راشا تودی از مانع تراشی های آمریكا در روند بازسازی سوریه خبر داد

تهران - ایرنا - شبكه «راشا تودی» در گزارشی با بررسی وضعیت سوریه پس از پایان جنگ با گروه های تروریستی، از تلاش آمریكا برای مانع تراشی و جلوگیری از بازسازی این كشور خبر داد.

به گزارش ایرنا، تارنمای شبكه راشا تودی روز (سه شنبه) نوشت: با پایان جنگ با گروه های تروریستی و بازگشت آرامش به سوریه، مقامات این كشور عزم خود را برای بازسازی زیرساخت ها و ویرانه های ناشی از درگیری های 7 ساله جزم كرده اند.
با این حال دولت آمریكا می كوشد با اعمال تحریم های بیشتر و جلوگیری از رسیدن مواد اولیه به سوریه روند بازسازی در این كشور را مختل كند.
بر این اساس تحریم های آمریكا سال گذشته مشكلات عدیده ای را برای مردم سوریه به وجود آورد و آنها سرمای زمستان را در نبود گاز، نفت و سوخت كافی برای گرم نگاه داشتن خود به پایان بردند.
در حال حاضر منابع اصلی انرژی در سوریه كه در شرق فرات واقع است تحت كنترل گروه های كرد است و تانكرهای حمل سوخت تنها در ازای پرداخت مبالغ هنگفت مجاز به پر كردن مخازن خود از میدان های نفتی این منطقه هستند.
این كه دولت سوریه به منابع سرزمینی خود دسترسی ندارد، طرحی است كه از سوی آمریكا و همپیمانانش به اجرا درآمده است.
ارتش آمریكا با اشغال مناطق شرق فرات و سپردن كنترل آن به كردهای سوریه از منابع سوخت به عنوان اهرم فشاری به دولت سوریه استفاده می كند.
در شرایطی كه روسیه و ایران به عنوان حامیان نظام سوریه می كوشند مواد مورد نیاز این كشور از جمله نفت را تامین كنند، این كشورها با تحریم های آمریكا مواجه می شوند.
به تازگی نیز «عماد خمیس» نخست وزیر سوریه گفته است كه مصر با همكاری آمریكا از عبور نفتكش های ایرانی جلوگیری كرده و مانع عبور آنها از كانال سوئز شده است.
در واقع تحریم ها و تهدیدهای آمریكا متوجه تمام كشورها، شركت ها، كشتی ها و خدمه ای می شود كه به هر نحوی اقدام به صادرات نفت به سوریه كنند.
این در شرایطی است كه كشور جنگ زده سوریه به شدت نیازمند منابع انرژی و مواد اولیه برای بازسازی زیرساخت ها و مناطق ویران شده است.
آمریكا می كوشد با دستاویز قرار دادن قطعنامه های شورای امنیت بیشترین فشار را به «بشار اسد» وارد كرده و مانع هر گونه سازندگی و پیشرفت در سوریه شود.
واشنگتن به خوبی واقف است كه بیشترین زیان ناشی از این فشارها متوجه مردم عادی است.
همانگونه كه «ركس تیلرسون» وزیر خارجه وقت آمریكا در ژانویه 2018 اعلام كرد هدف اصلی تحریم ها، به پا كردن یك شورش مردمی علیه بشار اسد بوده است.
این در حالی است كه پس از سال ها جنگ و ویرانی، مردم سوریه خواهان داشتن یك كشور امن و با ثبات اند تا در آن بتوانند زندگی عادی خود را از سربگیرند.
اروپام**6143** 1546