۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۶
کد خبر 83288215
۰ نفر
شمارش معكوس دخل نفتي

تهران- ايرنا- 6ماه بعد از معافيت هشت كشور خريدار نفت از ايران، صبح ديروز از رسانه‌هاي خارجي خبري رسيد مبني بر شمارش معكوس براي پايان معافيت ‌هاي نفتي كه اظهارنظرهاي متفاوتي از سوي رسانه ‌هاي داخلي و خارجي به دنبال داشت.

كاخ سفيد روز گذشته به صراحت اعلام كرد تحريم‌هاي نفت ايران را از سر خواهد گرفت و هيچ معافيتي در اين باره وجود نخواهد داشت. بسياري از رسانه‌هاي خارجي همچون بلومبرگ، در تحليل اين ماجرا نوشتند، در صورت لغو معافيت تحريم 8 كشور اروپايي از خريد نفت، نه تنها اقتصاد ايران متضرر خواهد شد، بلكه اين اتفاق اقتصاد كشورهاي خريدار نفت از ايران را نيز متاثر خواهد كرد.

به باور بسياري از تحليلگران داخلي و خارجي، به دليل اينكه اقتصاد ايران وابستگي زيادي به درآمدهاي نفتي دارد؛ در صورت افزايش محدوديت‌هاي فروش، بخش‌هاي مختلف اقتصادي آسيب خواهند ديد. نكته مهمي كه وجود دارد و برخي از آگاهان اقتصادي بر آن تاكيد دارند اين است كه بسياري از خريداران نفت پالايشگاه‌ هاي خود را بر اساس نفت ايران تطبيق داده بودند و اين لغو معافيت مي‌تواند به اين 8 كشور نيز آسيب برساند.

بر اساس آمار روز گذشته بلومبرگ، در اين 6 ماه، يعني از آبان‌ ماه سال گذشته تا اواسط ارديبهشت همين امسال، چين از آمريكا اجازه گرفته بود تا در روز 360 هزار بشكه نفت از ايران خريداري كند. در ادامه اين تحليل آماري آمده است، هند مجوز واردات 300 هزار بشكه، كره جنوبي 200 هزار بشكه و تركيه مجوز خريد 60 هزار بشكه نفت در روز را از آمريكا گرفته و حالا تنها 10 روز از اين معافيت ‌ها باقي مانده است تا معافيت‌ها لغو شود و اين كشورها ديگر اجازه خريد طلاي سياه از ايران را نخواهند داشت.

ديروز واكنش ‌ها به اين موضوع از سوي كشورها هر لحظه در تارنماي رسانه‌ها مطرح شد. آن ‌طور كه گزارش‌ها نشان مي‌دهد، ديروز وزير امور خارجه چين اعلام كرد اين كشور همواره مخالف تحريم‌هاي يكجانبه آمريكا عليه ايران بوده است و پكن قصد دارد معافيت از تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران را تمديد نكند.

** قيمت نفت به كجا مي‌رود؟
بر اساس آنچه كه وزير امور خارجه آمريكا ديروز در جمع خبرنگاران گفته بود، طبق گفته دو مقام دولتي در كابينه ترامپ، معافيت تحريمي 8 كشور تمديد نخواهد شد. او همچنين گفته است، پس از خروج ايران از بازار نفت، عربستان سعودي و امارات متحده عربي جايگزين ايران در بازارهاي جهاني خواهند شد.

در راستاي همين اتفاق بود كه قيمت‌ طلاي سياه در بازار حدود 3 درصد افزايش يافت و به 74 دلار رسيد و بازتاب اين خبر در فضاي رسانه‌هاي داخلي و خارجي جنجال ايجاد كرد. نگراني ‌ها از افزايش قيمت نفت در بازارهاي جهاني به جايي رسيد كه بسياري از رسانه ‌هاي خارجي بر قيمت نفت متمركز شدند. آن ‌طور كه بلومبرگ نوشته است، در صورتي كه عربستان سعودي و امارات متحده عربي بتوانند جاي خالي نفت ايران را در بازارهاي جهاني پر كنند، قيمت طلاي سياه افزايش پيدا نخواهد كرد.

اين تحليل‌ها در صورتي مطرح شد كه بر اساس گزارش‌ها، سال گذشته، درست زماني كه عربستان با بيشترين ظرفيت خود مشغول توليد طلاي سياه بود، قيمت نفت به بيش از 86 دلار رسيد. به گزارش بلومبرگ، احتمال افزايش قيمت نفت در صورت صفر شدن صادرات ايران، در حالي مطرح است كه ونزوئلا و ليبي نيز با محدوديت عرضه مواجه هستند و بازار با خطر كاهش نفت و در نتيجه افزايش قيمت‌ ها مواجه است و بايد ديد در روزهاي آينده قيمت‌ها به كجا خواهد رسيد.

آن ‌طور كه رويترز مي‌نويسد، روز دوشنبه، پس از اينكه واشنگتن پست اعلام كرد آمريكا در حال آماده‌ سازي براي اعلام پايان تمام معافيت ‌ها براي واردات نفت از ايران است، قيمت نفت بيش از 2 درصد جهش كرد و به بالاترين سطح خود از نوامبر 2018 تا كنون رسيد. طبق مقاله واشنگتن پست، آمريكا اعلام خواهد كرد كه واردات نفت از ايران بايد به كلي متوقف شود و يا در معرض تحريم قرار بگيرد. تا ساعت 7:05 به وقت تهران، قيمت پيش‌خريد هر بشكه نفت خام برنت درياي شمال، بنچ ‌مارك بين ‌المللي قيمت نفت، 2.5 درصد جهش كرد و به 73.77 دلار رسيد. اين اختلال احتمالي در صادرات ايران در حالي رخ خواهد داد كه بازارهاي نفت جهان همين حالا هم به سوي كمبود عرضه پيش مي‌روند.

** نفت ايران درگير بازي ‌هاي سياسي
هادي حق‌ شناس: تصميم‌ آمريكا براي لغو تمديد معافيت كشورها از خريد نفت ايران، يك تصميم خطرناك است. اگر معافيت 8 كشور خريدار نفت از ايران لغو شود، فروش نفت ايران به كشورهاي ديگر غير مجاز خواهد شد و كشورهاي خريدار نفت از ايران نيز به دليل مجازات آمريكا، نمي‌توانند از ايران نفت بخرند. اين موضوع به اين معني است كه ايران نمي‌تواند نفت خود را صادر كند و توليد نفت تنها براي مصرف داخلي و صادرات به كشورهاي محدودي خواهد بود كه از تحريم‌هاي آمريكا تبعيت نمي‌كنند. اگر نفت ما از خليج‌فارس عبور نكند، اين موضوع ديگر از بحث كارشناسي خارج مي‌شود و جنبه سياسي و امنيت بين ‌المللي به خود مي‌گيرد. اگر خليج‌فارس، درياي عمان و تنگه هرمز راهي براي حمل بشكه ‌هاي نفت ديگر كشورها باشد و ايران نتواند نفت خود را از اين راه صادر كند، در اين صورت اين بحث از نظر سياسي قابل‌بحث است و بايد با نگاه امنيتي به اين موضوع نگاه كرد.

بايد ديد در عمل چه مي‌شود. در هر صورت اين اقدام آمريكا به نفع كشورهاي ديگر نيز تمام نخواهد شد. در صورت لغو معافيت‌ها، ايران قطعا متضرر خواهد شد، اما ديگر كشورها نيز حتي اگر متضرر نشوند، نفعي هم نخواهند برد. در اين شرايط نمي‌توان استراتژي خاصي را در پيش گرفت، چرا كه اين ماجرا بيشتر از آنكه جنبه اقتصادي داشته باشد، از جنبه‌ سياسي بايد مورد توجه قرار گيرد و نيازي به نگاه كارشناسي ندارد.

منبع: روزنامه همدلي؛ 1398.02.03
گروه اطلاع رساني**9117**9131