پكن به دلیل عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران به آمریكا اعتراض كرد

پكن - ایرنا - سخنگوی وزارت امور خارجه چین اعلام كرد كه این كشور به دلیل عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران به صورت رسمی به آمریكا اعتراض كرده است.

گنگ شوانگ' روز سه شنبه در نشست مطبوعاتی و در پاسخ به سوالات خبرنگار ایرنا گفت: از آمریكا خواسته ایم به منافع و نگرانی های چین احترام بگذارد و اقدامات غلطی را كه به منافع چین آسیب می رساند، ادامه ندهد و برای حفاظت از حقوق و منافع مشروع شركت های داخلی چین تلاش كند.
وی با انتقاد از اقدام آمریكا در پایان دادن به معافیت‌های نفتی ایران گفت: هیاتی از این كشور برای رایزنی با آمریكا در مورد معافیت از تحریم های نفتی ایران در واشنگتن به سر می برند.
شوانگ تصریح كرد: عدم تمدید معافیت خرید نفت ایران یك اقدام اشتباه دیگر است كه مناسبات پكن و واشنگتن را بغرنج تر می كند.
وی گفت: ایران از شركای راهبردی چین است و همكاری های گسترده ای با تهران در حوزه های مختلف داریم و همكاری های اقتصادی چین و ایران با رعایت قوانین بین المللی ادامه خواهد یافت.
شوانگ از چین به عنوان كشوری مسئولیت شناس در برابر قوانین بین المللی نام برد و گفت: چین مخالف عدم تمدید معافیت تحریم‌های ایران از سوی آمریكا و اعمال تحریم های یكجانبه آمریكا علیه ایران است.
سخنگوی وزارت خارجه چین از ایران به عنوان كشوری بزرگ و دارای منابع غنی نفت و گاز نام برد و گفت: مخالفت خود را با تحریم های یك جانبه آمریكا اعلام كرده ایم و تحریم های یك جانبه نباید به یك رویه تبدیل شود.
شوانگ گفت: تحریم نفت ایران خاورمیانه را تحت تاثیر قرار می دهد و هر نوع تحریم علیه ایران می تواند بازار انرژی را تحت تاثیر قرار دهد.
وی گفت: چین قاطعانه از اعمال تحریم های یك جانبه آمریكا علیه ایران مخالف است و پكن با جامعه جهانی از جمله ایران در چارچوب قوانین بین المللی منطقی و قانونی در تعامل است و باید این روابط مورد احترام و محافظت قرار گیرد.
گنگ با بیان اینكه تحریم نفتی ایران باعث بی ثباتی در خاورمیانه و آشفتگی در بازار انرژی بین المللی می شود از آمریكا خواست نگرشی مسئولانه ای اتخاذ و نقش سازنده ای ایفا كند.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین افزود: ایران یك تولید كننده مهم نفت در جهان است و صادرات نفت خام ایران اهمیت زیادی برای ثبات در بازار انرژی بین المللی دارد.
او گفت: تحمیل تحریم های نفتی ایالات متحده آمریكا علیه ایران به افزایش آشفتگی در بازار بین المللی انرژی منجر می شود به طوری كه این تغییرات از روز گذشته خود را نمایان كرد.
وی بار دیگر تاكید كرد همكاری عادی بین جامعه بین المللی از جمله چین و ایران در چارچوب قوانین بین المللی معقول و قانونی ادامه دارد و باید مورد احترام و محافظت جامعه جهانی هم قرار گیرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین ادامه داد: دیدگاه چین در این زمینه بسیار محكم و واضح است و فكر می كنم موضع، موضع مشترك اكثر اعضای جامعه بین المللی نیز هست.
«دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا 18 اردیبهشت ماه سال گذشته خروج آمریكا از برجام را اعلام كرد اما بلافاصله دیگر كشورهای امضا كننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محكوم كردن خروج این كشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاكید كردند كه به برجام پایبند مانده و از تجارت شركت هایشان با ایران حمایت می كنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یك جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نكردن جهان با آمریكا نشان داد كه این كشور هیچگاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
**آساق**1904**1663**