ایران و روسیه اقدامات ضدایرانی آمریكا را بررسی كردند

مسكو - ایرنا - سفیر جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر امور خارجه روسیه آخرین تحولات منطقه ای و بین المللی و اقدامات ضد ایرانی آمریكا را بررسی كردند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، در دیدار مهدی سنایی و سرگئی ریابكوف موضوعات مهم از جمله تحریم های یك جانبه و هنجار شكنی آمریكا، اقدامات تحریك آمیز این كشور، برجام و همكاری های صلح آمیز هسته ای و تحولات منطقه ای و بحران ونزوئلا مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در این دیدار دو طرف ضمن تاكید بر همكاری های دو كشور در موضوعات منطقه ای و بین المللی، اقدامات آمریكا را خلاف قوانین بین المللی دانستند كه باعث رواج بی نظمی و هرج و مرج در جهان می شود.
گفتنی است 'دونالد ترامپ' رئیس ‌جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت‌ ماه سال گذشته خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد و آبان ماه پارسال نیز تحریم های آمریكا علیه ایران را بازگرداند.
واشنگتن چندی پیش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در لیست گروه های تروریستی خود قرار داد و دیروز نیز كاخ سفید در بیانیه ای اعلام كرد كه معافیت خریداران نفت ایران را دیگر تمدید نمی كند به عبارتی هیچ كشوری حق ندارد از ایران نفت بخرد.
سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه كشورمان در واكنش به بیانیه اخیر و ضد ایرانی ترامپ مبنی بر عدم تمدید معافیت برای خریداران نفت ایران اظهار داشت: با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم‌های موردنظر، جمهوری اسلامی ایران اصولاً ارزش و اعتباری برای معافیت‌های اعطایی بر تحریم‌ها قائل نبوده و نیست.
بااین‌حال، با توجه به تأثیرات منفی عملی این تحریم‌ها و احتمال افزایش این اثرات منفی با عدم تمدید معافیت‌ها، وزارت امور خارجه امروز به‌صورت مستمر با تمامی نهادهای ذی‌ربط داخلی در تماس بوده و نیز رایزنی‌های فشرده‌ای با بسیاری از شركای خارجی اعم از اروپایی، بین‌المللی و همسایگان صورت داده است.
وی افزود كه نتیجه این تماس‌ها و رایزنی‌های داخلی و خارجی به مراجع عالی تصمیم‌گیری منعكس‌ شده و به‌زودی تصمیم مقتضی در این خصوص اتخاذ و اعلام خواهد شد.
اروپام ** 1346 **