ایران و پاكستان، خیلی دور خیلی نزدیك

تهران- ایرنا- كارشناسان اقتصادی معتقدند روابط تجاری ایران و پاكستان به رغم تشابهات فرهنگی و نزدیكی جغرافیایی آن‌ها به یكدیگر، هنوز به حد مطلوب نرسیده است و اعداد و ارقام هم مهر تائید به این گزاره می زند.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه اقتصادی ایرنا، عمران خان نخست وزیر پاكستان عصر یكشنبه عازم ایران شد و مشهد را به عنوان نخستین مقصدش انتخاب كرد، چرا كه معتقد بود «اگر از امام اجازه بگیرد، سفر آسان می‌شود».
این نخستین سفر عمران خان به ایران بود در حالیكه او از مرداد 97 بر كرسی نخست وزیری پاكستان تكیه زده است؛ البته «رفعت مسعود»، سفیر پاكستان در تهران اعلام كرده كه عمران خان تمایل داشته زودتر از این‌ها به ایران سفر كند اما میسر نشده است.
پیش از این هم «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران درست دو ماه بعد از تشكیل دولت جدید در پاكستان به رهبری عمران خان به این كشور سفر كرده بود.
عمران خان با شعار «پاكستان جدید» روی كار آمد و به همین دلیل است كه در دیدار با «مسعود خوانساری»، رئیس اتاق بازرگانی تهران تاكید كرد كه «اقتصاد این كشور تا پنج سال پیش رو بازسازی خواهد شد».
سفر عمران خان به تهران در حالی است كه طی سال‌های اخیر مسائل مرتبط با حملات تروریستی و قاچاق مواد مخدر به‌شدت روابط دو كشور را تحت تاثیر قرار داده است. حوادث امنیتی در مناطق مرزی ایران و پاكستان هر از چند گاهی صدای اعتراض این دو كشور همسایه را بلند می‌كند، چرا كه هركدام از آن‌ها طرف مقابل را مسئول امنیت مرزها می‌دانند. با این حال به گفته عمران خان «دوستی ایران و پاكستان در طول سال‌های گذشته فراز و نشیب داشته، اما هیچگاه این دو كشور باهم دشمن نبوده‌اند» و همین امر باعث تلاش برای افزایش روابط دوجانبه آن‌ها به خصوص در زمان تحریم ایران شده است.
كارشناسان اقتصادی معتقدند روابط تجاری ایران و پاكستان به رغم تشابهات فرهنگی و نزدیكی جغرافیایی آن‌ها به یكدیگر هنوز به حد مطلوب نرسیده و اعداد و ارقام هم مهر تائید به این گزاره می زند؛ چنانچه بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده از سوی نهادهای مرجع ایرانی، ارزش تجارت دوجانبه بین ایران و پاكستان كمتر از 1.5 میلیارد دلار در سال اعلام شده است. البته مقامات ایران و پاكستان در بیستمین كمیسیون مشترك اقتصادی عنوان كردند كه «حجم روابط تجاری‌شان تا ظرفیت پنج میلیارد دلار قابل‌گسترش است» اما هنوز راهكار مشخصی برای عملی كردن این حجم از تجارت تدوین نشده است.

**بازنگری در تعرفه‌ها، شرط افزایش روابط تجاری ایران و پاكستان
«عبدالحكیم ریگی میرجاوه»، رئیس اتاق مشرك ایران و پاكستان در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا هدفگذاری تجارت 5 میلیارد دلاری با پاكستان را آرمانی خواند و گفت: سران دو كشور این عدد را اعلام كرده‌اند بدون اینكه واقعیت‌های تجارت را از بخش خصوصی سوال كنند.
وی تصریح كرد: برای دستیابی به حجم تجارت مورد نظر، اتاق‌های بازرگانی باید پیشنهادها و راهكارهای خود را به دولت ارائه دهند تا به عنوان یك استراتژی بلندمدت تدوین شود.
ریگی ضمن اشاره به مطلوب نبودن حجم روابط دو كشور عنوان كرد: موانع موجود اجازه بیشتر شدن حجم تجارت را نمی‌دهند كه رفع آن‌ها به عهده دولتمردان است.
رئیس اتاق زاهدان افزایش تعرفه‌ها را اصلی‌ترین مانع تجارت دوجانبه دانست و افزود: تعرفه‌های تجاری بین دو كشور بالاست و هنوز تعرفه ترجیحی به‌ طور كامل برقرار نیست.
وی با پیشنهاد اینكه تعرفه‌های میان دو كشور صفر شود، تاكید كرد كه برای گسترش مرزها نیاز به بازنگری در تعرفه‌ها و تجارت آزاد داریم.
همواره تراز تجاری ایران و پاكستان به نفع ایران مثبت بوده و كفه صادرات ایران نسبت به وارداتش از این كشور سنگین‌تر. چنانچه در 10 ماهه سال 97 میزان صادرات به پاكستان 1.19 میلیارد دلار ثبت شده اما در مقابل 236 میلیون دلار از این كشور واردات داشته است.
ریگی میرجاوه با اعتقاد به اینكه پاكستانی‌ها از كالاهای ایرانی استقبال می‌كنند، گفت: عرضه و تقاضا موازنه را تعیین می‌كند. در هر صورت پاكستان كشور منعطفی است كه در شرایط تحریم می‌توان روی آن حساب كرد.
به گزارش ایرنا، ایران نخستین كشوری‌ست كه استقلال پاكستان را به رسمیت شناخت و اقدام به تأسیس سفارتخانه در آن كشور كرد.
از آنجا كه روابط تجاری با پاكستان خصوصا در زمان تحریم اهمیت دوچندانی دارد، سفر عمران خان به تهران را می‌توان به فال نیك گرفت و نسبت به آثار تجاری و سیاسی این سفر خوشبین بود.
اقتصام** 4037**9189