۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۶
کد خبر 83288804
۰ نفر
تهيه آرشيو ديجيتالي از نسخه‌هاي خطي در مصر

تهران- ايرنا- سكوت كتابخانه صومعه «سنت كاترين» در دامنه كوه سيناي مصر، با ديجيتالي شدن نسخه‌هاي خطي باستاني اين كتابخانه، شكسته شد.

به گزارش روز سه‌شنبه گروه فرهنگي ايرنا به نقل از رويترز، تيمي از كارشناسان يوناني از هزاران نسخه خطي آسيب پذير شامل برخي از نسخه هاي اوليه كتاب مقدس مسيحيان با يك فرآيند پيچيده، عكسبرداري كردند.
اين روند پيچيده شامل تصويربرداري از اين نسخه هاي خطي با نور قرمز، سبز و آبي و ادغام تصاوير با نرم افزار رايانه اي است تا تصوير رنگي واحد با كيفيت بالا به وجود آيد.
هرچند اين صومعه از سده ها جنگ و خونريزي، جان به در برده، در منطقه اي واقع است كه تروريست ها تعداد زيادي آثار باستاني و فرهنگي و اسناد مختلف را در سوريه و عراق از بين برده اند.
كليساهاي مسيحيان مصر همواره هدف حملات تروريست هاي فعال در شمال سينا بوده است.
صومعه سنت كاترين كه بخشي از كليساي ارتدوكس شرقي است، در نيمه جنوبي در منطقه‌اي امن تر در شبه جزيره سينا قرار دارد. اما گروه تروريستي داعش در سال 2017 مسئوليت حمله به يك ايست بازرسي پليس مصر در همان حوالي را برعهده گرفت.
در همين حال، كارشناسان در نظر دارند اولين آرشيو ديجيتال از مجموعه چهار هزار و 500 نسخه خطي اين كتابخانه را تهيه كنند و اين كار را با ديجيتالي كردن حدود يك‌هزار و يك‌صد نسخه خطي به زبان هاي آشوري و عربي آغاز كرده اند.
تهيه آرشيو ديجيتالي در اين كتابخانه با استفاده از دوربين و رايانه و تجهيزات پيچيده طراحي شده براي محافظت از نسخه هاي خطي آسيب پذيرتر، ممكن است بيش از يك دهه زمان برد.
اين پروژه سال گذشته به همت يك سازمان تحقيقاتي و غيرانتفاعي تحت عنوان «كتابخانه الكترونيكي نسخه هاي خطي اوليه» و با كمك صومعه سنت كاترين و كتابخانه دانشگاه كاليفرنيا، لس آنجلس (يوسي‌ال‌اي) آغاز شد.
كتابخانه يوسي‌ال‌اي اعلام كرد كه چاپ آنلاين نسخه هاي خطي تمام رنگي را از پاييز سال 2019 شروع مي كند.
سازمان يونسكو، منطقه اي را كه صومعه در آن واقع است، با استناد به تقدسش در اديان اسلام، مسيحيت و يهوديت، به عنوان ميراث جهاني نامگذاري كرده است.
براساس اعلام اين سازمان، صومعه سنت كاترين در سده ششم تاسيس شد و قديمي ترين صومعه مسيحيان است كه همچنان مورد استفاده قرار مي گيرد.
برجسته ترين نسخه خطي در اين كتابخانه، نسخه يوناني انجيل مربوط به سده چهارم است كه قديمي ترين مجموعه باقي مانده از انجيل عهد جديد را شامل مي شود. صفحات اين نسخه خطي ميان چند موسسه تقسيم شده است.
فراهنگ**9109** 9053