دانشگاهی در ژاپن ، استخدام استاد سیگاری را ممنوع كرد

تهران - ایرنا - سیگار نكشیدن در فضای عمومی، یكی از برنامه های فرهنگی ژاپن است كه می خواهد تا برگزاری بازی های المپیك سال 2020 توكیو، آن را در جامعه نهادینه كند و در این راستا یك دانشگاه هم سیگاری نبودن را شرط استخدام اساتید خود و ترك آن را ضروری برای ثبات شغلی آنان اعلام كرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از روزنامه استریت تایمز، دانشگاه «ناگازاكی» به عنوان نخستین دانشگاه ژاپن اعلام كرده است كه بر اساس این قانون، اگر متقاضیان كار در این دانشگاه متعهد به ترك سیگار تا زمان استخدام خود شوند، می توانند فعالیت خود را آغاز كنند.
این قانون جدید كه از 19 آوریل در این دانشگاه اجرایی شده ، نشان دهنده روند رو به رشد تصمیم برای ممنوعیت كشیدن سیگار در تمام فضاهای عمومی ژاپن است و تلاش دارد پیش از آغاز بازی های المپیك و پارالمپیك در سال 2020 میلادی توكیو این فرهنگ جا افتاده باشد.
به نوشته این روزنامه، این تصمیم نشان دهنده تلاش های فزاینده از سوی سازمان های خصوصی برای اجرای قوانین منع مصرف سیگار است.
به گفته رئیس دانشگاه «ناكازاكی»، كار ما به عنوان یك دانشگاه، پرورش منابع انسانی است و ما خود را موظف می دانیم تا مردم را علیه سیگار كشیدن ترغیب كنیم چرا كه برخی شركت ها نیز آغاز به اجرای قانون عدم استخدام افراد سیگاری كرده اند.
یكی از مقامات وزارت بهداشت، كار و رفاه اجتماعی ژاپن اعلام كرده است كه تا كنون چنین قانونی در دانشگاه های ژاپن اعمال نشده بود.
آمار نشان می دهد كه افراد سیگاری، نزدیك به هشت درصد از كاركنان هیات علمی دانشگاه های ژاپن را تشكیل می دهند.
قانون اصلاح ارتقاء سلامت ژاپن كه از آوریل 2020 آغاز خواهد شد شامل منع مصرف سیگار در رستوران های این كشور نیز خواهد شد.
**آساق**9470**1104**