۲ اردیبهشت ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۱۶
کد خبر: 83287541
۰ نفر
تركیه چگونه كاهش ارزش لیر را به فرصت تبدیل كرد

تهران - ایرنا - نشریه آلمانی هندلزبلات در گزارشی كه روز دوشنبه منتشر كرد وضعیت اقتصادی تركیه را بهتر از آن چیزی دانست كه در رسانه های غربی منعكس می شود و نوشت: تركیه با كاهش ارزش لیرش مقابل دلار اقدام به بالا بردن صادرات و در نتیجه سود بیشتر از اقدام علیه خود كرد.

به گزارش ایرنا از این نشریه، همان طور كه «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری تركیه گفته است، گزارش هایی كه در رسانه های غربی از وضعیت اقتصادی تركیه منتشر می شود، مغایر با واقعیت موجود در این كشور است.
به تازگی نشریه «فایننشال تایمز» طی گزارشی مدعی شد سقوط ارزش پول ملی تركیه حاكی از وخیم تر شدن وضعیت اقتصاد این كشور است.
با این حال نشریه آلمانی هندلزبلات با اشاره به حقایق موجود تاكید می كند كه اقتصاد تركیه از آنچه كه در این گونه رسانه ها منعكس می شود، بهتر است.
بر این اساس رسانه های خارجی اطلاعات كمی در مورد كنسرسیوم های دارند كه برخی از آنها نقش مهمی در اقتصاد تركیه ایفا كرده و وزنه مهمی نیز در اقتصاد جهان به شمار می روند.
تركیه همچنین بخش اعظم برخی محصولات خوراكی جهان را تامین می كند و در تولید برخی محصولات از جمله فندق جزو برترین هاست.
در عین حال این كشور تولید كننده 10 درصد نودل و ماكارونی مصرفی جهان است و در زمینه صنعت پوشاك و زیور آلات نیز جزو 10 كشور نخست است.
این در حالی است كه برندهایی مانند آرچلیك (تولید كننده لوازم خانگی و آشپزخانه) در 32 كشور و ال سی وایكیكی (برند معروف پوشاك) در 36 كشور نمایندگی دارند.
به نوشته هندلزبلات، شركت های تركیه ای همچنین بخش اعظم بازار داخلی را در اختیار دارند و در اكثر اماكن عمومی و خانه ها به جای استفاده از محصولات صوتی و تصویری مانند ال جی، پاناسونیك و یا سونی از مارك های داخلی مانند «وستل» استفاده می شود.
به این ترتیب شركت ها و صاحبان صنایع تركیه ای در صورتی كه اقتصاد كشورشان تضعیف شود، نگرانی ندارند.
حتی در چنین شرایطی حتی شركت هایی مانند «هواپیمایی تركیه»، هولدینگ «گروه كوچ» و شماری از بانك های تركیه ای از ركورد شكنی در سودآوری خبر می دهند.
در حال حاضر دهها هزار شركت خارجی در داخل تركیه سرمایه گذاری كرده اند و فعالیت آنها در صورت هر گونه تغییر اقتصادی، از سوی دولت این كشور تضمین شده است.
طبق این گزارش تنها در سه ماهه نخست سال 2019 وزارت صنایع تركیه موفق به جذب بیش از 100 میلیون دلار سرمایه شده است.
هر چند نوسان قیمت لیر در ماه های اخیر برخی صنایع و مردم تركیه را نگران كرد اما این اتفاق نتایج مثبتی برای صادرات محصولات تركیه ای داشته است.
بر این اساس به خاطر كاهش ارزش لیر در مقابل دلار، قیمت محصولات شركت های تركیه ای در خارج از این كشور ارزانتر شد و این مسئله میزان فروش خارجی شركت ها را افزایش داد.
در این وضعیت، بسیاری از شركت های تركیه ای از فرصت استفاده كرده و به صادرات بیشتر محصولات خود روی آوردند.
بنا بر گزارش شبكه تی. آر. تی تركیه عملكرد موفقیت آمیز این كشور در زمینه تجارت خارجی در سال 2018، از نظر ارقام صادرات ماهانه به یك سطح تاریخی دست یافت و آمار و ارقام اعلامی نشان می دهد كه این روند رو به رشد ادامه دارد.
همچنین در ماه نوامبر این سال، صادرات تركیه در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با 9.5 درصد افزایش به 15.5 میلیارد دلار رسید و بدین ترتیب در دوره 12 ماهه اخیر، صادرات با 7.8 درصد افزایش بالغ بر 168.1 میلیارد دلار شد.
اروپام**6143**1144