افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه اعمال می شود

تهران- ایرنا- سرپرست سازمان تامین اجتماعی گفت: تلاش می شود افزایش حقوق بازنشستگان از اردیبهشت ماه سال جاری اعمال شود با این میزان افزایش ماهانه هزار و 4٠٠ میلیارد تومان و سالانه ١٧ هزار میلیارد تومان به هزینه های تامین اجتماعی اضافه می شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، محمد حسن زدا روز سه‌شنبه در نشست خبری افزود: تلاش می شود مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان هم در اردیبهشت ماه پرداخت شود اما اگر هزینه های مورد نیاز تامین نشد، ماه های بعد این مابه التفاوت پرداخت خواهد شد.
وی درباره تعیین حقوق بازنشستگان حداقل بگیر و سایر بازنشستگان نیز گفت: شورای عالی كار تعیین حداقل بگیران را مشخص كرده است و تامین اجتماعی برای سایر سطوح برنامه ریزی می كند، اما امسال كانون بازنشستگان كشوری برای ما در این زمینه پیشنهاد دادند كه پنج سناریو هم خود تامین اجتماعی دارد.
زدا اضافه كرد: در نهایت پیشنهاد كانون بازنشستگان را كه یكی از پنج سناریوی سازمان تامین اجتماعی بود، اخذ كردیم. اگر مصوبه هیات وزیران را هم بگیریم، افزایش حقوق بازنشستگان را از اردیبهشت ماه آغاز می كنیم. بر این اساس میزان افزایش حقوق بازنشستگان ١٣ درصد به اضافه ٢6٠ هزار تومان است.
وی درباره ٣6،5 درصد حقوق حداقل بگیران كه در سال جاری افزایش می یابد، اظهار داشت: اگر یك فردی یك میلیون و ١٠٠ هزار تومان حقوق گرفته باشد، در سال ٩٨ حقوق این فرد به یك میلیون و 5٠٠ هزار تومان می رسد.

* دایرشدن درمانگاه سیار تامین اجتماعی برای امدادرسانی به سیل زدگان
زدا به موضوع سیل هم اشاره و تصریح كرد: در شروع سال جدید با سیل مواجه شدیم كه سازمان تامین اجتماعی در بخش سیل دو تكلیف امدادی با ایجاد درمانگاه سیار و توزیع دارو را داشت و در درمانگاه پلدختر همكاران درمانی خرم آباد همكاری داشتند. عملیات دیگر توجه به افرادی است كه شغل خودشان را از دست دادند و كسانی كه به خاطر سیل دچار جریمه پرداخت شدند كه تمام اینها برنامه ریزی شده است و فرصت مجدد به آنها برای استفاده از امكانات داده می شود.
وی ادامه داد: جریمه های بیمه ای آنها بخشوده می شود، نوبت كمیسیون پزشكی آنها دوباره برقرار می شود، در بخش بیمه بیكاری تفاهم نامه ای با وزارت كار داریم تا از روز اول پرداخت مقرری بیمه بیكاری را داشته باشیم.
زدا افزود: تا رسیدن به نقطه مطلوب این امر را پیگیری می كنیم و متاسفانه ٣٠ نفر از پرسنل تامین اجتماعی منازل خود را یا از دست داده اند یا نیاز به بازسازی دارند.
وی درباره طلب سازمان تامین اجتماعی و اینكه چگونه از سوی دولت پرداخت شود، تصریح كرد: به استناد بند «و» تبصره ۵ بودجه سال ٩٧ قرار است ۵٠ هزار میلیارد تومان از این طلب از سوی دولت پرداخت شود.
سرپرست سازمان تامین اجتماعی افزود: دولت از تامین اجتماعی خواسته تا برنامه های خود را اعلام كند كه البته این رقم را نقدی به ما نمی دهند بلكه از طریق خوراك پالایشگاه و تهاتر است كه در تامین اجتماعی چندین پیشنهاد را تنظیم كرده ایم و امروز با دولت جلسه ای داریم تا به سمت نهایی شدن برویم.
وی ادامه داد: امیدواریم در سال ٩٨ نیز این ۵٠ هزار میلیارد تومان از سوی دولت به تامین اجتماعی پرداخت شود.
زدا درباره طلاق های صوری گفت: در قانون این موضوع نیامده است اما بخشنامه ای داریم كه اگر مشخص شود با این مشكل مواجه هستیم، برخورد می شود تا جلوی پرداخت ها گرفته شود.
وی درباره تعدیل نیروهای كارگری توسط كارگاه های كوچك گفت: اگر آمار ریزش كارگری شدید یا قابل توجه باشد، با این حال با توجه به اینكه قانون بیمه بیكاری داریم، كسانی كه كارشان را از دست داده اند، به سرعت مقرری بیمه بیكاری آنها برقرار می شود، اكنون حدود ٢٧٠ هزار نفر مقرری بگیران بیمه بیكاری می گیرند كه تامین اجتماعی ٣۵٠ میلیارد تومان هزینه ماهانه مقرری بیمه بیكاری را دارد.
سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره اصلاحات پارامتریك كه از سوی برخی نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مطرح است، گفت: ما هم مشكلاتی با این طرح داریم، اگرچه این طرح در راستای افزایش ضریب پشتیبانی و بهبود وضعیت است، اما جای نگرانی نیست و اجازه نمی‌ دهیم كسانی كه از قبل با ما قرارداد داشتند، مشمول وضعیت جدیدی بشوند كه برایشان سخت تر شود. اگر هم قرار باشد قانونی تصویب و تغییراتی ایجاد شود، برای گروه‌ هایی است كه به تازگی وارد تامین اجتماعی می شوند. اجازه نمی ‌دهیم مشكلی برای كارگران و ذینفعان به وجود آید.
وی با بیان اینكه در حال حاضر 20 صندوق بازنشستگی در كشور وجود دارد، اظهار داشت: یك مشكل دیگر در كشور این است كه نظام رگولاتوری (سازمان تنظیم مقررات) در كشور نداریم. اكنون صندوق هایی كه داریم از نظر شاخص های بیمه گری وضعیت خوبی ندارند، تنها صندوق تامین اجتماعی باسابقه و به عنوان یك سازمان قوی و با بنیه مالی خوب، حامی بخش صنعت و تولید است.
زدا اضافه كرد: در حال حاضر بر اساس ضریب پشتیبانی سازمان تامین اجتماعی به ازای هر بازنشسته 5،5 نفر بیمه شده داریم، این ضریب ملاك وضع مالی هر صندوق به حساب می آید.

* مطالبات داروخانه ها به روز است
وی درباره مطالبات داروخانه ها از سازمان تامین اجتماعی نیز گفت: در حال حاضر مطالبات این مراكز صفر شده و به روز است و روز گذشته (دوشنبه) هم آخرین پرداختی ها به این مراكز را داشتیم، اما به آزمایشگاه ها، پزشكان و بیمارستان های خصوصی بدهكار هستیم و از این بابت عذر می خواهیم، البته تصمیم این است كه به سرعت پرداخت شود همانطوری كه دو ماه بهمن و اسفند 97 و فروردین ماه نیز 5 هزار میلیارد تومان به این مراكز پرداخت شده است.
وی درباره صندوق بیمه بیكاری نیز گفت: زمانی كه مرحوم سیدتقی نوربخش مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی این سازمان را تحویل گرفتند تراز این صندوق منفی 700 میلیارد تومان بود اما در سال 97 این تراز به 70 میلیارد تومان رسیده است، اكنون هم روند افزایشی دارد كه البته برای كمك به افراد بیكار پیشنهاداتی در دولت و مجلس مطرح كرده ایم.

* همسان سازی حقوق بازنشستگان 12 هزار میلیارد تومان نیاز دارد
سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان نیز گفت: مدل های مختلفی برای این موضوع ارائه شد اما طبق برنامه ششم توسعه باید 12 هزار میلیارد تومانی كه برای همسان سازی نیاز است، در مرحله اول توسط دولت پرداخت شود كه به محض تامین آن، كار همسان سازی انجام می شود.
وی درباره بدهی بانك ها از تامین اجتماعی نیز اظهار داشت: با توجه به اینكه شروع پرداخت مستمری بازنشستگان از بیستم هر ماه است، اما عمده وصول حق بیمه در 29 و 30 هر ماه است، توان مالی سازمان برای تامین همه این هزینه ها پایین است، به همین منظور با تعاملی كه با بانك ها داریم، برای مدت چند روز از بانك ها مبالغی را دریافت می كنیم، پس از دو تا سه روز این رقم دوباره به بانك ها عودت داده می شود.
زدا درباره اینكه آیا سازمان تامین اجتماعی كسری بودجه دارد، توضیح داد: ما كسری اعتبار در تامین اجتماعی نداریم و به هیچ عنوان اجازه نمی دهیم با كسری مواجه شویم.

** با تجمیع و ادغام بنگاه های شستا موافقیم
سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره واگذاری بنگاه های شستا گفت: تصمیمی در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی گرفته شده كه مسائل مربوط به واگذاری بنگاه ها مورد بررسی قرار گیرد، اما با این لحن كه اینها مصادره می شود، مخالفیم. ما امانتدار اموال مردم هستیم و اجازه نمی دهیم در این زمینه اتفاقی بیفتد، ما معتقدیم با تجمیع و ادغام بهتر می توان كارها را انجام دهیم.
زدا همچنین با بیان اینكه در سیاست های بالادستی ملاك ما سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری است، اظهار داشت: 2 نكته در ایده رهبری مورد توجه است یكی اینكه اموال تامین اجتماعی حق الناس است و دیگری اینكه تصمیم گیری در اركان مختلف بدون پیوست مناسبات بیمه ای نباشد كه به همین منظور چهارشنبه از رهبر انقلاب درخواست صدور این موضوع را داریم.
وی درباره بیمه كسب و كارهای نوین اینترنتی گفت: اگر كسب و كاری دارای كارگاه ثابت باشد تحت پوشش بیمه اجباری قرار می گیرد و اگر نباشد تحت پوشش بیمه توافقی با شركت هایی همچون اسنپ و تپسی نیز توافقت نامه اولیه امضا شده است.
سرپرست سازمان تامین اجتماعی تاكید كرد: آنها كه در منزل كار می‌كنند و به عنوان مثال برنامه نویسی و كدنویسی انجام می دهند، می ‌توانند در شورای عالی فضای مجازی ثبت نام كنند. از آنجا كه برای بیمه اجباری امكان ورود به منازل وجود ندارد، از طریق بیمه توافقی تحت پوشش قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: همچنین برای بیمه افرادی كه در حوزه رسانه و مطبوعات در منازل كار تاپیست یا ویراستاری می كنند، با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هماهنگ شده تا این افراد نیز از بیمه توافقی بهره مند شوند.
زدا درباره صدور نسخ الكترونیك درمان در مراكز ملكی و غیرملكی سازمان تامین اجتماعی نیز تصریح كرد: نسخ الكترونیك در مراكز ملكی به طور 100 درصد انجام شده است اما برای مراكز غیرملكی اكنون مشكل امضای الكترونیك پزشكان را داریم. چرا كه تاكنون حدود 6 هزار كارت امضای دیجیتال برای پزشكان صادر شده اما با ۴۶ هزار پزشك و مركز درمانی مواجه هستیم كه همه باید امضای الكترونیك داشته باشند، از طرفی دیگر در سازمان تامین اجتماعی زیرساخت‌ ها آماده است، مجوزها داده شده و آماده همكاری هستیم و اگر بحث امضا حل شود، طرح را گسترش می دهیم.

* مدیران بازنشسته استراحت كنند
سرپرست سازمان تامین اجتماعی درباره دوشغله ها و مدیران بازنشسته نیز تاكید كرد: از اعضای هیات مدیره بازنشسته و دوشغله درخواست كرده ایم كه به خانه هایشان بروند و استراحت كنند، برخی پذیرفتند و برخی را خودمان مشمول كردیم. در برنامه داریم كه اعلام كنیم برای چند شركت كه به اعضای هیات مدیره نیاز داریم افراد رزومه بفرستند تا از طریق مصاحبه آنهایی را كه شایستگی دارند، انتخاب كرده و جایگزین كنیم. اما در مجموع دنبال جوان گرایی هستیم.
زدا ادامه داد: در هیات‌ های تخلفات اداری رفتن بازنشستگان و دوشغله ‌ها اتفاق افتاده و برای اولین بار از نیروی زن هم استفاده كرده ایم.
وی درباره انتصاب ژن های خوب در شستا در پاسخ به سوال یكی از خبرنگاران افزود: سرپرست جدیدی كه برای این شركت تعیین شده است فرد سیاسی نیست بلكه تكنوكرات است. به همین دلیل با حضور وی افراد با مدارك مرتبط با سابقه كار و دارای شایستگی در شستا منصوب می شوند.
زدا تاكید كرد: در سازمان تامین اجتماعی از این خبرها نیست كه ژن ‌های خوب بدون صلاحیت منصوب شوند.
وی درباره خدمات رایتل به بیمه شدگان نیز اضافه كرد: رایتل صد درصد متعلق به تامین اجتماعی است، اكنون هر فردی بیمه شده این سازمان باشد، سیم كارت رایگان و خدمات سالانه ای را دریافت می كند، به همین دلیل تمایل داریم كه خدمات را گسترش دهیم، اما ممنوعیت استفاده از تصویر باعث شد رایتل نتواند آنطور كه باید و شاید ادامه دهد. در حالی كه خدمات تصویری از سوی شركت ‌های خارجی ارائه می‌شود اما باید تلاش كنیم این امكان فراهم شود.
اجتمام * ٧٢6٨*1834