رادیو در آغاز گام دوم انقلاب باید به افق‌های نوی بیندیشد

تهران- ایرنا- معاون صدای صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت: این رسانه با توجه به گسترش فضای مجازی و رسانه های موازی ، در آغاز گام دوم انقلاب و در دهه پیش رو بایستی افق‌های نوی را بشكافد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حمید شاه آبادی روز دوشنبه در مراسم افتتاحیه چهاردهمین جشنواره صدا گفت: در آغاز این دوره جشنواره از تلاش دست اندركاران، دبیران كمیته ها و داوران كه پس از یك وقفه چندساله، جشنواره را با شور و نشاط دوباره به میان همكاران رادیویی آوردند، تشكر می كنم.
معاون صدا افزود: چهاردهمین جشنواره بین المللی رادیو و ششمین اجلاس جهانی صدا را در شرایطی آغاز می كنیم كه بخش های وسیعی از سرزمین پهناورمان دچار حادثه شده و جمع كثیری از هموطنان را بی خانمان كرده است اما همین حادثه غمناك موجب شده تا صحنه های تابناك و درخشنده ای از مشاركت و همدلی مردم را شاهد باشیم. یكبار دیگر با فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی به دنیا فخر كنیم كه چنین مردمانی داریم.
شاه آبادی با اشاره به اینكه رادیو به عنوان یك رسانه فردگرا از دیرباز خانه فرهیختگان بوده است، گفت: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز كه حكومت طاغوت سهمی در بهره برداری از آن به نفع اهداف خود داشت، اندیشمندان صاحب نامی همچون استاد شهید مطهری و مرحوم مهدی اخوان ثالث در آن قلم می زدند، اما با پیروزی انقلاب اسلامی رادیو به پایگاه مهمی برای معرفی و ترویج فرهنگ غنی ایران اسلامی تبدیل شد و توانست نقش بی بدیلی را در تمام عرصه ها و فراز و نشیب های چهل ساله ایفا كند.
وی ادامه داد: رادیو اینك افتخار می كند با 16 شبكه سراسری ملی و ده ها شبكه استانی بر قله رفیعی ایستاده و حضوری موثر در تمامی عرصه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی دارد.
وی گفت: با نگاه به گذشته افتخارآمیز رادیو بر خود می بالیم كه این رسانه گرم و صمیمی همواره خانه نویسندگان، گویندگان و فرهیختگان همچون استاد جلال الدین همایی و قیصر امین پور بوده و اینك از حضور پیشكسوتان ارجمند كه پشتوانه معنوی آن هستند، بهره می برد.
معاون صدا توضیح داد: جشنواره چهاردهم عرصه رقابت تنگاتنگ میان برنامه سازان امروز رادیو است كه در آوردگاه رسانه ای، خود را در تراز جهانی عرضه می كنند و دانسته های خویش را محك می زنند.
شاه آبادی گفت: نسل جوان رادیو در كنار چهره های با تجربه آن امروز با امید آفرینی و ترویج روحیه نشاط، شادی و بهجت را در خانه مردم ایران به ارمغان می آورند و با استفاده از قالب ها و ساختاری های نو و با بهره مندی از تمام تكنیك های روز دنیا رادیو را به رسانه ای تاثیرگذار در سبك‌های زندگی مردم ایران تبدیل كرده اند.
وی با اشاره به استقبال شنوندگان عنوان كرد: در زمانی كه با گسترش فضای مجازی و رسانه های موازی سخن از افول رادیو به میان می آید رادیو ایران با بیش از 40 درصد شنونده و با میانگین یك ساعت و 56 دقیقه در روز از استقبال قابل توجهی برخوردار است. اما همه این افتخارات ارزشمند تنها بخشی از ظرفیت میهن مان است. صدای جمهوری اسلامی در آغاز گام دوم انقلاب و در دهه پیش رو بایستی افق‌های نوی را بشكافد.
شاه آبادی بیان كرد: امروز رادیو یعنی صدای صمیمی لحظه ها، یعنی همگام و همراه مخاطب، یعنی رسانه‌ای كه نیاز مخاطب خویش را می‌شناسد و با طرح دیدگاه‌های خلاقانه و با بهره مندی از هنر برنامه سازی جذاب و نوین، تمركز خویش را بر تقویت قدرت تفكر و خلاقیت مخاطب قرار می‌دهد.
معاون افزود: در این میدان نابرابر كه از یك سو شاهد تولید انبوه و لجام گسیخته محتوا هستیم و از سوی دیگر با تنوع درگاههای انتشار مواجهیم، فقط آثاری در حافظه ملت باقی خواهد ماند كه از پشتوانه فكری، توفیق و اتقان برخوردار باشند و كرامت مخاطب را حفظ كند و تكریم مخاطب به آن است كه با او نه در مقام یك شنونده منفعل كه در مقام یك شنونده كنش گر روبه‌رو شویم.
شاه آبادی با اشاره به اینكه تولیدات رسانه‌ای امروز رادیو، صرفاً تولیدات سرگرم كننده نیست اظهاركرد: رادیو به عنوان صدای صمیمی لحظه ها، رسانه ای آموزنده و آرامش بخش و امید آفرین است كه باید بر عنصر اندیشیدن تكیه كند، رسانه‌ای كه می تواند و باید با تولید برنامه های تعاملی به افزایش درك شناختی مخاطب كمك كند و روحیه تفكر و ارتقای باورها و عنصر اندیشه را جایگزین تقلید كوركورانه كند.
وی گفت: ششمین اجلاس جهانی صدا با طرح 6 شاخه اصلی بستری پژوهشی این حركت «اندیشه محور» را فراهم كرد و مایه خرسندی است كه صاحب نظران و اندیشمندان با مشاركت فعال خود زمینه را برای تحقق این امر فراهم ساختند.
معاون صدا افزود: روی دیگر سكه اما در دهه پیش رو، ارتقای تكنولوژی و فناوری های نوین است باید اذعان كنیم كه در این حوزه، سنگرهای فتح نشده بسیاری پیش روی صدای جمهوری اسلامی است. رادیو درعصر شبكه و در عصر فناوری های دیجیتال از موقعیت ممتاز و منحصر به فردی برخوردار است كه می تواند پنجره جدیدی پیش روی این رسانه بگشاید و در این باب سخن بسیار است كه آن را به فرصت دیگری موكول می‌كنیم.
شاه آبادی در پایان خاطرنشان كرد: امیدوارم این جشنواره كه پس از 10 ماه برنامه‌ریزی و تلاش، كار خود را آغاز می‌كند با برگزاری كارگاه‌های آموزشی و پنل‌های تخصصی و با استفاده از اساتید داخلی و خارجی بتواند هم در حوزه محتوا و هم در حوزه فناوری و دستاوردهای قابل قبولی را به همراه داشته باشد و آغازگر فصلی نو در این جشنواره باشد.
فراهنگ**9210**3009