۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۸
کد خبر 83289108
۰ نفر
تحریم نفتی ایران و توپ كم باد ترامپ در زمین رقبا

تهران- ایرنا- «دونالد ترامپ» پس از چند ماه كش و قوس و مواجهه با اختلاف نظرها درباره چگونگی رویارویی با جمهوری اسلامی ایران تصمیم گرفت تا آخرین حلقه های تحریم تهران را تكمیل كند و به اصطلاح توپ را به زمین ایران بیاندازد. برخی می گویند استفاده از آخرین تیر در تركش می تواند نتایجی معكوس را در سرنوشت سیاسی ترامپ رقم بزند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، رئیس جمهوری آمریكا بالاخره تصمیم گرفت تا دیروز (دوم اردیبهشت ماه) اعلام كند دیگر معافیتی برای مشتریان نفت ایران در كار نخواهد بود و از دوازدهم ماه جاری، تحریم های نفتی علیه تهران به صورت كامل به اجرا گذاشته خواهد شد.
این اعلان در حالی صورت گرفت كه بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می كردند هراس ترامپ از افزایش چشمگیر بهای نفت باعث تمدید معافیت ها برای مشتریان اصلی نفت ایران یعنی چین، هند، كره جنوبی، ژاپن و تركیه خواهد شد.
از میان این كشورها جدی ترین واكنش ها از سوی مقامات پكن و آنكارا صورت گرفت كه اعلام كردند از تصمیمات یكجانبه آمریكا پیروی نخواهند كرد.
واكنش رسمی دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی هم این بود كه دستگاه مزبور در حال رایزنی داخلی و خارجی و چاره جویی برای رویارویی با اقدام آمریكا است با این حال «با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم‌های مورد نظر، جمهوری اسلامی ایران اصولا ارزش و اعتباری برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم ها قائل نبوده و نیست.»
در كنار این واكنش دیپلماتیك و ارائه تحلیل و تفسیرهای مختلف درباره امكان سنجی و تبعات اقدام ترامپ برای «به صفر رساندن صادرات نفت ایران» و اعمال «فشار حداكثری» بر تهران، ایده بستن تنگه هرمز و ضربه زدن به شركای آمریكا در اجرای نقشه ضدایرانی هم مطرح شد؛ شركایی چون سعودی و امارات كه ترامپ گفته با اتكا به آنان مانع از ایجاد التهاب در بازار جهانی انرژی خواهد شد و كسری قطع جریان نفت ایران را جبران می كند.
اظهارات دیروز «مایك پمپئو» وزیر امور خارجه ترامپ و بیانیه كاخ سفید مبنی بر تصمیم قاطع واشنگتن برای توقف صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران، همچنان كه اشاره شد تحلیل و گمانه زنی های متعدد و بسیاری را به دنبال آورد.
در میانه گزاره هایی چون كاهش ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی، استقراض از بانك مركزی، چاپ اسكناس، روانه شدن بودجه عمرانی به سمت بودجه جاری دولت و ... كه برخی ناظران و كارشناسان از آن به عنوان راهكارهای موقت برای عبور از تنگناهای تشدید شده تحریمی سخن گفتند، بسیاری از جمله تحلیلگران و رسانه های خارجی هم عنوان داشتند كه به صفر رساندن صادرات نفت ایران از سوی آمریكا اقدامی آسان نخواهد بود و جمهوری اسلامی ایران با اتكا به تجربیات چند دهه تحریم خواهد توانست حداقلِ مورد نیاز صادرات نفت و رقمی نزدیك به یك میلیون بشكه را در سطح جهانی به فروش برساند.
گروهی نیز به این موضوع اشاره داشتند كه كاخ سفید تحت هدایت ترامپ پیش از تحریم های نفتی، سلاحی موثرتر را علیه ایران به كار بسته بود. از دید برخی از صاحب نظران، تحریم های مالی مهمترین تیر در تركش ترامپ بود كه در فرایند تحریم های ثانویه به سوی جمهوری اسلامی ایران پرتاب شد. این در حالی است كه مذاكرات اخیر ایران با شركای تجارت خارجی برای راه اندازی كانال های تبادل مالی نشان می دهد تحریم های مالی، تاكنون اهداف مورد نظر واشنگتن برای اعمال فشار غیر قابل تحمل بر تهران را محقق نساخته است.
علاوه بر آنچه بیان شد، این پرسش مطرح است كه ترامپ اكنون آخرین حربه مهم خود برای اعمال فشار بر تهران را به كار برده و از این پس تا زمان برگزاری انتخابات، برای كشاندن جمهوری اسلامی ایران پای میز مذاكره از چه اهرمی استفاده خواهد كرد.
در همین پیوند بود كه حتی برخی سناتورهای جمهوریخواه و چهره های ضدایرانی به اعلام مخالفت با تصمیم اخیر ترامپ پرداخته و اظهار داشتند تمدید نكردن معافیت های نفتی ضمن ضربه زدن به شركای آمریكا، هدف اعمال فشار مضاعف را محقق نخواهد كرد.
نكته ای كه دیروز در هیاهوی دار و دسته ترامپ علیه جمهوری اسلامی ایران به چشم آمد، خط و نشان رئیس جمهوری جمهوریخواه آمریكا برای رقبای داخلی بود تا جایی كه از دید برخی ناظران، توئیت دیروز ترامپ برای اعلام تمدید نشدن معافیت مشتریان نفت ایران بیش از مقام های تهران، چهره های برجسته حزب دموكرات همچون «جان كری» وزیر امور خارجه دولت «باراك اوباما» را مخاطب قرار می داد. به گفته ترامپ، كری و مسببان توافق هسته ای با ایران در آمریكا توصیه های بدی را به تهران ارائه داده اند.
از نگاه رئیس جمهوری آمریكا و طیفی از تحلیلگران، به رغم تعارضات بسیار جدی و اساسی میان تهران و سیاستمداران دموكرات آمریكا، وجود پدیده ای به اسم ترامپ یك نقطه اشتراك را به تصویر می كشد. چهره های اصلی حزب دموكرات برای انتخابات 2020 آمریكا تصریح كرده اند در صورت كنار زدن ترامپ، آمریكا را به برجام باز می گردانند. از این رو، رئیس جمهوری آمریكا بر این باور است كه مقاومت ایران برابر خواسته اصلی ترامپ یعنی تن دادن به مذاكره جهت رسیدن به «توافقی بهتر از برجام»، مهمترین چالش پیش روی كارنامه سیاست خارجی دولت وی در رقابت های انتخاباتی بوده و به احتمال زیاد تاثیری سرنوشت ساز در آینده سیاسی وی خواهد داشت.
كابوس تكرار سرنوشت «جیمی كارتر» كه به واسطه تحولات ایران پس از انقلاب نتوانست دوره ریاست جمهوری خود را در انتخابات سال 1980 تمدید كند، آشكارا گریبان ترامپ را گرفته است. شاید به همین دلیل است كه تماس هایی بین این دو به منظور تبادل نظر در زمینه قدرت فزاینده چین و دیگر مسائل پیش روی آمریكا برقرار شده و در رسانه ها انعكاس یافته است.
برای فرار رو به جلو جهت رهایی از این كابوس، ترامپ همه ابزارهای خود علیه جمهوری اسلامی ایران را بسیج كرده است تا شاید همچون پرونده كره شمالی توپ را به زمین رقیب بیاندازد.
ترامپ با راه انداختن بازی مذاكره با كره شمالی تاكنون باعث توقف آزمایش های موشكی و اتمی پیونگ یانگ شده است ولی بر خلاف این بازی، در پرونده ایران زمان به كمك ترامپ نخواهد آمد.
كاخ سفید با تصمیم خود تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران را به اوج خود رساند تا از این پس شاهد اثرات و تبعات آن برای تهران باشد و ترامپ به انتظار بنشیند تا در فصل مورد انتظار، حاصل فشار مضاعف بر جمهوری اسلامی ایران را درو كند. واقعیات این مواجهه و انداختن توپ تخاصم به زمین ایران اما نشان می دهد كه این توپ كم جان تر و كم بادتر از آن است كه نتیجه بازی را به سود ترامپ رقم بزند.
پژوهش**9279