
7388*3013