كارشناس نفتی: ایران تحریم‌های آمریكا را به فرصت تبدیل كند

لندن - ایرنا - كارشناس انگلیسی مسائل نفتی تصمیم واشنگتن برای تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران را فرصتی توصیف كرد كه می‌توان با پشتوانه منابع غنی و نیروی انسانی عظیم آن را به قطب تبادل تهاتری انرژی و سرمایه‌گذاری روی انرژی‌های پاك تبدیل كرد.

«كریس كوك» روز سه شنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار كرد: 'معروف است آمریكایی‌ها می‌توانند یك كار را درست انجام دهند، اما تنها زمانی كه همه راه‌های دیگر را رفته باشند.' آمریكایی‌ها همیشه همه راه‌های اشتباه را امتحان می‌كنند. منظورم در این مثال، اشتباه راهبردی این كشور در خصوص ایران است.
كوك معتقد است كه 'تصمیم آمریكا به‌طور تاكتیكی هوشمندانه اما به‌طور راهبردی كاملاً اشتباه است.' به گفته این كارشناس نفتی تصمیم آمریكا، تكلیف ایران را كه اكنون بر سر دوراهی همكاری سازنده و یا رفتار غیر سازنده قرار گرفته است روشن می‌كند.
وی خاطرنشان كرد كه روی قسمت “غیر سازنده' زیاد تمركز نمی‌كند چون این بخش به‌طور كامل توسط رسانه‌ها و آن‌هایی كه كسب‌وكار خود را در رفتارهای“غیر سازنده' می‌بینند پوشش داده می‌شود.
در بُعد روابط سازنده، كوك به اهمیت فناوری‌های مالی موسوم به Financial Technology اشاره و تصریح كرد كه ایران بایستی واحد پولی خود را از پشتوانه صادرات نفت رها كند.
این كارشناس مسائل نفتی تصریح كرد كه به لطف تصمیم آمریكا، اكنون بهترین فرصت برای ایران فراهم‌شده تا در چهل‌سالگی انقلاب اسلامی بتواند به‌طور سازنده‌ای منابع غنی و نیروی انسانی عظیم خود را به‌كارانداخته و انقلابی در زمینهٔ انرژی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی به راه بیاندازد.
به عقیده كوك، برای رسیدن به این منظور ایران باید سرمایه‌گذاری عظیمی در انرژی‌های تجدید پذیر انجام داده و انرژی‌های فسیلی را ذخیره كند.
وی توضیح داد: چنانچه امسال در تهران مطرح كرده و به‌شدت مورد استقبال قرارگرفته، طرح‌هایی مانند تهاتر بین‌المللی منابع انرژی مانند برق برابر گاز یا نفت برابر كالا، باید در كنار «تعهد اعتباری انرژی» Energy Credit Obligation موردتوجه قرار گیرد. 'این كار ایران را قادر به سرمایه‌گذاری در اقتصاد مبتنی بر انرژی‌های تجدید پذیر و سپس «فناوری‌های مالی»، Fintech خواهد كرد. '
این كارشناس مسائل نفتی تصریح كرد كه به‌این‌ترتیب انتظار می‌رود ایران به‌سرعت بتواند پیوندهای تجارت انرژی با كشورهای همسایه ازجمله عراق، پاكستان و تركیه ایجاد كرده و حتی بتواند بر 'رقابت‌های تاریخی منطقه‌ای' فائق آمده، علاوه بر آن تحریم‌های آمریكا را نیز بی‌اثر كند.
به گزارش ایرنا، مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا عصر دوشنبه باوجود نگرانی جامعه جهانی از اختلال در بازار نفت، همچون گذشته در اقدامی یكجانبه و در دشمنی دیرینه با جمهوری اسلامی، تمدید نشدن معافیت برای خریداران نفت ایران را اعلام كرد.
وی افزود: با شركا و كشورهای خریدار عمده نفت ایران صحبت كردیم كه از نفت خام ایران دور شوند. با تولیدكنندگان بزرگ نفتی مذاكره كرده‌ایم تا بازار نفت جهان كمبود نداشته باشند. عربستان سعودی و امارات متحده عربی تضمین كرده‌اند كه بازار نفت را جبران كنند.
وزیر خارجه آمریكا عنوان كرد كه مجوز معافیت تحریم‌ها از اول ماه «می» پایان خواهد یافت و هیچ مجوزی برای تمدید این معافیت‌ها وجود ندارد.
شبد**اروپام ** هـ ن **1379