نمكی: زمینه های همكاری بهداشت و درمان با عراق گسترده است

بغداد – ایرنا – وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران كه به بغداد سفر كرده است، در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت كه زمینه های همكاری بهداشتی بین جمهوری اسلامی ایران و كشور دوست، برادر و همسایه عراق بسیار گسترده است.

«سعید نمكی» درباره اهداف سفر رسمی سه روزه خود به بغداد افزود كه با توجه به زمینه های همكاری بسیار زیادی كه در حوزه بهداشت ودرمان با كشور دوست، برادر و همسایه عراق وجود دارد این سفر به منظور رایزنی و بررسی این بخش ها صورت گرفته است.
وی با اشاره به حسن نیت طرف عراقی در مذاكرات دو جانبه ابراز امیدواری كرد كه این رایزنی ها منجر به تفاهم بین دو كشور در بخش بهداشت و درمان شود.
وی اضافه كرد كه ایران در زمینه دارو، صادرات، ثبت و راه اندازی صنعت دارو به عنوان كشوری كه سال هاست كه در این زمینه فعالیت دارد، می تواند كل تجربه و امكانات خود را در این خصوص در اختیار دوستان عراقی بگذارد.
وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران خاطر نشان ساخت كه در بخش آموزش پزشكی نیز قرار است كه با متولیان امر آموزش علوم پزشكی در كشور عراق برای همكاری های مشترك و جذب دانشجو در رشته های مختلف علوم پزشكی رایزنی شود.
وی با اشاره به اهمیت همكاری دو كشور در مناسبت های دینی مانند زیارت های میلیونی اربعین حسینی گفت كه در خصوص زیارت میلیون اربعین و موارد دیگر از این قبیل امكان تفاهم بین دو كشور وجود دارد.
به گفته وی، در این حوزه جمهوری اسلامی ایران می تواند از تجربه عراق استفاده كرده و در مقابل عراق نیز می تواند از تجربیات متقابل جمهوری اسلامی ایران بهره ببرد.
«سعید نمكی» وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی ایران در راس هیاتی بعد از ظهر امروز به دعوت همتای عراقی اش وارد بغداد شد.
«ذبیح نیك فر لیالستانی» نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل و عضو كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و «رحیم ساكی» مدیركل دفتر بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از جمله شخصیت هایی هستند كه وزیر بهداشت ایران را در این سفر سه روزه همراهی می كنند.
خاورم *6*353*380*