۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
کد خبر 83288407
۰ نفر
چاووش‌اوغلو: تركیه مخالف فشار به ایران است

تهران - ایرنا- وزیر خارجه تركیه در واكنش به عدم تمدید معافیت خرید نفت از ایران توسط آمریكا اعلام كرد كه كشورش مخالف فشار به ایران است.

به گزارش ایرنا به نقل از آناتولی در روز سه شنبه، مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه تركیه این مطلب را پس دیدار با سراج‌الدین مهرالدین، همتای تاجیك خود در آنكارا درباره لغو معافیت خرید نفت از ایران از سوی آمریكا در جمع خبرنگاران گفت.
وی تصریح كرد: تركیه مخالف چنین فشارها و اقداماتی است.
چاووش‌اوغلو با بیان اینكه اینگونه تحریم‌ها به مردم ایران آسیب می زند، تاكید كرد: این اقدام برای ثبات و امنیت منطقه نیز بسیار خطرناك است. برای تركیه و دیگر كشورها ایجاد تنوع در تامین كنندگان نفت به آسانی ممكن نیست.
وزیر خارجه تركیه با بیان این كه خطوط لوله عراق نیز پس از داعش آسیب زیادی دیده و تعمیر آن به زمان نیاز دارد، افزود: ظرفیت انتقال نفت خط لوله از اقلیم كُرد شمال عراق به تركیه نیز محدود است.
چاووش اوغلو افزود: جدا از مسائل دیگر تغییر منبع تامین نفت به معنی ایجاد تغییرات اجباری در پالایشگاه ها نیز هست و این نیز هزینه زیادی در پی دارد.
او با اشاره به این كه آمریكا تصمیمی یكجانبه گرفته و به دیگر كشورها نیز می‌گوید كه باید تبعیت كنید و هزینه بپردازید، تصریح كرد: پیشنهاد خرید نفت از كشور دیگری به جای ایران، گنده‌گویی است.
وزیر خارجه تركیه خطاب به دولتمردان كاخ سفید افزود: آیا شما برای آن كشورها بازاریابی می‌كنید؟ بازاریابی وزیر خارجه یك كشور برای كشورهای دیگر بسیار اشتباه است. مردم در این باره چه فكر می‌كنند.
وی اضافه كرد: چیزی كه به ذهن خطور می‌كند این است كه چون ایران با آن كشورها دارای تنش است، پس از ایران نفت نخرید و از آن كشورها بخرید چون آنها با آمریكا همكاری نزدیكی دارند.
چاوش اوغلو با بیان این كه این از لحاظ اخلاقی و سیاسی درست نیست، تصریح كرد: از بُعد تجاری اصلا درست نیست و با قوانین سازمان تجارت جهانی در تضاد و یك ریسك برای ثبات منطقه است.
او اضافه كرد: آمریكا و اسرائیل با ایران دشمنی می‌كنند و از سوی دیگر نیز در فكر افزایش فروش نفت كشورهایی است كه با آنها همكاری نزدیكی دارد. جهان شاهد چنین رویكردی نبوده است.
وی در پایان به روابط تجاری كشورش با تاجیكستان اشاره كرد و گفت: میزات تجارت میان تركیه و تاجیكستان به 500 میلیون دلار بالغ شده است. هدف ما دستیابی به حجم تجارت یك میلیارد دلاری میان دو كشور است.
خاورم**1144