۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۰۷:۰۶
کد خبر 83288168
۰ نفر
عمران خان و نسبت كریكت باز كاركشته با سیاست

تهران-ایرنا- «عمران احمد خان نیازی» تلاش می كند نسبت پاكستان را با همه بازیگران منطقه ای و بین المللی بازتعریف كند؛ از این رو اهمیت قانون نسبیت را در روابط سیاسی می داند و طوری عمل می كند كه گویا دوست همه است اما با هیچ كس نسبتی ندارد.

شنبه 27 مرداد سال 97 مراسم سوگند نخست وزیری او در كاخ ریاست جمهوری برگزار شد. همه شخصیت های تراز اول سیاسی و نظامی حضور داشتند و در میان آنها، چند نفر شاخص شده بودند؛ تمام اعضای تیم ملی سابق كریكت پاكستان كه سال 1992 با كاپیتانی خود عمران خان قهرمان جهان شده بودند و نیز چند بازیكن كریكت هندی.
بزرگترین كریكت باز تاریخ پاكستان پس از سه دوره كارزار خستگی ناپذیر در صحنه سیاسی، با پشتوانه حمایت نسل جوان كشور به مقام نخست وزیری رسید اما در میان مردمان همسایه شرقی ما، بسیاری باورمندند كه موفقیت عمران خان در حوزه سیاست، نتیجه تمرین های رهبری در جایگاه یك كریكت باز ورزیده و دارای هوش هماهنگ كننده قائل به تعامل است.
نوشته اند كه مبدا بازی كریكت از زمانی است كه چوپان ها، سنگ های اطراف خود را با چوب دستی می زدند و ضمن سرگرمی از محدوده گوسفندان خود نیز مراقبت می كردند. آن چوب و سنگ ها، هم سلاح دفاعی بود، هم وسیله تعیین مسیر گله.
در شكل پیشرفته تر، ورزش محاسبه، برنامه ریزی در شتاب گیری و توقف، پرتاب و دریافت به موقع و تعادل حركتی بالا متكی بر هوش حركتی است و از آن پیشرفته تر، بینشی كه در همه محاسبات زندگی به خصوص در سیاست و تعامل با محیط، حاصل می كند.
رهبر جنبش انصاف پاكستان، تمرین های پیشرفته ای را در هدایت و هماهنگی تیم و نیز جریان سیاسی، پشت سر گذاشته و حالا به گفته رسانه های پاكستانی، سیاستمداری مدرن است كه با شعار «پاكستان نوین» به هموطنان خود قول داده فساد و خشونت را از سیمای آن كشور پاك كند.

**نسبت پاكستان عمران خان با ایران و عربستان
نخست وزیر پاكستان روز یكشنبه در راس هیاتی بلند پایه به ایران آمد؛ در شرایطی منطقه ای و بین المللی كه ظاهرا غیرعادی به نظر می رسید.
از نگاه برخی ناظران، ایران انتظار داشت كه بعد از باخت همپیمانان سنتی عربستان سعودی در رقابت های انتخاباتی پاكستان و روی كارآمدن عمران خان، روابط تهران و اسلام آباد خیلی زودتر از این رو به تحول بگذارد. عمران خان، خود سال ها پیش از رسیدن به جایگاه نخست وزیری بر اهمیت روابط با ایران و ضرورت تقویت ان تاكید كرده بود؛ موضوعی كه با حملات شدید سعودی ها روبه رو شد و كار را به جایی رساند كه به عنوان مثال، شاهزاده «خالد بن عبدالله آل سعود» در گفت و گو با روزنامه «عكاظ» عربستان مدعی شد «عمران خان نماینده قم در اسلام آباد است».
بعد از پیروزی در انتخابات نیز عمران خان تصریح كرد كه پاكستان به سوی روابط خوب و حسن همجواری با ایران گام بر خواهد داشت و «دولت آینده، روابط خود را با ایران توسعه خواهد داد.»
واقعیت این است كه عمران خان نه آن گونه كه شاهزاده سعودی ادعا كرد «مرد قم در اسلام آباد است» و نه قرار است نماینده و حامل یا مدافع تفكر سعودی ها علیه دیگران باشد. او ظاهرا نسبت خودش را با همه شركا می داند.
در ایران به زیارت امام رضا (ع) در مشهد می شتابد و در تهران می گوید: «اگر بریتانیایی‌ها حوالی سال 1800 میلادی به هند نمی‌آمدند الان ما داشتیم به زبان فارسی صحبت می‌كردیم و دیگر به مترجم نیازی نبود.» پیش از آن در سفر ولیعهد سعودی به اسلام آباد می گوید كه محمد بن سلمان او را «به یاد ملك فیصل (شاه درگذشته سعودی) می اندازد زیرا ملت پاكستان او را خیلی دوست می داشت» و حدود یك ماه پیش در دیدار با ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی در اسلام آباد گفت كه «دو رهبر برجسته در جهان اسلام وجود دارند كه یكی از آنها رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری تركیه است و دیگری ماهاتیر محمد نخست وزیر مالزی» و افزود: «تنها این دو كشور مسلمان، تحول اجتماعی را به اجرا گذاشتند كه الگویی برای پاكستان خواهد بود.»
او تلاش می كند نسبت پاكستان را با همه بازیگران منطقه ای بازتعریف كند؛ از این رو اهمیت قانون نسبیت سیاسی را در روابط با دیگران می داند اما گویا با هیچ كس نسبتی ندارد.

** موازنه بر لبه های پرتگاه
تا اینجای كار، عملكرد عمران خان نشان داده كه برایش مهم است در جریان مبارزات انتخاباتی با شعار پاكستان نوین به مردم قول داده با فساد بجنگد و در ساختار سیاسی كشورش تحولی بنیادین به وجود آورد. از دیگر وعده های عمران خان این است كه بی درنگ شغل ایجاد كند و در پنج سال آینده، پنج میلیون واحد مسكونی در اختیار خانواده های كم درآمد بگذارد. بنابراین، دو ماه بعد از سفر ولیعهد سعودی به كشورش و تنش های امنیتی مرزی جدی، راه ایران را در پیش می گیرد.
در سفر شاهزاده سعودی به پاكستان، قراردادهای سرمایه گذاری 20 میلیارد دلاری به امضای دو طرف رسید؛ چیزی كه عمران خان به آن نیاز داشت، همان طور كه به آزادی هزاران زندانی پاكستانی از بند سعودی ها احتیاج داشت؛ موازی با نیازش به حل و فصل مساله داعش در افغانستان، آرامش در مرزهای مشترك با ایران و زمینه سازی برای همكاری های همزمان با تركیه در غرب و چین و مالزی در شرق با تكیه بر بسترسازی این تعاملات از خاك ایران.
در سطح منطقه ای، سفر نخست وزیر پاكستان به ایران به دنبال افزایش تنش های تهران و ریاض صورت گرفت. عمران خان می خواهد این پیام و اطمینان را بدهد كه قصد دارد موازنه ای بین درخواست های نامتعادل سعودی ها برای پشت كردن اسلام آباد به تهران و ضرورت های حسن همجواری با ایران برقرار كند به ویژه اینكه او دوبار از زمان تصدی مسئولیت نخست وزیری به عربستان سفر كرده است.
به همین دلیل میانجیگری عمران خان در روابط ایران و عربستان سعودی نیز دور از انتظار نبود و از دایره رصد و گمانه پردازی برخی مسئولان و كارشناسان ناظر هم دور نماند.
چنین به نظر می رسد كه نخست وزیر پاكستان و كریكت باز سابق، اكنون بندبازانه، مراقب لبه های لغزنده پرتگاه های سیاسی و امنیتی است و با درك این ضرورت ها دست به تفكیك پرونده های منطقه ای زده است. او ترجیح می دهد برگه های بازی را با هم مخلوط نكند.
شبد**9241**1010