تاكید براجرای سریعتر برجام در بیانیه مشترك ایران و پاكستان

تهران- ایرنا- رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری اسلامی پاكستان در بیانیه مشترك ضمن تاكید بر ضرورت اجرای هرچه سریعتر برجام از سوی سایر كشورها، نهادهای ذیربط وزارتخانه‌های خود را مكلف كردند تا ساز و كارهای لازم برای افزایش حداكثری فعالیت‌های اقتصادی و بازرگانی را فراهم كنند.

به گزارش دوشنبه ایرنا ار پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن كامل بیانیه مشترك جمهوری اسلامی ایران و جمهوری اسلامی پاكستان به شرح ذیل است:
عمران خان نخست وزیر جمهوری اسلامی پاكستان بنا به دعوت دكتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در تاریخ یكم و دوم اردیبهشت ماه 1398 در رأس هیاتی عالی‌رتبه از مقام های این كشور به جمهوری اسلامی ایران سفر كرد.
نخست وزیر پاكستان، در اولین سفر رسمی خود به ایران در مقام نخست وزیر، علاوه بر گفت وگو با روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران با رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز ملاقات كرد.
1- طرفین ضمن تاكید بر همبستگی تاریخی، فرهنگی، دینی و تمدنی دو كشور و دو ملت همسایه و مسلمان و نیز نظر به اراده مقامات عالی دو كشور به منظور توسعه روابط در همه زمینه‌های مورد علاقه دو طرف، بر اهمیت تعمیق و تحكیم مناسبات دوجانبه بر اساس اصول منافع ملی، حفظ تمامیت ارضی و احترام متقابل به حاكمیت ملی تصریح كرده و اجرای سریع توافقات و اسناد فی‌مابین را به عنوان گامی برای تحقق این هدف خواستار شدند.
2- طرفین با تاكید بر اینكه مرزهای دو كشور باید مرز صلح و دوستی باشد، همكاری و تبادل نظر مستمر مسئولین سیاسی، نظامی و امنیتی را برای مقابله با تهدیداتی همچون تروریسم، قاچاق مواد مخدر و انسان، گروگان گیری، پولشویی و آدم ربایی ضروری برشمردند. همچنین مقرر شد به منظور بررسی جزئیات موارد فوق، دهمین دور مذاكرات كمیته ویژه امنیت بین وزارت كشور دو طرف در خردادماه 1398 در اسلام‌آباد برگزار گردد.
3- دو طرف همچنین توافق كردند تا به منظور بررسی پیشرفت و ترسیم مسیر پیش‌روی تسهیل سفرهای مردمی از مبدأ دو كشور، نشست بعدی كمیسیون مشترك كنسولی را ‌در نیمه دوم سال 1398 برگزار كنند. طرف پاكستانی از اعلام دولت ایران مبنی بر آزادی تعدادی از زندانیان پاكستانی و اتخاذ تمهیداتی برای استرداد فوری آنان استقبال كرد.
4- رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری اسلامی پاكستان اذعان داشتند كه تقویت و تحكیم همكاری استان سیستان و بلوچستان ایران با ایالت بلوچستان پاكستان از جمله بازگشایی گذرگاه‌ها و بازارچه‌های مرزی ضمن بهبودی وضعیت اقتصادی ساكنان بومی، اقدامی برای رفع چالش های مرزی و ناامنی ها خواهد بود. طرفین توافق كردند تا به منظور بررسی وضعیت كنونی تداركات و سایر اقدامات لازم جهت گشایش گذرگاه‌های مرزی جدید در گبد-ریمدان و مند-پیشین و نیز افتتاح بازارچه‌های جدید مرزی، دومین دور مذاكرات كمیسیون عالی مرزی را در اردیبهشت‌ماه 1398 برگزار كنند.
5- دو طرف بر لزوم گسترش همكاری‌ها در بخش نیرو از جمله صادرات برق ایران به پاكستان تأكید نمودند. طرف پاكستانی مراتب تشكر و قدردانی خود را از دولت جمهوری اسلامی ایران به خاطر تداوم صادرات برق به ایالت بلوچستان پاكستان ابراز كرد.
6- طرفین ضمن تأكید بر قرابت‌های عمیق و دیرینه فرهنگی، اجتماعی و زبانی بین دو كشور و اقوام آنان، بار دیگر بر لزوم تقویت هرچه بیشتر این پیوندها از طریق گسترش فعالیت‌های دانشگاهی، فرهنگی و گردشگری، بویژه از طریق افزایش سفرهای متقابل متفكرین، هنرمندان سنتی و گروه ‌های فرهنگی و نیز تقویت گردشگری اماكن تاریخی مذهبی دو كشور تصریح كردند.
7- نخست وزیر پاكستان بر كمك دولت و مردم پاكستان و همبستگی آنان با مردم ایران در پی وقوع سیلاب‌های شدید اخیر در این كشور كه موجب از دست رفتن جان ارزشمند انسان‌ها و نیز بروز خسارت‌های مادی گشت، تصریح كرد. عمران خان ابراز اطمینان كرد كه مردم ایران با روحیه تاب‌آوری خود بر این فاجعه طبیعی فائق خواهند آمد. طرف ایرانی مراتب سپاسگزاری خود را از پاكستان به خاطر ارسال كمك‌های انسان دوستانه به سیل زدگان ایران اعلام كرد.
8- با توجه به افزایش حجم مبادلات تجاری بین دو كشور در سال 1397، رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاكستان نهادهای ذیربط وزارتخانه‌های خود را مكلف كردند تا با استفاده از همه ظرفیت‌ها، كلیه ساز و كارهای لازم را برای افزایش حداكثری فعالیت‌های پولی، مالی و بازرگانی فراهم كنند. طرفین همچنین مقرر كردند تا به منظور رایزنی در موضوعات فوق، بیست و یكمین دور مذاكرات كمیته مشترك اقتصادی را در نیمه دوم سال 1398 در پاكستان برگزار كنند.
9- طرفین در خصوص موضوعات منطقه ای و بین المللی مذاكره و تبادل نظر كردند. طرفین صلح، آرامش و توسعه پایدار را به عنوان پیش شرط ارتقای روابط، یكپارچگی و هم افزایی در بین كشورهای منطقه غرب آسیا برشمردند.
10- طرفین بر پایبندی خود به منشور سازمان ملل و حقوق بین‌الملل بویژه اصول برابری حاكمیتی كشورها، استقلال سیاسی، و عدم مداخله در امور داخلی سایر كشورها تأكید نمودند. دو طرف بار دیگر بر لزوم پایبندی همه كشورها به حاكمیت قانون منجمله در سطح بین‌الملل تصریح كردند. در این راستا، طرفین نگرانی جدی خود را از اتخاذ یكجانبه اقدامات مخالف با قوانین بین‌الملل و اصول منشور سازمان ملل ابراز كردند.
11- رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاكستان، ضمن اشاره به ضرورت ایجاد افغانستانی امن، باثبات و مستقل در راستای برقراری صلح و ثبات منطقه، برگزاری گفتگو های صلح بین‌الافغانی را ضروری دانستند و از كشورهای منطقه و جامعه بین‌الملل خواستند تا به منظور پایان‌بخشی به منازعات و بازگشت كامل صلح به این كشور با یكدیگر همكاری كنند. دو طرف همچنین بر لزوم مساعی مشترك برای دستیابی به وفاق جامع‌تر در منطقه‌ تأكید كردند.
12- طرفین ضمن محكومیت تمامی اشكال تروریسم، دستاوردهای بزرگ دو كشور در مبارزه با تروریسم را مغتنم شمرده و تأكید كردند كه باید تلاش ها برای توسعه همكاری های منطقه ای و بین المللی به منظور پیشگیری و مقابله با تروریسم تداوم داشته و شناسایی و ریشه كنی تمامی اشكال تروریسم در منطقه مورد توجه قرار گیرد.
13- با توجه به اهمیت گسترش راه های مواصلاتی به منظور توسعه و تسهیل همكاری های دوجانبه و منطقه ای، طرفین از اجرایی شدن توافقات دو و چند جانبه از جمله ابتكار كمربند وجاده (BRI) ، سیپك (CPEC) و توافقات كریدور ترانزیتی شمال- جنوب و شرقی- غربی در ایران استقبال كردند.
14- رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاكستان، از همه ابعاد همكاری های دو كشور با سایرین بویژه ابتكار نشست شش جانبه رؤسای مجالس كشورها در تهران در راستای توسعه همكاری ها میان كشورهای منطقه استقبال كردند.
15- طرفین بر لزوم حل و فصل موضوع جامو وكشمیر از طریق گفتگو و راه های صلح آمیز مبتنی بر خواست مردم آن منطقه و منطبق با قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز تأكید كردند.
16- رئیس جمهوری ایران و نخست وزیر پاكستان، خاطر نشان ساختند كه حق مردم فلسطین به منظور استیفای حقوق خود بخصوص تشكیل دولت و حاكمیت مستقل فلسطین خواست اصلی كشورهای مسلمان است. دو كشور همچنین توافق كردند تا با بهره گیری از ترتیبات و ساز و كارهای منطقه ای و بین المللی، با بیشتر كردن تلاش‌های خود، فلسطینیان را در استقرار یك دولت مستقل یاری دهند.
17- طرفین بر ضرورت اجرای هرچه سریع تر برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) از سوی سایر كشورها، با توجه به اجرای كامل مفاد این توافق از سوی جمهوری اسلامی ایران، تأكید كردند.
18- طرفین از امضای بیانیه همكاری در بخش بهداشت كه مشتمل بر كمكهای فنی و تبادل تجربیات بصورت دوجانبه با خروجی های ملموس باشد، استقبال كردند.
نخست وزیر پاكستان مراتب قدردانی خویش را از مهمان نوازی گرم و سخاوتمندانه رئیس جمهوری اسلامی ایران از هیات پاكستانی ابراز كرده و رسماً از دكتر روحانی برای سفر به پاكستان در اولین فرصت ممكن دعوت بعمل آورد. رئیس جمهوری ایران این دعوت صمیمانه را پذیرفت. تاریخ دیدار از طریق مجاری دیپلماتیك تعیین خواهد شد.
شبد**1953**1379