خطر ابتلا به دیابت در آسیا، بیش از اروپا و آمریكا است

تهران- ایرنا - محققان دانشگاه وندربیلت دریافتند، گسترش بیماری دیابت در آسیا به حد شیوع رسیده و این وضعیت موجب افزایش ریسك مرگ زودهنگام به ویژه در میان زنان و افراد میانسال شده است.

به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری مدیكال اكسپرس، در این تحقیقات 22 مطالعه همزمان در چندین كشور آسیایی از چین گرفته تا بنگلادش انجام گرفت و وضعیت سلامت بیش از یك میلیون نفر به مدت 12.6 سال تحت نظر متخصصان قرار گرفت.
بر اساس این تحقیقات، بیماران مبتلا به دیابت در معرض ریسك بالای مرگ زودهنگام هستند و ریسك ابتلا به دیابت در آسیا بسیار بالاتر از چیزی است كه در تحقیقات انجام شده در آمریكا و اروپا وجود دارد. چین و هندوستان بیشترین میزان ابتلا به دیابت را در جهان دارند.
در قاره آسیا بیش از 230 میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند. با توجه به شیوع چاقی و سازگاری سریع با سبك زندگی غربی در آسیا، پیش‌بینی می‌شود تعداد افراد مبتلا به دیابت تا سال 2040 میلادی به بیش از 355 میلیون نفر برسد.
ابتلا به دیابت موجب افزایش دوبرابری خطر مرگ در اثر عوامل مختلف می‌شود. موثرترین عامل مرگ بیماران دیابتی، خود دیابت است و نارسایی كلیه، بیماری‌های قلبی و سكته مغزی ایسكمیك مهمترین عوامل مرگ بیماران دیابتی محسوب می‌شوند.
بر اساس این تحقیقات خطر مرگ ناشی از دیابت در مورد زنان و افراد میانسال بیش از سایرین است. ریسك نسبی مرگ و میر در اثر ابتلا به دیابت بین افراد لاغر بسیار بالاتر از افراد مبتلا به چاقی است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه JAMA Network Open منتشر شده است.
علمی**9259**1485