۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۸
کد خبر 83288346
۰ نفر
700 هكتار از زمین های منوجان از وجود ملخ ها پاكسازی شد

جیرفت - ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی منوجان گفت : طی عملیات پایش و ردیابی ملخ های صحرایی در این شهرستان، 700 هكتار از زمین های زراعی و باغی از وجود ملخ ها پاكسازی شد.

كوروش امیر میجانی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بعد از آنكه نخستین گزارش هجوم ملخ صحرایی در منطقه جنوب كرمان به صورت دسته های پراكنده از شهرستان منوجان به سازمان جهاد كشاورزی ارسال شد، عملیات ردیابی و پایش در مناطق زراعی، باغی و دشت ها و كوهستان های اطراف، به صورت روزانه و مستمر توسط كارشناسان انجام شد.
وی ادامه داد: پس از ردیابی صورت گرفته در تاریخ 27 فروردین ماه 98 ریزش ملخ های صحرایی را به صورت پوره در روستاهای تحت پوشش مركز جهاد كشاورزی نورآباد مشاهده كردیم.
مدیر جهاد كشاورزی منوجان تصریح كرد: در نهایت، مبارزه شیمیایی توسط 2 اكیپ با یك دستگاه خودرو مجهز به دستگاه ULV و یك دستگاه حامل سم پاش موتوری با سم دلتامترین در مناطق كوهستانی و صعب العبور روستای نورآباد منوجان در سطح 700 هكتار انجام شد.
وی عنوان كرد: با توجه به سطح آلودگی و تراكم آفت در استان های همجوار، احتمال ریزش مجدد این ملخ ها طی روزها و هفته های آتی وجود دارد، بنابراین عملیات ردیابی توسط كارشناسان همچنان خواهد داشت.
برنامه ریزی و تمهیدات اندیشیده شده از سوی مسئولان سازمان جهاد كشاورزی جنوب استان كرمان طی ماه های اخیر برای مواجهه با ملخ های صحرایی، این ملخ ها را در حوزه جاموریان زمین كرد اما خطرات احتمالی ناشی از ریزش مجدد این ملخ ها همچنان وجود دارد.
جنوب كرمان، یك منبع غذایی برای ملخ ها به شمار می رود و اگر مسئولان نتوانند از پسِ كنترل این حشرات برآیند، بیش از چهار و نیم میلیون تن انواع محصولات كشاورزی این دیار در خطر نابودی قرار خواهد گرفت.
بر اساس گزارش سازمان حفظ نباتات كشور و دفتر F.A.O در غرب آسیا (SWAC)، مبنی بر نبود مبارزه با ملخ های صحرایی در عربستان سعودی، دسته های زیادی از این حشرات به سمت جنوب ایران در حركت هستند.
شهرستان منوجان با وسعتی معادل هفت هزار و 500 كیلومتر در فاصله 430 كیلومتری جنوب مركز كرمان قرار دارد.
7450/7429/ 5054