خانه‌های آق‌قلا خشك شد، شغل مردم درحال خروج از گِل

گرگان- ایرناپلاس- امروز سوم اردیبهشت است و یك هفته‌ای است كه تمام خانه‌های مردم از زیر آب بیرون آمده، اما مردمی كه یك ماه با سیل دست و پنجه نرم می‌كردند، تازه آثار سیل بر شغل و كسب و كارشان را لمس می‌كنند.

حجت‎الله خلیل‎زاده، مدیرعامل شركت شهرك‎های صنعتی گلستان می‌گوید: در شهرك صنعتی آق‌قلا حدود 93 واحد آسیب دیدند. مجموعاً برآورد می‌شود كه معادل 136 میلیارد تومان به این واحد‌های صنعتی آسیب رسیده و بالغ بر 30 میلیارد تومان نیز خسارتی است كه به تأسیسات این شهرك وارد شده است.

او از فرماندار آق‌قلا انتقاد می‌كند كه در میانه سیل با وجود سر زدن به روستاهای مختلف، سری به شهرك صنعتی آق‌قلا نزد، در حالی كه شغل مردم همان روستاها در این شهرك است و بدون آن شغلشان در تهدید است.

هر چند سیل امسال استان‌های مختلفی را درگیر كرد، اما گلستان یكی از استان‌هایی بود كه بیشترین آسیب را متحمل شد. در این بین، بحث شهرك‌های صنعتی جزو مواردی است كه نسبتاً مغفول مانده است. البته شاید بتوان آن را تا حدی طبیعی دانست، زیرا هنگامی كه جان و مال شهروندان زیادی در خطر قرار گرفته و زیرساخت‌های مختلف دچار آسیب جدی و مؤثر می‌شوند، نمی‌توان انتظار داشت كه مشكلات واحد‌های صنعتی در اولویت قرار گیرد. اكنون شاید زمان مناسبی باشد كه بدانیم چه بر سر صنعت استان گلستان و به‌طور مشخص، شهرك صنعتی آق‌قلا آمده است.

حجت‎الله خلیل‎زاده، مدیرعامل شركت شهرك‎های صنعتی گلستان به ایرناپلاس می‌گوید: 24 شهرك صنعتی در استان گلستان داریم كه دو شهرك از سیل اخیر آسیب دیدند. آسیب‌ها در شهرك صنعتی گنبد كاووس زیاد نبود و حدوداً چهار واحد آسیب دیدند كه خیلی زود رفع شد. آسیب اصلی مربوط به شهرك صنعتی آق‌قلا بود. در شهرك صنعتی آق‌قلا بیش از 2800 نفر مشغول به كار بوده‌اند.

*شهرك صنعتی آق‌قلا و آسیب 166 میلیارد تومانی

وی در ادامه می‌افزاید: در شهرك صنعتی آق‌قلا 154 واحد فعال داشتیم كه حدود 93 واحد آسیب دیدند كه درصد آسیب‌دیدگی آن‌ها متفاوت بوده است. مجموعاً برآورد می‌شود معادل 136 میلیارد تومان به این واحد‌های صنعتی آسیب رسیده و بالغ‌بر 30 میلیارد تومان نیز خسارتی است كه به تأسیسات این شهرك صنعتی اعم از برق، آب، گاز، سیستم فیبر نوری و تصفیه‌خانه و... وارد شده است.

خلیل‌زاده اظهار می‌كند: بحث تأسیسات به شركت شهرك‎های صنعتی مربوط است و به‌عنوان متولی شهرك‌های صنعتی، ردیف‌های بودجه‌ای، موافقت‌نامه و موارد دیگر را در حوزه‌های مختلف داریم. البته تأمین اعتبار باید از سوی دولت انجام شود. در حالت عادی، دولت به ما بودجه‌ای تخصیص می‌دهد و ما شهرك‌های مختلف را تكمیل می‌كنیم. اكنون نیز برای سیل، دولت باید به ما اعتباری مازاد بر اعتبارات عادی سال اختصاص دهد تا بتوانیم با انتخاب پیمانكار، مشكلات موجود را حل كنیم.

مدیرعامل شركت شهرك‎های صنعتی گلستان درباره اعتبار سال 1398 می‌گوید: برای شهرك‌های صنعتی استان گلستان 26 میلیارد تومان اعتبار مصوب داریم كه از این مقدار حدود 14 میلیارد تومان را در قالب اسناد خزانه و موارد دیگر به ما تخصیص داده‌اند.

*بسته‌ای برای حمایت از صنعتگران گلستان

وی با اشاره به اینكه بسته‌ای برای ارائه به وزارت صمت و دولت آماده كرده‌ایم، اضافه می‌كند: این بسته شامل مواردی است از جمله پوشش‌های بیمه‌ای خسارت و كمك به برخی از صنعت‌گران؛ به‌طوری كه به آن‌ها برای پرداخت وام‌هایشان دوره تنفسی داده شود و بانك‌ها به واحد‌هایی كه اكنون مشكل دارند فشار نیاورند. همچنین از دولت خواسته شده بخشی از خسارات را در قالب كمك‌های بلاعوض به واحد‌های تولیدی آسیب‌دیده و بخشی را نیز با تخصیص وام‌های كم‌بهره جبران كند.

خلیل‌زاده می‌افزاید: همچنین دولت پیش از این مصوب كرده بود كه 50 درصد بخشودگی مالیاتی برای واحد‌های آسیب‌دیده در نظر گرفته شود و به كارگران واحد‌هایی كه آسیب دیده‌اند بیمه بیكاری پرداخت شود تا زمانی كه واحد‌ها به حالت طبیعی و پایدار دست یابند.

در حالی كه در روزهای اول سیل، از آمار بیكار شدن 3000 نفر در گلستان سخن گفته شد، به گفته رئیس شهركهای صنعتی گلستان، اكنون خیلی از واحد‌های صنعتی به حالت عادی برگشته‌اند و كاركنانشان فعال شده‌اند، با این حال، این واحد‌ها آسیب دید‌ه‌اند و با زیان از دست دادن سفارش‌ها و عدم‌النفع مواجهند. صرفاً بحث خراب شدن یك دستگاه نیست. ممكن است دستگاه یك واحد تولیدی به‌اندازه یك میلیارد تومان آسیب دیده باشد، اما مشتری خارجی خود را به‌علت تأخیر و از دست دادن سفارش از دست می‌دهد و بین 5 تا 10 میلیارد تومان نیز از این محل متضرر می‌شود. به این علت باید جبران عدم‌النفع نیز برای واحد‌های تولیدی در نظر گرفته شود.

*كسی احوال صنعت‌گران را نمی‌پرسد

خلیل‌زاده ضمن ابراز گلایه از برخی مدیران محلی می‌گوید: ما مدیران تخصصی یك دستگاهیم و مدیر بحران نیستیم. برای نمونه تخصص من مدیریت در حوزه صنعت است و علم مبارزه با بحران و برخورد با یك شرایط غیرمترقبه را ندارم. امكانات، تجهیزات، ماشین‌آلات و موارد دیگر در اختیار من نیست. هنگامی كه من به‌عنوان مدیر پای كار می‌ایستم و 20 روز در آب و باران آنجا كار می‌كنم، مسئول شهرستان یا كمیته بحران استان نیز باید حضور پیدا كنند و نیاز‌های ما را احصا كرده و پاسخ دهند. نباید این‌گونه باشد كه من خودم ‌دنبال بیل مكانیكی و قایق بگردم.

وی اضافه می‌كند: كسی نیامده احوال صنعت‌گران را بپرسد و این جای گلایه دارد. فرماندار آق‌قلا به شهرك صنعتی آق‌قلا نیامد. این در حالی است كه بزرگ‌ترین شهرك صنعتی استان باید این اهمیت را داشته باشد كه مسئولان منطقه‌ای و شهرستان به آنجا بیایند. از مسئولان ملی نیز می‌خواهم كه وعده‌ها و قول‌هایشان در هنگام بازدید از مناطق مختلف داشتند، جامه عمل بپوشد و وارد یك فرآیند فرسایشی نشود كه قول‌ها فقط در حد حرف باقی بماند.

*بیمه‌ آتش نشانی، نه بیمه سیل

یكی از صنعتگران فعال در شهرك صنعتی آق‌قلا به خبرنگار ایرناپلاس می‌گوید: اكثر واحدهای این شهرك بیمه سیل نداشته اند و تنها بیمه آتش سوزی داشته اند. با این حال ما كه بیمه سیل هم داریم، با توجه به مشكلات اقتصادی شركت‌های بیمه، در انتظار نحوه تعیین خسارت آنها هستیم.