ملخ های مرده را نخرید

شیراز-ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان فارس با تاكید بر اینكه مردم از خرید ملخ های مرده خودداری كنند، گفت: این ملخ ها پس از سمپاشی از بین رفته اند و ناقل سمومی هستند كه برای امحای آنها استفاده شده است.

حسین دبیری، دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: در صورتیكه اینگونه ملخ ها توسط انسان مصرف شود، مسمومیت فرد را در پی دارد.
وی اظهار داشت: از حدود سه ماه قبل كه نخستین نشانه های ملخ صحرایی (دریایی) در استان فارس مشاهده شد تمهیدات لازم برای مقابله با این آفت كشاورزی در نظر گرفته شد و بیش از یك هزار و 500 هكتار از اراضی فارس سمپاشی شد.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی استان فارس ادامه داد: همچنین بیش از 15 هزار هكتار از اراضی شهرستان های لامرد، لار و داراب سمپاشی و رصد شده اند و همین اقدام منجر به این شده كه این آفت در این شهرستان ها كنترل شود.
دبیر افزود: سایر شهرستان های استان فارس هم كه احتمال هجوم ملخ به آنها وجود دارد بیش از 10 روز است كه در آماده باش هستند.
وی، بیان كرد: همچنین برای مبارزه با ملخ های صحرایی، سم رایگان در اختیار كشاورزان قرار می گیرد و علاوه بر این سمپاشی توسط نیروهای متخصص سازمان جهاد كشاورزی فارس تا از بین رفتن ملخ های مهاجم ادامه دارد.
بنا به گفته حامد عبداللهی، رئیس انجمن معرفی و حفظ آثار و بناهای تاریخی شهرستان گراش در جنوب استان فارس، در روزهای اخیر عده ای در این شهرستان مبادرت به فروش هر كیلو ملخ سرخ شده به ازای هر كیلو 400 تا 600 هزار ریال كرده اند.

**سمپاشی روزانه بیش از 200 هكتار از اراضی فارس
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی فارس نیز به ایرنا بیان داشت: روزانه بیش از 200 هكتار از اراضی این استان برای مقابله با آفت ملخ صحرایی (دریایی) سمپاشی می شود.
حسین پژمان افزود: بیش از 15 هزار هكتار از اراضی فارس رصد و پایش شده اند با این حال اگر در هر منطقه 50 الی 60 ملخ در هر متر مربع مشاهده شد باید مبارزه با این آفت در دستور كار قرار گیرد از این رو به شماری از شهرستان های فارس از جمله فراشبند، زرین دشت و كازرون هشدار هایی برای مقابله با ملخ داده شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی فارس گفت: این آفت مضر برای محصولات كشاورزی از بهمن ماه 97 در شهرستان های لامرد و مُهر رصد و پیش بینی شد كه در فروردین 98 شاهد ورود موج جدیدی از این ملخ ها به استان باشیم كه این پیش بینی درست بود.
پژمان ادامه داد: تا كنون بیش از یك هزار و 500 هكتار از اراضی منابع طبیعی استان فارس برای مقابله با این آفت سمپاشی شده و باغ ها و زمین های زراعی این استان نیز از هجوم ملخ های صحرایی در امان مانده اند.
وی اضافه كرد: پس از ورود ملخ های صحرایی به استان فارس، شاهد كُندی در حركت این آفت كشاورزی هستیم كه می توان علت آن را افزایش میزان بازندگی ها در این استان دانست.
به گفته پژمان، همچنان رصد و پایش مزارع و اراضی كشاورزی استان فارس به ویژه در شهرستان های لار، لامرد و داراب در حال انجام است.
وی، در مورد تمهیداتی كه برای مبارزه با این آفت در نظر گرفته شده، اظهار داشت: افزون بر این كه 2 آمادگاه برای مقابله سریع با ملخ های صحرایی در این استان فعال هستند 10 دستگاه سمپاش و 2 هواپیمای سمپاش در فارس به این كار اختصاص داده شده تا در صورت مشاهده ملخ صحرایی در اراضی فارس، مبادرت به كانون كوبی آنها شود.
ملخ‌های زرد رنگ صحرایی (دریایی)، گروهی از ملخ‌های پرنده هستند كه بزرگی آنها حدودا به 15سانتی‌متر می رسد و در زمره مضرترین حشرات به شمار می آیند.
ع.پ /6118 /2027