عمليات ايمن سازي دام هاي مناطق سيل زده خوزستان انجام شد

اهواز - ايرنا - مديركل دامپزشكي خوزستان گفت: عمليات ايمن سازي دام هاي سبك و سنگين در برابر بيماري هاي شايع در مناطق سيل زده استان با مشاركت تيمهاي استان هاي معين انجام شد.

مصطفي كناركوهي سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: تيمهاي دامپزشكي استان هاي خوزستان ، بوشهر، فارس، هرمزگان، تهران،مركزي، كهگيلويه و بويراحمد و كرمان در راستاي امدادرساني به دامداران تاكنون 16 هزار و 200 راس دام سبك ، سنگين و 20 هزار قطعه طيور را درمان كرده و جايگاه هاي 22 هزار راس دام را نيز با هدف جلوگيري از بيماري هاي انگلي سمپاشي كردند.
وي گفت: استقرار تيمهاي دامپزشكي ساير استان ها در قالب همكاري هاي بين استاني و به منظور خدمت رساني بهتر و بيشتر به دامداران و روستاييان آسيب ديده از سيل اخير و به درخواست اداره كل دامپزشكي استان خوزستان صورت گرفت.
مديركل دامپزشكي استان خوزستان گفت: جلوگيري از شيوع و بروز بيماري هاي قابل انتقال از دام به انسان كه در نهايت منجر به خطرافتادن سلامت مي شود ، از ديگر ماموريت هاي اين تيمهاي اعزامي ازاستان هاي معين است .
كناركوهي افزود: از شروع بحران سيلاب تاكنون 30 تيم در استان خوزستان به امر درمان ، واكسيناسيون ، سمپاشي ، پايش و مراقبت براي ممانعت از شيوع و اپيدمي بيماري‌هاي دامي و همچنين بيماريهاي مشترك بين انسان و دام پرداختند و هم اكنون 45 اكيپ شامل تيمهاي داخل استاني و اعزامي از ساير استانها به صورت شبانه روزي و با بكارگيري همه توان و امكانات در زمينه كنترل و پيشگيري ، درمان در حوزه دامي ، آموزش و ترويج ،اطلاع رساني و همكاري در تامين بهداشت عمومي جامعه در شهرستان هاي سيل زده و در معرض سيل از جمله هويزه، باوي، شوشتر، اهواز، دشت آزادگان، دزفول ، شوش ، شادگان ، آبادان ، خرمشهر ، كارون فعال هستند.
وي همچنين از دفن بهداشتي لاشه 450 راس دام سبك و سنگين و 23هزار قطعه مرغ مناطق سيل زده خوزستان با نظارت ماموران دامپزشكي خبر داد.
بر اساس آمار رسمي دامپزشكي خوزستان هم اكنون حدود 400 هزار راس دام سنگين و2.5 ميليون راس دام سبك به ارزش 120هزار ميليارد ريال در خوزستان وجود دارد.
چندي پيش وزير جهادكشاورزي و رييس سازمان دامپزشكي كشور در بازديد از مناطق سيل زده شمال ، مركز و غرب خوزستان بر رسيدگي هرچه بهتر و سريع تر به بهداشت و درمان دام ساكنان مناطق روستايي تاكيد كرد.
هنوز از ميزان دقيق خسارات وارده سيلاب مهيب اخير به بخش دام خوزستان اعلام نشده است.
6065/6002