مقام چینی: ایران شریك راهبردی پكن در راه ابریشم جدید است

پكن - ایرنا - معاون مدیركل آسیای غربی و شمال آفریقای وزارت امور بین الملل حزب كمونیست چین با اشاره به اینكه چین و ایران روابط رو به رشدی دارند، گفت: جمهوری اسلامی ایران شریك راهبردی چین در مسیر راه ابریشم جدید یا همان طرح «یك كمربند یك جاده» است.

به گزارش ایرنا 'ژانگ جیان وی' روز دوشنبه در ملاقات با 'حداد عادل' عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام كه برای شركت در دومین اجلاس بین المللی یك كمربند یك جاده به چین سفر كرده است ضمن خیر مقدم به او و هیات همراه برای شركت در این اجلاس گفت: دومین اجلاس بین المللی سران «یك كمربند یك جاده» هفته جاری و با حضور بیش از پنج هزار مهمان خارجی از 137 كشور از جمله 37 تن از روسای جمهور و نخست وزیران این كشورها و 150 وزیر در پكن برگزار می شود.
وی تصریح كرد: مطمئن هستم این سفر خاطرات خوب و فراموش نشدنی برای هر دو طرف ایران و چین خواهد داشت.
معاون مدیركل آسیای غربی و شمال آفریقای وزارت امور بین الملل حزب كمونیست چین افزود: حضور یك هیات عالیرتبه از مجمع تشخیص نظام و مجلس شورای اسلامی در اجلاس یك كمربند یك جاده، بیانگر اهمیت روابط دو كشور از نگاه ایران و همچنین مجمع تشخیص مصلحت نظام است.
ژانگ گفت: تقویت روابط دوستانه و همكاری میان دو كشور، نقش شایانی در پیشبرد روابط راهبردی چین و ایران خواهد داشت.
وی گفت: وزارت امور بین الملل حزب كمونیست چین اهمیت زیادی برای این سفر قائل است و برنامه های ارزشمندی برای این سفر تدارك دیده است.
ژانگ با بیان اینكه پیوند قلب ها میان مردم دو كشور برای ساختن «یك كمربند یك جاده» بسیار مهم است تصریح كرد: ایران اهمیت زیادی برای این طرح قائل است و به همین دلیل یك هیات عالیرتبه به این اجلاس اعزام كرده است.

** ایران در طرح 'یك كمربند یك جاده' نقش راهبردی ایفا می كند
'حداد عادل' عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار تاكید كرد ایران به عنوان كشوری كه نقش تاریخی در جاده ابریشم داشته است در شرایط فعلی نیز می تواند در طرح «یك كمربند یك جاده» نقش راهبردی ایفا كند.
او خواستار تقویت روابط دو جانبه در حوزه های مختلف شد و افزود: در چند روزی كه در چین هستیم تلاش خواهیم كرد دیدگاه های جمهوری اسلامی ایران و مجمع تشخیص مصلحت نظام را منتقل كنیم و از نظر مقامات و دوستان چینی نیز مطلع شویم.
او با اشاره به تركیب هیات همراه در این سفر گفت: همه شركت كنندگان در این اجلاس از كسانی هستند كه در حوزه های كلان اقتصادی و سیاسی ایران كار كرده و علاقه مند به شناخت توسعه روابط دو كشور هستند.
حداد عادل با اشاره به سفر سه سال و نیم پیش خود به چین گفت: سرعت تحول چین زیاد است و امیدواریم این سفر نیز زمینه تقویت روابط فرهنگی و سیاسی دو كشور را فراهم كند.
او گفت: حضور و شركت در اجلاس بین المللی 'یك كمربند - یك جاده' و همچنین ملاقات با وزیر امور بین الملل حزب كمونیست و سایر دیدارها در توسعه روابط دو كشور موثر خواهد بود.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به دیدار خود از شانگهای نیز گفت: سفر به شانگهای هم در جای خود معنا و اهمیت خاصی دارد.
سال 2013 میلادی، شی جین پینگ رییس جمهوری خلق چین در جریان دیدار خود از قزاقستان و اندونزی، به ترتیب پیشنهاد ساخت 'كمربند اقتصادی جاده ابریشم' و ساخت 'راه ابریشم دریایی در قرن بیست و یكم' را مطرح كرد كه این طرح در نهایت با عنوان «یك كمربند - یك جاده» به جهان معرفی شد.
این پروژه در ابتدا با سرمایه گذاری بیش از یك هزار میلیارد دلار توسط چین آغاز شد و تا كنون 124 كشور و 29 سازمان بین المللی موافقت نامه همكاری با چین در مورد این طرح را امضا كرده اند.
دومین كنفرانس بین المللی 'یك كمربند - یك جاده' روزهای 5 تا 7 اردیبهشت در پكن برگزار می شود.
**آساق**1904**

سرخط اخبار جهان