قارچ هاي خودرو 10 نفر را در اروميه راهي بيمارستان كرد

اروميه - ايرنا - رييس مركز بهداشت شهرستان اروميه گفت: امسال 10 نفر در اروميه براثر مصرف قارچ هاي خودرو در طبيعت مسموم و راهي بيمارستان شدند.

علي صدقياني فر روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: امسال نيز تعدادي از مردم بدون توجه به هشدارها و توصيه هاي كارشناسان، اين قارچ هاي سمي را مورد استفاده قرار داده اند و بر اثر آن راهي بيمارستان شدند.
وي از مردم خواست از مصرف قارچ هاي جنگلي و كوهستاني كه به صورت فله اي عرضه مي شود خودارري كنند.
وي ادامه داد: پختن، آب پز كردن و كباب كردن قارچ هاي وحشي موجود در طبيعت سمي بودن آنها را از بين نمي برد و تنها راه پيشگيري از مسموميت عدم مصرف قارچ هاي وحشي روييده در طبيعت است.
رييس مركز بهداشت شهرستان اروميه بيان كرد: در سال گذشته 145 نفر در اروميه بر اثر مصرف قارچ هاي رويشي مسموم و از اين تعداد 116 نفر در بيمارستان بستري شدند.
صدقياني فر گفت: متاسفانه در سال گذشته يك نفر بر اثر مسموميت حاصل از مصرف قارچ هاي سمي فوت كرد.
وي افزود: درصورت مصرف قارچ هاي رويشي و بروز علايمي نظير تهوع، استفراغ، اسهال، درد شكم و تعريق كه گاهي علائم مغزي مانند توهم، خواب آلودگي، تشنج و بي قراري با آن همراه مي شود، شهروندان بايد به سرعت به نزديكترين بيمارستان محل سكونت خود مراجعه كنند.
وي از شهروندان اروميه اي خواست در صورت مشاهده فروش فله اي قارچ رويشي موضوع را به شماره تلفن 32237001 و 3133 گزارش دهند.
به گزارش ايرنا، قارچ ها در طبيعت فراوان هستند و انواع مختلفي دارند كه بعضي از آنها خوراكي و برخي ديگر سمي بوده و ممكن است افراد هنگام گشت و گذار در مناطق جنگلي و طبيعت، با يكسري گياهان وحشي و خود رو ازجمله قارچ ها روبرو شوند و تصور شود مصرف اين گونه گياهان نه تنها مضر نيست، بلكه داراي خواص بسياري است، ولي بايد دانست تمام اين قارچ ها و گياهان خوردني نيستند و تعدادي از آن ها سمي است.
بعضي قارچ ها و گياهان سمي، بسيار خطرناك هستند و خوردن چند لقمه از آن ها مي تواند كبد، كليه و حتي مغز را از كار بياندازد.
8137/7129

سرخط اخبار استان‌ها