۳ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۳۱
کد خبر: 83288967
۰ نفر
مجتمع استارتاپی و نوآورانه در تهران راه‌اندازی می‌شود

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران از راه‌اندازی مجتمع استارتاپی و نوآورانه در تهران در راستای پروژه شهرهوشمند خبرداد.

به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از صندوق نوآوری و شكوفایی، دكتر محمد فرجود در نشست شتاب‌دهنده‌های دانش بنیان در صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به برگزاری اولین سلسله از رویدادهای «تهران هوشمند، تهران نوآور» با موضوع «مدیریت هوشمند پسماند شهری» در سخنانی با تاكید بر اینكه بدون حضور بخش خصوصی فعال در حوزه نوآوری نمی‌توان پروژه شهر هوشمند را به سرانجام رساند، گفت: ما در شهرداری تهران این كار را از حدود یك سال پیش آغاز كرده‌ و به جایی رسیده‌ایم كه درباره نحوه تامین نیازهای فناورانه در حوزه خدمات شهری، نیاز به تعامل جدی‌تر داریم.
وی با تاكید بر اینكه شهرداری تهران قصد دارد فضای فناورانه و نوآورانه را داخل این نهاد گسترش دهد، به نیازهای شهرداری پایتخت در سازمان‌های مختلف تابعه اشاره كرد و گفت: ما امروز در سازمان‌های مختلف خود نیازهای فناورانه مختلفی داریم و به دنبال تامین این نیازها هستیم، درهمین زمینه قصد داریم اولین سلسله از رویدادهای خود با عنوان «تهران هوشمند، تهران نوآور» را با همكاری صندوق نوآوری و شكوفایی با موضوع «مدیریت هوشمند پسماند شهری» برگزار و در آن نیازهای فناورانه و نوآورانه شهرداری تهران را مطرح كنیم.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران با بیان اینكه تهران شهری است كه نیازهای فناورانه بسیاری دارد كه شركت‌های دانش بنیان می‌توانند آن را تامین كنند، گفت: یكی از این نیازها مربوط به حوزه پسماند شهری است. ما روزانه هشت هزار تن زباله از شهر جمع‌آوری می‌كنیم كه به درستی تفكیك و بازیافت نمی‌شود، این یك مسئله بسیارجدی برای ما است. راه حل آن نیز رفتن به سمت حركت‌های فناورانه است، لذا معتقدیم صندوق نوآوری و شكوفایی با همكاری شركت‌های دانش بنیان می‌توانند در این زمینه به ما كمك كنند.
فرجود در ادامه با اشاره به كمك شهرداری تهران به شركت‌های دانش بنیان در بحث فضای كسب و كار نوآورانه گفت: شهرداری موضوعاتی مانند محل استقرار و اخذ مجوزهای كسب و كار را دنبال كرده تا در شهر تهران فضای بهتری را به لحاظ كسب و كارهای نوآورانه شاهد باشیم. درهمین زمینه مجوز فعالیت در مكان‌های صنعتی را اخذ كرده ایم كه این مكان‌ها برای فعالیت‌هایی از جنس دانش بنیان و فناورانه خواهند بود.
وی افزود: همچنین به دنبال شناسایی پهنه‌هایی در تهران هستیم كه به طور خاص به فعالیت‌های نوآورانه بپردازند. حدود دو ماه است درگیر این مسئله هستیم تا بتوانیم مكان خاصی را بیابیم كه بتوانیم آن را به مجتمع استارتاپی و نوآورانه تبدیل كنیم.
فرجود در پایان با اشاره به اینكه شهرداری تهران در دوره جدید فعالیت خود به دنبال خروج از تولی‌گری در حوزه نوآوری است، تصریح كرد: شهرداری به دنبال این نیست كه خودش به دنبال تاسیس شتاب دهنده و مركز رشد برود. در این زمینه مكان‌هایی را در اختیار داشتیم كه درصدد هستیم آنها را تجهیز و به بخش خصوصی واگذار كنیم تا این بخش به دنبال مدیریت، رشد و پرورش در حوزه‌های فناوری و نوآوری برود.
اولین رویداد از سلسله رویدادهای 'ارائه نیازهای فناورانه و نوآورانه شهرداری تهران'، با محوریت 'مدیریت هوشمند پسماند شهری' دوشنبه 9 اردیبهشت ماه با همكاری صندوق نوآوری و شكوفایی برگزار می شود.
علمی ** 9340**1485