۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۷
کد خبر: 83288980
۰ نفر
ششمین جلسه رسیدگی به پرونده البرز ایرانیان آغاز شد

تهران- ایرنا- ششمین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان تعاونی‌های البرز ایرانیان، ولی عصر(عج)، فردوس و آرمان دقایقی پیش در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به صورت علنی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار قضایی ایرنا موسسه مالی البرز ایرانیان از سال 91 تا 96 حدود 46 هزار میلیارد تومان گردش مالی داشته و گردش مالی موسسه ولی عصر از اردیبهشت 94 تا اسفند 96 حدود 17 هزار میلیارد تومان بوده است. سپرده گذاران این دو موسسه بالغ بر 91 هزار نفر هستند كه 6 هزار و 36 نفر آنان به دادگاه شكایت كرده اند.
حدود هزار و 400 میلیارد تومان تعهدات موسسه البرز و حدود 259 میلیارد تومان از تعهدات مالی موسسه ولی عصر به سپرده گذاران هنوز پرداخت نشده است.
دولت با ایجاد خط اعتباری 700 میلیارد تومانی به دو بانك تجارت و كشاورزی ماموریت داد تا مطالبات سپرده گذاران را تسویه كنند كه بانك تجارت تاكنون 630 میلیارد تومان به 16 هزار و 200 نفر از سپرده گذاران موسسه البرز پرداخت كرده و بانك كشاورزی نیز 135 میلیارد تومان به 15 هزار نفر از سپرده گذاران موسسه ولی عصر پراخت كرده و با آنان تسویه حساب كرده است.
امیرحسین آزاد، حسن قریانی، محمد بهرامی حسن آباد و احسان حیدری، متهمان این پرونده 353 جلدی هستند كه اتهام آنها افساد فی الارض از طریق اخلال عمده در نظام اقتصادی با علم به موثر بودن اقدامات مجرمانه است.
سید محمد آقامیری راد نماینده دادستان تهران در چهارمین جلسه رسیدگی به این پرونده گفت: امیرحسین آزاد متهم ردیف اول پرونده ۸۰۰ میلیارد تومان سپرده گرفته ولی ۲۵۰ میلیارد تومان در حساب های مختلف بلوكه شده و ۱۵۰ میلیارد تومان تسهیلات به مردم داده است كه تاكنون ۲۰۰ میلیارد تومان اموال از وی كشف شده ولی متهم باید بگوید كسری ۳۰۰ میلیارد تومان كجاست.
وی افزود: ۲۲۰ نفر به دلیل ارتباط با متهمان پرونده تعاونی البرز ایرانیان موفق به دریافت تسهیلات در حدود ۴۰ میلیارد تومان بدون بهره یا با سود كمتر از چهار درصد شده اند.
روز گذشته همسر حامد كریمی یكی از مدیران البرز ایرانیان كه دو سال پیش كشته شد، با ارائه توضیحاتی درباره نحوه قتل همسرش گفت: دو سال از قتل همسرم می گذرد و من شاكی اصلی این پرونده هستم. من و پدرم اولین كسانی بودیم كه به بالای پیكر همسرم رسیدیم و دیدیم دستانش را از پشت بسته و به دهانش چسب زده بودند و ظاهرا او را بیرون از منزل به قتل رسانده و پیكرش را به داخل خانه منتقل كرده بودند.
وی افزود: وقتی به آزاد گفتم چطور زنده ای در حالی كه دوستت زیر خاك است، او با پوزخندی گفت مگر او را من كشتم. سوال من این است كه چه كسانی بانی قتل همسر من بودند.
اجتمام*1003*1834