خشونت پليس انگليس مصداق نقض آشكار حقوق شهروندي است

تهران- ايرنا- ستاد حقوق بشر با انتشار بيانيه اي سركوب و بازداشت هزار شهروند انگليسي از سوي پليس اين كشور را مصداق نقض آشكار حقوق شهروندي دانست و آن را محكوم كرد.

به گزارش ايرنا ستاد حقوق بشر قوه قضاييه روز سه شنبه با انتشار بيانيه اي اعلام كرد: آخرين اخبار حاكي از دستگيري و بازداشت حداقل هزار شهروند و محاكمه بيش از 40 شهروند انگليسي فقط به بهانه اعتراض صلح آميز و انتقاد از سياست هاي دولت اين كشور است و خبر تاسف بار سركوب، بازداشت و محاكمه صدها شهروند معترض در لندن توسط بيش از هزار و500 نفر از نيروهاي پليس و دولت انگليس موجب نگراني گسترده جامعه جهاني شده است.
در اين بيانيه آمده است: خشونت گسترده نيروي پليس مصداق نقض آشكار حقوق شهروندي خصوصاً حقوق عرفي و تعهدات بين المللي دولت انگليس در حمايت و ارتقا از حقوق بشر از جمله ماده 20 اعلاميه جهاني حقوق بشر، مواد 21 و 22 ميثاق بين المللي حقوق مدني و سياسي، ماده هشت ميثاق بين المللي حقوق اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، ماده پنج اعلاميه مدافعان حقوق بشر و در نهايت نقض آزادي و حقوق ملت ها در برگزاري تجمعات صلح آميز است.
ستاد حقوق بشر جمهوري اسلامي ايران ضمن اظهار نگراني شديد از روند جاري در برخورد با تجمعات مدني در انگليس، بكارگيري خشونت توسط پليس اين كشور بر عليه معترضان را محكوم كرده و همچنين ضمن يادآوري ضرورت تضمين تعهدات بين المللي و رعايت حقوق شهروندي توسط دولت انگليس از شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد مي خواهد تا در راستاي وظايف و ماموريت خود موضوع نقض آشكار حقوق بشري فوق را بررسي و گزارشي در اين خصوص تهيه كند.
به گزارش ايرنا پليس لندن اعلام كرد: آمار بازداشت فعالان محيط‌ زيست كه از دوشنبه گذشته در اعتراض به تغييرات آب و هوايي در لندن دست به تظاهرات زده‌اند، به هزار و 65 نفر رسيده است.
در اين نافرماني مدني كه در ابتدا قرار بود مسالمت‌آميز برگزار شود، معترضان به ايجاد بي‌نظمي در شهر ازجمله اخلال در حركت مترو، شكستن شيشه دفتر مركزي شركت نفتي شل و ايجاد راهبندان متهم هستند. آنها همچنين جمعه گذشته قصد داشتند تا در فرودگاه بين‌المللي هيترو لندن با كشيدن فنس هاي فلزي اخلال ايجاد كنند كه با دخالت مأموران پليس موفق به اين كار نشدند. تاكنون 40 نفر گناهكار شناخته‌ شده و سايرين پس از پايان تعطيلات عيد پاك محاكمه مي‌شوند.
فعالان محيط‌ زيست از دوشنبه گذشته پنج نقطه پرتردد پايتخت انگليس ازجمله مقابل پارلمان را قرق كرده و دورنمايي از پايان اين حركت اعتراضي وجود ندارد. پليس لندن با 200 نيروي كمكي از پاسگاه‌هاي شهرهاي اطراف لندن، در تلاش است تا تظاهرات را به يك نقطه محدود و از گسترش بي‌نظمي در شهر جلوگيري كند، اما تاكنون موفق نبوده است.
برخي تصاوير منتشرشده در رسانه‌ها نشان مي‌دهد كه مأموران پليس، دست و پاي معترضان را گرفته و با خشونت به داخل خودروهاي ون مي‌كشانند. در همين حال، برخي گزارش‌ها از احتمال ورود ارتش براي پايان دادن زوري به تظاهرات فعالان محيط ‌زيست حكايت دارد.
گروه قيام عليه انقراض به‌ عنوان برگزاركننده اصلي و رهبري اين تظاهرات سه درخواست اصلي دارد: از دولت مي‌خواهد كه درباره تغييرات آب و هوايي حقيقت را بگويد؛ سطح آلايندگي‌هاي ناشي از گاز سمي دي‌اكسيد كربن تا سال 2025 ميلادي را به صفر برساند و يك گروه از شهروندان نيز بر اين فرآيند نظارت كند.
اجتمام*1003*1834