60 درصد بازار در قبضه طلای آبشده

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به ورود تقاضاهای خرد جدید به بازار طلا گفت: معاملات مصنوعات طلا به شدت كاهش یافته است بطوری كه بر اساس برآورده ها حدود 60 درصد حجم مبادلات بازار به طلای آبشده و بقیه به سكه طلا اختصاص دارد.

«آیت محمدولی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره دلایل نوسان بهای طلا و سكه در بازار، افزود: افزایش بهای طلا به دلیل انتظار روانی برای افزایش قیمت ها و ورود تقاضاهای خرد جدید به این بازار است.
وی با بیان اینكه باید فكری اساسی برای سرمایه های خرد و نقدینگی موجود در كشور كرد، یادآور شد: حجم نقدینگی اكنون در وضعیتی است كه اگر این تقاضاها به سوی هر بازاری بروند در آن بازارها نیز نوسان ایجاد می كنند.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه كرد: باید بانك مركزی بازارهای مالی را سر و سامان دهد و از بخش تولید حمایت كند تا با ایجاد اشتغال و رونق تولید، نگرانی ها درباره قیمت ارز و تحرك نقدینگی كاهش یابد.
محمدولی با بیان اینكه بانك اطلاعات كاملی از معاملات طلا در كشور وجود ندارد، گفت: در سال های اخیر به صنعت طلا كم توجهی شده بطوری كه اكنون بازار مصنوعات طلا دچار ركود شده است.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران اضافه كرد: طلای آبشده اكنون بیشترین جذابیت را برای خریداران دارد و افراد برای حفظ قدرت پول خود و كسب ارزش افزوده بیشتر به سراغ طلای آبشده می روند.
محمدولی با بیان اینكه چشم انداز قیمت طلا در هفته های آینده افزایشی است، خاطر نشان كرد: اكنون چیزی به عنوان خرید و فروش مصنوعات طلا نداریم، آمار معاملات این بخش بسیار پایین است، مردم بیشتر به سراغ خرید سكه و طلای آبشده می روند، بر اساس براوردها حدود 60 درصد معاملات بازار به طلای آبشده اختصاص دارد و نزدیك 40 درصد نیز مربوط به انواع سكه است.
وی با برشماری دلایل كاهش خرید و فروش مصنوعات طلا، گفت: عوامل مختلف باعث شده اند كه هزینه تولید مصنوعات طلا در كشور بالا رفته و توان رقابت در این بخش كاهش یابد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران به افزایش بیش از 110 هزار تومانی قیمت سكه تمام بهار آزادی طرح جدید در روز گذشته اشاره كرد و ادامه داد: مهم ترین علت افزایش قیمت طلا و سكه در بازار، انتظار روانی برای افزایش قیمت ها در این بخش است.
محمدولی همچنین به نوسان قیمت طلا در بازارهای جهانی اشاره كرد و گفت: قیمت طلا دربازارهای جهانی نیز روندی رو به رشد دارد كه دلیل آن به منازعات سیاسی و تحولات اقتصادی در عرصه جهانی باز می گردد.
رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: در ماه های اخیر قیمت اونس جهانی طلا به شدت تغییر كرده كه كم سابقه به شمار می رود بطوری كه در یك سال گذشته حدود 100 دلار نوسان داشته است.
به گزارش ایرنا، بهای انواع مسكوكات در بازار تهران دیروز (دوشنبه) روند افزایشی یافت و هر قطعه سكه تمام بهار آزادی طرح جدید چهار میلیون و 850 هزار تومان فروخته شد.
در معاملات امروز هر قطعه سكه تمام بهار آزادی طرح قدیم چهار میلیون و 680 هزار تومان، نیم سكه 2 میلیون و 700 هزار تومان، ربع سكه یك میلیون و 700 هزار تومان و هر قطعه سكه گرمی 950 هزار تومان ارزشگذاری شد.
همچنین در بازار آزاد تهران هر گرم طلای خام 18 عیار 439 هزار تومان فروخته شد. نرخ اونس طلا در بازارهای جهانی امروز نیز كاهش یافت و به رقم یك هزار و 278 دلار رسید.
معاملات بازار طلا و انواع سكه در بازار تهران، صبح امروز با كاهش قیمت ها آغاز شد.
اقتصام**2022**9189