وزير علوم:طرح آمايش آموزش عالي با مشورت دانشگاهيان تدوين مي شود

شيراز-ايرنا- وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: طرح آمايش آموزش عالي بدون مشورت دانشگاهيان به ويژه روساي موسسه هاي آموزش عالي، تدوين و نهايي نخواهد شد و آنچه هم اينك در اين مورد تهيه شده در حد پيش نويس اوليه است.

به گزارش ايرنا منصور غلامي، دوشنبه در نشستي با روساي دانشگاه‌ها و موسسه هاي آموزش عالي استان فارس كه در مركز منطقه‌اي اطلاع‌رساني علوم و فناوري و پايگاه استنادي علوم جهان اسلام (ISC) در شيراز برگزار شد، افزود:
پيش‌نويس اوليه اين طرح در شوراهاي مختلف ستادي ذيل شوراي عالي انقلاب فرهنگي نظرخواهي شده است اما در مراحل بعدي با دانشگاه‌ها وارد گفت‌ و ‌گو مي‌شويم.
وي، با تاكيد بر اينكه انحلال، ادغام و تجميع در پيش نويس طرح اوليه آمايش آموزش عالي مطرح نشده است، اظهار داشت: اين موارد تنها با رعايت اصل وجاهت و ضرورت صورت خواهد گرفت.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به اينكه در مورد طرح آمايش آموزش عالي اطلاع ‌رساني به صورت كامل رخ نداده است، گفت: همه مسئولان مداخله‌گر بايد در باره طرح نهايي توجيه شوند اما هنوز به مباحث بيشتر نياز است.
غلامي، با بيان اينكه وزارت علوم بر مبناي مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي موظف به ساماندهي آموزش عالي كشور است، بيان كرد: اين طرح به معناي كيفيت بخشي، جلوگيري از موازي‌كاري، افزايش هم افزايي در ارايه خدمات و از اين قبيل موارد است.
وي، با اشاره به اينكه بدون احتساب دانشگاه آزاد، يك هزار و 800 مركز دانشگاهي فعال در كشور وجود دارد، اظهار داشت: اين درحالي است كه تعداد قابل توجهي از اين مراكز تعطيل شده‌اند يا در حال تعطيلي هستند و در عين حال هيچ فشاري براي تعطيلي اين مراكز نبوده است به جز دانشگاه‌هاي علمي و كاربردي وابسته به دستگاه‌هاي دولتي كه بايد تعطيل مي‌شدند.
وزير علوم در مورد عملكرد دانشگاه‌هاي علمي و كاربردي گفت: اينكه دانشگاه علمي و كاربردي از طريق كنكور به دنبال جذب دانشجو باشد، درست نيست بلكه عملكرد اين مراكز بايد برنامه‌ريزي براي حرَف و صنايع باشد.
وي اضافه كرد: در اين امر زمينه بايد برنامه‌ريزي‌هاي بيشتري صورت گيرد همچنين بخش خصوصي نيز وارد شود و يك فعاليت غيردولتي جدي براي مهارت‌افزايي شكل دهد.

** قرار نيست دانشگاه پيام نور تعطيل شود
غلامي، تاكيد كرد: قرار نيست با اجراي طرح آمايش آموزش عالي دانشگاه پيام نور تعطيل شود، بلكه تكليفي جدي براي اين دانشگاه تعريف شده است و آن آموزش مجازي است.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري افزود: زماني كه دانشگاه پيام نور در رقابت با دانشگاه آزاد، واحدهاي متفرقه ايجاد كرد بايد پيش بيني مي‌شد چه وضعي ايجاد مي‌شود، امروز نيز بايد ظرفيت‌هاي خالي شده در اين دانشگاه را پُر و در حوزه فناوري و اشتغال خدمات‌رساني كنيم.
وي افزود: با اين حساب دانشگاه پيام نور بايد زيرساخت هاي آموزش مجازي را در كشور فراهم كند.
غلامي، بر ضرورت آينده پژوهي در آموزش عالي تاكيد كرد و گفت: مسايل روزمره، بيش از حد ما را سرگرم كرده است در حاليه بايد نقشه راهي را تعريف كنيم كه منطبق با پيش بيني هاي علمي باشد.

**دانشگاهيان بدون دعوت در امور كشور مشاركت كنند
وزير علوم، تحقيقات و فناوري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به ضرورت مشاركت دانشگاهيان در مسايل اقتصادي و اجتماعي، گفت: دانشگاه‌ها بدون آنكه انتظار دعوت داشته باشند، بايد در اين گونه مسايل اظهار نظر كنند.
وي افزود: در اين زمينه نيز به دانشگاه‌ها نامه‌اي ارسال شده‌ است، به ويژه با توجه به سيل اخير در كشور، استادان دانشگاه بايد مباحث مربوط به بارش‌هاي هر استان را مدنظر داشته باشند و همه جوانب آن را مورد بررسي قرار دهند.
غلامي، با بيان اينكه دانشگاه شهيد چمران اهواز از روز نخست سيل جزو گروه هاي فكري فعال در استان خوزستان بوده است، اظهار داشت: اين دانشگاه با مداخله به موقع در امور جاري، برنامه‌هايي ارايه كرده است كه مي‌تواند راحت و سريع در اختيار كارگروه‌هاي مختلف قرار گيرد.

** ارزيابي مراكز آموزش عالي در طرح آمايش تا پايان سال ۹۸ انجام مي‌شود
رئيس پايگاه استنادي علوم جهان اسلام نيز در اين نشست بيان كرد: اين مركز در بحث آمايش آموزش عالي طبق ابلاغ وزير علوم، موضوع ارزيابي مراكز آموزش عالي و موسسه هاي پژوهشي كل كشور را رسما از سال ۹۸ انجام خواهد داد.
محمد جواد دهقاني افزود: در اين زمينه، شاخص‌هاي ارزيابي مراكز و موسسه ها مشخص خواهد شد و به تصويب مي‌رسد و پس از آن با در نظر گرفتن ماموريت مراكز و نوع عملكرد آنها ارزيابي مي‌شوند.
وي ادامه داد: نتايج اين ارزيابي در پايان سال 98 به مراكز تصميم‌گيرنده ارايه خواهد شد.
وزير علوم، تحقيقات و فناوري براي سفري سه روزه و با هدف ديدار از دانشگاه‌هاي استان فارس و افتتاح چندين پروژه و طرح دانشگاهي وارد شيراز شده است.
7375 /6118