۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۶
کد خبر 83287585
۰ نفر
باغداران  البرزي مراقب باشند

كرج - ايرنا - معاون بهبود توليدات گياهي سازمان جهاد كشاورزي استان البرز از كشاورزان البرزي به خصوص باغداران خواست تا به توصيه هاي لازم براي جلوگيري از خسارات سرمازدگي عمل كنند.

محمد تاج الديني روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا با اشاره به پيش بيني هواشناسي استان نسبت به كاهش دما، افزود: براساس اين پيش بيني دماي كمينه و بيشينه هواي امروز عصر بين صفر تا 16 درجه بالاي صفر است كه با ادامه اين وضعيت فردا نيز شاهد وزش باد شديد و يخبندان خواهيم بود.
وي با بيان اينكه دماي فردا بين صفر تا 12 درجه مي باشد، اظهار داشت: بر اساس همين پيش بيني، پيامك هاي ترويجي به كشاوزان فرستاده شده است.
وي اظهار داشت: در اين پيامك هاي اطلاع رساني، به كشاورزان گلخانه دار توصيه شده تا سوخت مورد نياز، دماي گلخانه ها را كنترل و دريچه هاي كنترل هوا را بسته نگه دارند.
تاج الديني افزود: در اين فصل باغات بيشتر در معرض تهديد سرمازدگي قراردارند به همين لحاظ به آن ها توصيه شده تا از سيستم هاي گرمايشي سنتي و يا مكانيزه براي بالابردن دماي باغات خود استفاده كنند.
وي ادامه داد: آتش زدن كاه و كلش و دود دادن علوفه هاي نيمه خيس در باغات روش سنتي بالابردن دماي باغات است و همچنين استفاده از بخاري هاي سيار و ثابت باغي نيز يكي ديگر از راه هاي افزايش دماي باغات براي جلوگيري از سرمازدگي است.
معاون جهاد كشاورزي استان البرز اضافه كرد: محصولات زراعي كه در اين فصل در معرض تهديد قرار مي گيرند بيشتر اراضي كلزا است كه در فصل گلدهي و ريزش بذر قرار دارند و يا اراضي كشت جوي زودرس ولي افت دما در گندم خسارت زيادي نمي زند.
وي گفت: همچنين پيش از اين به كشاورزان توصيه هاي لازم براي استفاده از يكسري كودها همچون كود پتاسه براي بهبود تغذيه گياهان و بالابردن مقاومت آن ها شده است.
برف فروردين ماه سال گذشته به كشاورزان البرزي به خصوص باغداران هفت هزارو 360 ميليارد ريال خسارت زد.
6156/ 6155