۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۳
کد خبر 83287712
۰ نفر
هنرمندان پرتره شهروندان را نقاشی می كنند

تهران - ایرنا - هنرمندان نقاش با هدف ارتباط جامعه با هنر، در نخستین رویداد «شهروند نقاش» پرتره علاقه مندان حاضر در پل طبیعت را نقاشی می كنند.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ،نشست خبری «شهروند نقاش» با حضور امیر راد رییس انجمن نقاشان ایران، جمال عرب زاده نایب رییس انجمن، محمدرضا فیروزه ای خزانه دار، هلنا شین دشت گلی، مینا نادری و مژگان قدوسی چند تن دیگر از اعضای هیات مدیره انجمن نقاشان ایران برای تشریح این رویداد برگزار شد.
رییس انجمن نقاشان ایران در این نشست ،گفت: در این رویداد شهروندان موضوع نقاشان می شوند تا پرتره آنها كشیده شود ولی در مباحث مرتبط با فروش و هدیه این اثر به شخصی كه مورد سوژه نقاش گرفته است انجمن هیچ دخالتی نمی كند و هنرمند تصمیم می گیرد كه در پایان با این نقاشی چه كند.
«امیر راد» تاكید كرد: در این اتفاق هنری مدل از پیش تعیین شده نخواهیم داشت و هركسی كه به پل طبیعت مراجعه كند می تواند به عنوان مدل در مقابل هنرمندان بنشیند.
وی با اشاره به نقش حمایتی اداره كل هنرهای تجسمی ارشاد از رویداد «شهروند نقاش» گفت: این رویداد سومین سالانه ای است كه با حمایت این اداره كل برگزار می شود و برنامه ما حركت به سمت اهداف انجمن نقاشان ایران است كه معرفی این نهاد در سطح جامعه از مهمترین بخش های آن است و به دنبال ارتباط بیشتر نقاشان با جامعه هستیم.
او افزود: در این رویداد60 هنرمند مدعو و اصلی داریم و پیش بینی ما این است كه دویست نفر در این رویداد حضور داشته باشند و هر فردی كه در عرصه هنرهای تجسمی فعال است می تواند در این رویداد ثبت نام كند تا وسایل طراحی و نقاشی از سوی اسپانسر در اختیار آنها قرار گیرد.
راد افزود: بنا داریم این رویداد را هرساله در تمامی شهرهای ایران برگزار كنیم و نكته ای كه بر آن تاكید داریم این است كه شهر اصلی پروژه شهروند هنرمند در یك شهر برگزار شود و شهر دوم تهران باشد و از سال آینده هم ممكن است این رویداد در تهران برگزار نشود و این می تواند به نزدیكی هنرمندان بومی هر استان و استانهای همجوار به هنرمندان مدعو كمك كند.
وی گفت: برای برگزاری سالانه، صد و پنجاه میلیون تومان كمك هزینه از اداره كل هنرهای تجسمی دریافت كرده ایم كه اصل هزینه هایی كه داریم مربوط به رویداد شهرستان خواهد بود. این هزینه ها شامل وسایل، رفت و آمد، اسكان و سایر موارد است.
رییس انجمن نقاشان ایران در پایان افزود: برخی از انجمن های هنری رویدادهای سالانه ای را جایگزین بینال های خود كردند ولی انجمن نقاشان ایران جلسه هایی را برای برگزاری دوسالانه نقاشی پس از سال ها وقفه برگزار كرده است كه امسال شاهد برگزاری آن خواهیم بود.
جمال عرب زاده نایب رییس انجمن در این نشست ،گفت: پرتره، اولین ژانری است كه مردم با آن ارتباط می گیرند و به دنبال این هستیم كه نقاشی رابه یك سطح عمومی افزایش دهیم تا عوام مردم به هنر نقاشی علاقه مند شوند.
وی افزود: در این رویداد به دنبال شروع یك جشن هستیم كه از 60 هنرمند دعوت كردیم تا هسته اصلی نقاشان را تشكیل دهند كه می توان به احمد وكیلی، داریوش حسینی و علی ذاكری اشاره كرد.
وی در تشریح جزییات این رویداد افزود: تلاش كردیم افراد مدعو شناخته شده باشند و تكنیك در این كارگاه آزاد است. و احتمالا با رنگ و روغن و آ‌كرلیك روی بوم اجرا خواهد شد با توجه به شرایط ما انتظار نقاشی های طولانی مدت از هنرمندان را نداریم و بزرگترین ابعاد 50 در70 خواهد بود و پیش بینی می شود كه بتوانیم در حدود 3 ساعت نقاشان چندین پرتره را نقاشی كنند.
مدیر ارتباطات رسانه‌ای اداره كل هنرهای تجسمی كه به نمایندگی از این مركز در نشست حاضر بود، نیز درباره رویداد «شهروند: نقاش» گفت: اداره كل هنرهای تجسمی ارشاد به دنبال ایفای نقش حمایتی خود است و در جلسه ای كه با وزیر انجام شد به دنبال افزایش بودجه هنرهای تجسمی بودیم كه اعتبارات برای كمك به انجمن ها از یك میلیارد به پنج میلیارد افزایش پیدا كرده است و نحوه تقسیم آن به تدریج اعلام می شود.
«سعید اسلام زاده» افزود: برخی از انجمن ها به عنوان جایگزینی رویداد های سالانه به جای دوسالانه ها هستند كه برای مثال سرو نقره‌ای انجمن طراحان گرافیك ایران به طور سالانه برگزار خواهد كرد.
عضو هیات مدیره و مدیر كارگروه نمایشگاه های انجمن نقاشان نیزدر این نشست گفت: مهمترین ویژگی این رویداد خارج شدن هنرمند از فضاهای شخصی خود است. تعاملی شدن هنر بین هنرمندان و جامعه می تواند جذاب باشد.
«مینا نادری» افزود: دو نمایشگاه با رویكرد نمایش آثار اعضای انجمن هنرمندان نقاش ایران در خانه هنرمندان ایران برپا شود كه یكی از آنها آثار هنرمندان جوانی است كه در سه سال گذشته عضو انجمن شدند و تا به حال نمایشگاهی داشتند.
«محمدرضا فیروزه‌ای» عضو هیأت مدیره و خزانه‌دار نیز گفت: این رویداد برای اولین بار اتفاق می‌افتد و قرار است به منظور جبران مهجوریت شهرستان‌ها و جدا افتادن آنها از پایتخت، مركزیت اصلی این رویداد در شهرهای دیگر برگزار شود.
مژگان قدوسی دیگر عضو انجمن نیز ،گفت: این اتفاق خرسندی است كه امروز در سطح شهر شاهد برگزای |آن هستیم و می تواند شاهد پویایی و آگاهی در جامعه باشد و امیدواریم این رویداد در دل به زایش اتفاق های بهتری منتهی شود.
به گزارش ایرنا ،رویداد شهروند نقاش با حضور بیش از 200 هنرمند نقاش پیشكسوتان و جوان روز جمعه ششم اردیبهشت روی پل طبیعت برگزار خواهد شد و شهروندان می‌توانند به صورت رایگان سوژه نقاشان شوند و در صورت تفاهم با نقاش می‌توانند اثر را خریداری یا به صورت رایگان آن دریافت كنند.
فراهنگ ** ٩٠٣١ ** 1355