هیات كره ای برای معافیت خرید نفت ایران به آمریكا می رود

پكن- ایرنا- یك مقام وزارت امور خارجه كره جنوبی اعلام كرد هیاتی از این كشور به ریاست معاون اقتصادی وزیر امور خارجه كره، برای مذاكره درباره معافیت خرید نفت ایران، هفته آینده به واشنگتن سفر می كند.

به گزارش ایرنا خبرگزاری یونهاپ روز سه شنبه بدون اشاره به اسم این مقام وزارت امور خارجه گزارش كرد «هدف از اعزام این هیات به واشنگتن مشاوره با آمریكا در مورد اخذ معافیت از تحریم نفتی ایران است».
دولت كره جنوبی پیش از این با صدور بیانیه‌ای اعلام كرده بود به تلاش‌هایش برای تمدید معافیت خرید نفت ایران تا 12 اردیبهشت می ادامه خواهد داد.
اوایل ماه جاری میلادی هم وزیر اقتصاد كره جنوبی در واشنگتن پیرامون تمدید معافیت این كشور از تحریم‌های آمریكا علیه نفت ایران با «استیو منوچین» همتای آمریكایی خود دیدار و گفت‌وگو كرده بود.
وزارت خارجه كره جنوبی هم در واكنش به اعلام تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران اعلام كرد كه سئول در همه سطوح در حال مذاكره با واشنگتن برای تمدید معافیت از تحریم های آمریكا است.
كاخ سفید دوم اردیبهشت در بیانیه‌ای اعلام كرد دونالد ترامپ رئیس ‌جمهوری آمریكا تصمیم گرفته است معافیت خرید نفت ایران كه پیشتر به 8 كشور داده بود را تمدید نكند.
این تصمیم آمریكا مورد انتقاد كشورهایی مانند چین، هند و تركیه قرار گرفته و به نظر می رسد بر تعداد كشورهای معترض به این رویكرد افزوده خواهد شد.
ترامپ با اعلام تحریم صادرات نفت ایران از ماه می، كشورهایی كه به خواسته آمریكا عمل نكنند را به اعمال تحریم تهدید كرده است.
این در حالی است كه اقدام یكجانبه آمریكا موجب نگرانی در بازارهای جهانی شده است بازار نفت با واكنش منفی به این تصمیم، شاهد افزایش سه درصدی بهای نفت بوده كه بیشترین میزان افزایش در 2019 بوده است.
**آساق**1904**