ستایش سینماگران از استاد پیشكسوت تصویرگری

تهران - ایرنا - بزرگداشت علی اكبر صادقی هنرمند تصویرگر پیشكسوت با حضور جمعی از هنرمندان عرصه های مختلف هنری در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در پردیس چارسو برگزار شد.

به گزارش دوشنبه شب خبرنگار فرهنگی ایرنا، آیین بزرگداشت استاد «علی اكبر صادقی» هنرمند تصویرگر پیشكسوت در سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر در پردیس چارسو برگزار شد.
در این آیین معتمد آریا از دلایل علاقه خود به این هنرمند پیشكسوت ،نوع نگاه یكسان و نزدیكی محل تولد در جنوب شهر تهران و انتقال به منطقه بالاتر در سن كم عنوان كرد.
وی با اشاره به اینكه بعد از ورود به كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان علاقه بیشتری به او پیدا كردم تاكید كرد: كانون محلی است كه هیچ هنرمند بدی از آن به وجود نیامده و همه ما دین بزرگی به این مكان داریم.
وی افزود: صادقی به من آموخت می توان در دل كودك باشی اما راجع به چیزهای جدی راجع به جنگ، زندگی و خواسته هایت صحبت به زبان بیاوری و سخن بگویی.
در ادامه آیدین آغداشلو با بیان اینكه من قدیمی ترین دوست زنده صادقی هستم ،خاطر نشان كرد: كار كردن وی ستایش دارد كه برای این كار هنوز دیر نشده است.
وی با تاكید بر اینكه امروز خاطره تعریف نمی كنم زیرا تمام لحظات 60 سال دوستی خاطره ام با او خاطره است ،اظهار داشت: این استاد پیشكسوت در طول سال ها كار كردن میراث دار هنرمندان اساطیری ایران است كه با پشتكار و عملكردش به این مهم دست یافت.
وی ادامه داد : تبار وی به حماسه های ایرانی، شاهنامه ای و اسطوره ای هر چیزی كه رنگ و بوی گذشته دارد می رسد و من فردی را نمی شناسم كه شبیه او باشد؛ هر موضعی داشته باشد مهم نیست من پای حرف هایم می ایستم و امروز پای یك عمر زندگی صادقی ایستاده ام.
وی تاكید كرد: صادقی میراث دار لایق اسطوره های قدیمی است و به آنها تعلق خاطر دارد، نقاش هایی آمدند اما هیچ كدام به جایگاه او نرسیدند زیرا آنها به عمق نرفته و اما اسطوره در متن زندگی صادقی وجود داشت زیرا وی از جوهر دیگری بود در كار خودش درست پیش رفت.
حقیقی نیز در ادامه با بیان پهلوانان در میان آثار صادقی از عشق می گویند ،تاكید كرد: صادقی مهری پایدار دارد كه در تمام آثارش دیده می شود.
كیانیان ،گفت: همانطور گفته شد استاد صادقی قدیمی ترین دوست آغداشلو و من جدیدترین دوست او هستم زیرا تنها دو سالی است كه از نزدیك با وی آشنا شده و در همان لحظه دیدار همانند جوانان ذوق زده شدم.
استاد «علی اكبر صادقی» در این آئین ضمن قدردانی از حاضران ،گفت: من كامپیوتر اصلا بلد نیستم و با تلفن همراه هم نمی توانم كار كنم زیرا نمی خواهم وقت مرا را بگیرد.
وی افزود: از تدریس هم خوشم نمی آید سه ماه تدریس كردم اما بسیار تنبل هستم به همین دلیل بدون دریافت پول كار را هم رها كردم.
صادقی تاكید كرد: من همه جوانان را دوست دارم و افتخار می كنم بتوانم به عنوان استاد راهنما كوچك ترین كاری برای آنها انجام دهم.
آیین تكریم استاد علی اكبر صادقی هنرمند تصویرگر پیشكسوت با حضور احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، فاطمه معتمد آریا، ابراهیم حقیقی، آیدین آغداشلو، ابراهیم فروزش، رضا كیانیان و محمدرضا كریمی صارمی
به گزارش ایرنا، سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر 29 فروردین تا 6 اردیبهشت در پردیس سینمایی چارسو برپاست. جشنواره امسال شامل بخش های متنوعی؛ از جمله بخش های اصلی سینمای سعادت، جلوه گاه شرق و جام جهان نما، بخش های جنبی نمایش فیلم‌های كلاسیك مرمت شده، مستند زیر ذره‌بین، شاخه‌های زیتون (پنجره‌ای به دنیای اسلام)، مروری بر آثار سینمای چین، مروری بر آثار سینمای آلمان، نمایش فیلم‌­های كمدی معاصر، نمایش‌های ویژه – بهترین كشورها و بازار فیلم است.
افزون بر این برنامه های مختلفی، چون دارالفنون (اردوی استعدادیابی با حضور فیلم­سازان جوان ایران، منطقه و جهان)، نشست‌­های دانشگاهی، كارگاه­‌ها و سمینارهای آموزشی و بزرگداشت­‌ بزرگان سینمای ایران نیز همزمان با 9 روز جشنواره برگزار می شود.
فراهنگ ** 7561 ** 1355