بهداشت و درمان؛ میدانی مهم در توسعه همكاری ایران و عراق

بغداد – ایرنا – وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در راس هیاتی امروز دوشنبه وارد بغداد شد تا در زمینه پیگیری اجرای توافقنامه های گذشته و گسترش همكاری ها در حوزه درمان و پزشكی با مقامات ذیربط عراقی گفت و گو كند.

به گزارش ایرنا، این سفر در حالی انجام می شود، كه روابط دو كشور در عرصه های مختلف طی ماههای اخیر بویژه سفر اسفندماه 97 حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران به بغداد و سفر فروردین ماه 98 عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق به تهران روندی رو به گسترش و سریع را آغاز كرده است.
نمكی وزیر بهداشت درحالی امروز وارد بغداد شد كه وزارتخانه های بهداشت دو كشور ایران و عراق دو سال قبل در چنین ایامی صورتجلسه توافقنامه همكاری بهداشتی را بعد از 4 ساعت مذاكرات فشرده، در بغداد به امضا رساندند.
براساس صورتجلسه توافقنامه امضا شده در 6 اردیبهشت ماه 96 كه به امضای وزیران وقت بهداشت دو كشور رسید پیرامون همكاری در حوزه های بهداشتی، دارویی ، زیارت های میلیونی، بویژه اربعین و نیز آموزش تفاهم صورت گرفت.
مسوولان عراقی در همان زمان پیرامون این تفاهمنامه گفتند كه افق های تازه ای در روابط دو كشور در حوزه های بهداشت، درمان و دارو گشوده خواهد شد.
روابط بهداشتی بین عراق و ایران از آن دست حوزه هایی است كه بعضی اتفاقات تلخ و شیرین در گسترش آن نقش بسزایی داشته است.
یكی از آن اتفاقات تلخ مسئله حمله گروه تروریستی داعش به عراق در 2014 و اشغال یكسوم اراضی عراق بود كه جمهوری اسلامی ایران علاوه بر كمك های تسلیحاتی و مستشاری، در حوزه دارو و درمان و معالجه نیروهای مجاهد عراقی، نقش موثری داشت.
زیارت های میلیونی به ویژه زیارت اربعین حسینی نیز از آن دست اتفاقات شیرین است كه به دلیل حضور میلیونی زائران از داخل و خارج عراق از جمله جمهوری اسلامی ایران در این مناسبت مهم، شرایط ایجاب كرد كه ایران نیز در حوزه مسائل درمانی به عراق كمك رسانی كند و هر سال مجموعه ای از نیروی انسانی، تجهیزات پزشكی و دارو به كمك بخش های دولتی و خیریه برای اقدامات فوری و امدادی به زائران ایرانی و همچنین دیگر زائران ارسال می شود.
به رغم همه اینها، هنوز حوزه درمان و دارو از آن مسائلی است كه به اعتقاد كارشناسان در حوزه روابط و همكاری های دو كشور جای كار بسیار دارد.
طبق گزارش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی جمهوری اسلامی ایران سهم كشورمان از بازار دارو در عراق هنوز در حد نیم درصد است این در حالیست كه ایران 95 درصد داروهایش تولید داخلی است و به بیش از 40 كشور دنیا صادرات دارو دارد.
بر این اساس، یكی از حوزه های مهم همكاری كه ایران امیدوار است در جریان سفر فعلی «سعید نمكی» وزیر بهداشت ایران به آن دست یابد حوزه دارویی و همچنین امكان شركت های متخصص ایرانی برای تولید دارو در عراق است.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ایران معتقد است كه به دلیل تجاربی كه در كاهش وابستگی كشورمان به شركت های بین المللی در موضوع دارو و تجهیزات دارد، می تواند، كشور عراق را در این خصوص نیز توانمند كند.
سهم عراق از تولید داخلی دارو در حال حاضر طبق گزارش ها، 15 درصد است و انتقال تجربه ایران به عراق می تواند این سهم را در عراق افزایش داده و از حجم اتكال بر خارج بكاهد.
در حال حاضر بیش از 100 قلم داروی ایرانی در عراق به ثبت رسیده اند و صادرات آنها به عراق انجام می شود اما این تعداد در مقایسه با كشورهای رقیب در بازار عراق از حیث تعداد و نوع رقم ناچیزی به شمار می رود.
همكاری در حوزه آموزش و تبادل استاد و دانشجو از دیگر ظرفیت های مهم همكاری بین دو كشور به شمار می رود به طوری كه در حال حاضر بیش از 300 دانشجوی عراقی در حوزه علوم پزشكی در دانشگاه های علوم پزشكی ایران مشغول به تحصیل هستند.
جمهوری اسلامی ایران قبلا اعلام كرده است كه آماده همكاری در حوزه های دارو، تجهیزات پزشكی، واكسن و همچنین تولید دارو در عراق توسط شركت های ایرانی متخصص است.
بحث گردشگری سلامت از دیگر حوزه هایی است كه همزمان با حمله داعش به عراق به طور جهشی بین دو كشور به صورت خودجوش فعال شد و بسیاری از نیروهای مجاهد مجروح عراقی برای درمان به ایران عزیمت می كردند.
دو كشور ایران و عراق مایل به سازماندهی این حوزه هستند تا به درستی ارقام و اعداد كسانی كه برای گردشگری سلامت عازم جمهوری اسلامی ایران می شوند، شناسایی شده و خدمات دهی به آنها ارتقا یابد.
مشاركت ایران در زیرساخت های بهداشتی از جمله ساخت بیمارستان های تخصصی، همكاری در زمینه تجهیزات پزشكی و تهیه داروهای مورد نیاز عراق خصوصا سرم حوزه هایی هستند كه طرف عراق نیز از آن استقبال كرده است.
به دلیل اینكه این حوزه ها تنها به وزارت بهداشت ایران بازنمی گردد بلكه بخش های دیگری را نیز در بر می گیرد بر همین اساس، سعید نمكی علاوه بر همتای عراقی اش، با دو وزیر تجارت و آموزش عالی نیز رایزنی های تخصصی انجام می دهد.
این امید وجود دارد كه حاصل سفر رسمی سعید نمكی به بغداد كه متعاقب سفر متقابل روسای دو كشور انجام می شود، گام مهمی در رسیدن به افق تبادل تجاری 20 میلیارد دلاری باشد كه دو كشور برای سال1400 ترسیم كرده اند و عرصه همكاری های بهداشت، درمان و آموزش پزشكی را بیش از پیش فعال و گسترده كند.
خاورم *10*353*380*