حضور اقشار مختلف در امدادرساني باعث دلگرمي سيلزدگان شد

خرم آباد - ايرنا - معاون هماهنگي امور عمراني استانداري لرستان گفت: حضور اقشار مختلف از جمله بسيج، سپاه، ارتش، دولت، نيروهاي جهادي، سازمان هاي مردم نهاد و طلاب در مناطق سيلزده موجب دلگرمي افراد آسيب ديده شد.

به گزارش ايرنا، احمد مرادپور روز سه شنبه در جلسه با سازمان هاي مردم نهاد مركز گفتمان صلح براي همه در محل استانداري افزود: سيل لرستان عليرغم تمامي خسارات و سختي ها اما نكته خوبي داشت و موجب واكنش تمامي نيروهاي امدادي براي كمك به سيلزدگان شد.
وي با بيان اينكه نيروهاي مسلح با تجهيزات كامل براي امداد به سيلزدگان تلاش كردند ادامه داد: همچنين سيستم دولتي 15 استان كشور با تجهيزات و امكانات خود از روزهاي اول براي كمك به سيلزدگان در منطقه حضور يافتند.
وي با تاكيد بر اينكه شفافيت موجب جلب اعتماد مردم مي شود تصريح كرد: مدت زمان منتهي به يكسال گذشته چهار مرحله سيل در لرستان رخ داده كه قبل از وقوع هر يك مصوبات، پيشنهادات و اطلاع رساني هايي صورت گرفته كه موجب كاهش تلفات انساني سيل شد.
معاون هماهنگي امور عمراني استانداري لرستان گفت: اطلاع رساني، تشخيص و اعتماد به گزارش هاي هواشناسي سه عامل اصلي در كاهش تلفات سيل بود اما مشكلات به جا مانده از سال هاي قبل نيز اين حادثه را تشديد كرد.
مرادپور افزود: تجاوز به حريم و بستر رودخانه و ساخت و ساز غيرمجاز باعث بسياري از تخريب هاي سيل شد.
وي با تاكيد بر رعايت مباحث پدافند غيرعامل در ساخت و سازهاي دولتي بيان كرد: 50 كيلومتر از جاده قديمي خرم آباد - پلدختر به طور كامل بر اثر سيل محو شده و با وجود اينكه شبكه هاي برق، آب و گاز تمامي روستاها و شهرهاي سيلزده وارد مدار شده اما تلاش برا ايجاد راه ارتباطي چند روستا همچنان ادامه دارد.
وي افزود: 150 هكتار در شهر پلدختر زير گل و لاي به ارتفاع يك تا سه متر رفته كه جمع آوري اين رسوبات در مدت 15 روز اقدام ارزشمندي است.
مرادپور ادامه داد: همچنين با توجه به گرماي هوا در شهر پلدختر اسكان سيلزدگان در چادر و كانكس سخت است و بايد هرچه سريعتر اين مساله حل شود.
برآورد اوليه خسارت سيل اخير در لرستان بيش از 37 هزار ميليارد ريال است و 15 نفر در اين سيل جان خود را از دست داده اند.
7269/6060