آخرین مهلت پرداخت عوارض الكترونیكی تا هشت روز دیگر

تهران- ایرنا- معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها شركت ساخت و توسعه زیر بناهای حمل و نقل كشور آخرین مهلت پرداخت عوارض الكترونیكی را تا هشت روز دیگر اعلام كرد و گفت: رانندگانی كه عوارض الكترونیكی را تا دهم اردیبهشت پرداخت نكنند، 30 هزار تومان جریمه می شوند.

«حسین میرشفیع» امروز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: طبق اعلام قبلی قرار شد از تاریخ 28 اسفند‌ماه سال گذشته عوارض عبور از چهار آزادراه تهران-قم، تهران-ساوه، كرج-قزوین و قزوین-زنجان به صورت الكترونیكی دریافت شود.
‌وی با بیان اینكه تعدادی از رانندگان اعتراض دارند كه بدون عبور از این آزادراه ها پیامك برای پرداخت عوارض ارسال شده است، گفت: احتمال بروز خطا وجود دارد اما طبق بررسی ها احتمال بروز خطا كمتر از یك درصد است.
معاون ساخت و توسعه آزادراه ها شركت ساخت افزود: گویا تعدادی مالك خودرو بدون اینكه از این چهار آزادراه ترددی داشته باشند پیامك پرداخت عوارض را دریافت كرده اند كه این افراد می توانند اعتراض خود را همراه با ثبت شماره پلاك خودرو به شماره 100001531 پیامك كنند.
معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شركت ساخت با بیان اینكه مركز اپراتوری اعتراضات پیامك شده را بررسی می كند، گفت: اسناد با تصاویر ثبت شده مطابقت داده می شود، اگر اسناد با تصاویر ثبت شده از پلاك همخوانی نداشته باشد، پیامك اصلاحیه برای مالك خودرو ارسال می شود.
میرشفیع با بیان اینكه 120 كارشناس در مركز اپراتوری به موضوعات و اعتراضات رسیدگی می كنند، ادامه داد: مالكان خودرو می توانند درخواست صورتحساب تردد خودروی خود در یك بازه زمانی مشخص را به شماره 100001531 ارسال كنند. البته این اطلاعات تنها در اختیار مالك خودرو قرارداده می شود.
وی درباره دلایل بروز خطا در این سیستم اظهار داشت: هر چند كه میزان بروز خطا زیر یك درصد است اما باید به صفر برسد و برای كاهش این خطا در حال شناسایی دلایل بروز آن هستیم. یكی از دلایل این است كه دوربین و دستگاه شماره پلاك را اشتباه ثبت كرده است.
معان ساخت و توسعه آزادراه های شركت ساخت ادامه داد: عده ای برای پرداخت الكترونیك عوارض اقدام به خرید «تگ» مخصوص از بانك مسكن كرده اند. از آنجایی كه بانك مسكن هنوز نسبت به كسر از حساب این افراد در ازای تردد از این چهار آزادراه اقدام نكرده است و از نظر وزارت راه و شهرسازی این افراد بدهكار هستند و به همین دلیل پیامك پرداخت عوارض برای این دسته از افراد هم ارسال شده است.
وی افزود: این دسته از مالكان خودرو نگران نباشند و به زودی پیامك اصلاحیه ها برای این گروه ارسال می شود.
میرشفیع با تاكید بر اینكه مالكان خودرو تا دهم اردیبهشت برای پرداخت عوارض الكترونیكی مهلت دارند، گفت: درصورتی كه تا دهم اردیبهشت ماه نسبت به پرداخت عوارضی اقدام نشود مالكان خودرو به ازای هر بار تردد از گیت عوارض 30 هزار تومان جریمه می شوند.
وی درباره روش های پرداخت عوارض الكترونیكی اظهار داشت: یك روش نصب اپلیكشن های معرفی شده است كه می توانند با نصب این اپلیكیشن ها نسبت به پرداخت عوارض اقدام كنند.
میرشفیع ادامه داد: برای اینكه كاربران آزادراهی بتوانند پرداخت راحت تری داشته باشند، پس ازعبور از آزادراه پیامكی حاوی اطلاعات شناسه قبض و شناسه پرداخت ارسال می شود كه بتوانند به راحتی با این اطلاعات از طریق عابربانك های برخی از بانك ها كه درانتهای پیامك اسامی آنها اعلام می شود نسبت به پرداخت عوارض اقدام كنند.
معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های شركت ساخت گفت: همچنین امكان پرداخت عوارض از طریق *720# هم وجود دارد. ‌كاربران آزادراهی می ‌توانند با مراجعه به آدرس‌های اینترنتی https://www.nspay.ir/ و http://www.aaniro.com/ از طریق شماره پلاك خودرو، شماره تلفن همراه و شماره حساب بابت كسر عوارض آزادراهی در این سایت ها ثبت نام كنند و یا اینكه برای پرداخت اپلیكیشن های مورد تایید را در گوشی های همراه خود نصب كنند.
اقتصام**9345**9189