سونامی بیماریهای عفونی در مناطق سیل زده وجود ندارد

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پرشكی ایران گفت: با توجه به اقدامات انجام شده در مناطق سیل زده و حضور نیروهای مختلف به نظر نمی رسد كه سونامی بیماریهای عفونی در پیش باشد ولی باید اقدامات پیشگیرانه و مراقبت انجام شود.

به گزارش خبرنگار سلامت ایرنا، كیوان الچیان روز سه شنبه در سی امین كنگره سالیانه جامعه پزشكان متخصص داخلی ایران افزود: احتمال شیوع بیماریهای منتقله از راه آب آلوده نیازمند درایت و پیش بینی است هر چند به دنبال سیل مشكلات مختلفی در منطقه احتمال وقوع دارد و تداخل فاضلاب شهری و خانگی با آب مصرفی، همچنین وجود گل و لای در منازل احتمال عفونت های مختلف را افزایش می دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران افزود: آبیاری سبزیجات و درختان با آب های آلوده شهری می تواند امراض عفونی گوارش از جمله تیفویید و پاراتیفویید را بروز دهد.
الچیان گفت: میكروب های مولد امراض داخلی، اسهال، وبا و زردی می تواند علائم خاص خود را داشته باشند. سالمونلاتیفی باكتری است كه از طریق آب و مواد غذایی به ویژه شیر آلوده و سبزیجات آلوده می تواند موجب عفونت های دستگاه گوارش شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پرشكی ایران گفت: وبا به دنبال آلودگی آب آشامیدنی شهری با آب آلوده پس از این گونه بلایای طبیعی می تواند مشكلاتی ایجاد كند.
الچیان افزود: در این راستا حشرات نیز قادر به انتقال این گونه آلودگی ها هستند و باید نگران شیوع اسهال های آمیبی نیز بود، میكروب لپتوسپیروز كه انسان را به زردی مبتلا می كند نیز از طریق پوست و آب آلوده می تواند انتقال یابد.
این متخصص داخلی گفت: آنچه مهم است ماندگاری این عوامل عفونی در خاك و آب است، برخی از این عوامل بیماری زا ماه ها در خاك زنده می مانند.
دكتر الچیان با اشاره به طول عمر برخی از میكروب ها و انگل ها، افزود: تخم آسكاریس 37روز در خاك باقی می ماند، برخی كلیفرم ها در سبزیجات، كاهو و گوجه فرنگی در دمای 17 درجه بین 14 تا 18 روز باقی می مانند، عوامل بروز برخی كیست های كبدی ناشی از بعضی میكروب ها چندین هفته در خاك باقی می مانند، استرپتوكك ها در خاك بین 36 ساعت تا 36 روز قادر به ادامه زیست هستند، همچنین سالمونلاتیفی 6تا12 هفته در محیط خاك زنده می مانند.
وی اضافه كرد: حداقل تا حدود سه ماه بعد از سیل و بلایای طبیعی باید نگران و منتظر بروز برخی بیماری ها و یا اپیدمی انواع عفونت های گوارش از نوع تیفوئیدی، شیگلا، لپتوسپیروز و وبا باشیم.
وی ضمن هشدار به خانه های بهداشت و مسوولین بهداشتی گفت: مراقبت از آب آشامیدنی بسیار حائز اهمیت است و به توجه ملی نیاز دارد.برای احتمال انتقال این امراض به حیوانات یا بروز برخی امراض مشترك بین انسان و حیوانات و دام نیز باید پیش بینی لازم صورت گیرد، همچنین دام آلوده، حشرات، عقرب و مار احتمال گسترش داشته و انسان و محیط زیست را تهدید می كند.
كنگره جامعه پزشكان داخلی از امروز در سالن همایش های رازی آغاز شد و تا 6 اردیبهشت ماه ادامه دارد.
اجتمام*9022*9105