وزیر بهداشت عراق: نقشه راه همكاری بهداشتی بین ایران و عراق طراحی می شود

بغداد – ایرنا – وزیر بهداشت و محیط زیست عراق در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا گفت كه دو كشور ایران و عراق درصدد ترسیم نقشه راه همكاری بهداشتی بین همدیگر هستند.

«علاء الدین علوان» در خصوص اهمیت سفر وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی جمهوری اسلامی ایران به بغداد در بعد از ظهر امروز دوشنبه با اعلام این خبر گفت كه در این سفر پیرامون پنج پروتكل الحاقی یادداشت تفاهم همكاری كه قبلا بین وزارتخانه های دو كشور به امضا رسیده بحث و رایزنی صورت می گیرد.
وی اضافه كرد كه رایزنی های امروز رایزنی های اولیه است و توافقاتی كه حول این پروتكل های الحاقی صورت می گیرد نقشه راه همكاری های فراگیر در زمینه بهداشت و آموزش پزشكی بین دو كشور خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه سفر وزیر بهداشت ایران به بغداد در چارچوب یادداشت تفاهم امضا شده در سنوات گذشته بین ایران و عراق انجام گرفته است افزود كه هدف سفر «سعید نمكی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران به بغداد در اصل برای بررسی راهكارهای همكاری بهداشتی بین دو كشور است.
علوان در خصوص همكاری های بهداشتی بین دو كشور خاطرنشان ساخت كه حوزه های همكاری بین دو كشور بسیار وسیع و شامل مبارزه با بیماری های واگیردار، مقابله با تهدیدهای بهداشتی و همكاری در زمینه نظام های صحیح بهداشتی است.
وی ادامه داد كه همكاری در زمینه مراقبت های بهداشتی یكی از حوزه های مهم است زیرا در تجمع های بزرگ بشری مانند مناسبت های دینی و زیارت های میلیونی این موضوع حائز اهمیت است و دو كشور درصدد گسترش همكاری در این حوزه هستند.
وزیر بهداشت عراق تاكید كرد كه وزارت بهداشت عراق درصدد تقویت و گسترش بیشتر همكاری ها با وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران است.
وی ابراز امیدواری كرد كه در سایه بررسی یادداشت تفاهم و پروتكل های اجرایی آن، میادین بیشتر همكاری و تفاهم در حوزه دارو و مراقبت های بهداشتی و بیماری های صعب العلاج كه در حال حاضر در خارج از عراق درمان می شوند، حاصل شود.
علاء الدین علوان تاكید كرد كه زمینه های همكاری بین ایران و عراق در حوزه بهداشت و درمان و آموزش پزشكی بسیار گسترده است.
وی اضافه كرد كه بخشی از رایزنی های وزیر بهداشت ایران در حوزه آموزش پزشكی و بهداشتی با وزیر آموزش عالی و پژوهش علمی عراق انجام خواهد شد.
وی ابراز امیدواری كرد كه رایزنی ها بین وزیران بهداشت ایران و آموزش عالی عراق نیز همانند رایزنی های با وزارت بهداشت عراق در برگیرنده همكاری های بیشتر شود.
«سعید نمكی» وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی ایران در راس هیاتی بعد از ظهر امروز به دعوت همتای عراقی اش وارد بغداد شد.
«ذبیح نیك فر لیالستانی» نماینده مردم لاهیجان و سیاهكل و عضو كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و «رحیم ساكی» مدیركل دفتر بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر از جمله شخصیت هایی هستند كه وزیر بهداشت ایران را در این سفر سه روزه همراهی می كنند.
خاورم *6*353*380*