راهبرد آینده جامعه عشایری متاثر از تغییرات اجتماعی و اقتصادی تدوین شود

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری خواهان بررسی وضعیت كلی عشایر متاثر از تغییرات اجتماعی و اقتصادی و تدوین راهبرد مناسب و دقیق درباره آینده آنان در كشور شد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، «اسحاق جهانگیری» امروز- دوشنبه- در جلسه شورای عالی عشایر اظهارداشت: جامعه عشایر بخشی از جمعیت تولید كننده كشور هستند كه با كمترین برخورداری از خدمات و امكانات، بازده زیادی در تولید محصولات غذایی دارند،.
وی تصریح كرد: عشایر با وجود آن كه كمتر از 2 درصد آمار جمعیتی كشور را تشكیل می دهند، منشا خیر و ثمرات زیادی برای كشور هستند.
وی افزود: جامعه عشایری علاوه بر این كه مطابق آمار ارائه شده، حدود 25 درصد محصولات پروتئینی كشور را تولید می كنند، نقش مهمی نیز در تامین امنیت به ویژه در مناطق مرزی ایفا می كنند.
معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: زنان و مردان عشایر بسیار كم توقع هستند و وضعیت زندگی آنها بسیار سخت و طاقت فرسا است. لذا همه دستگاه های مسئول باید نهایت تلاش و همت خود را به كار گیرند تا بتوانیم سطح برخورداری جامعه عشایری از امكانات و خدمات عمومی كشور را بالا ببریم.
جهانگیری با ابراز خرسندی از گزارش ارائه شده درباره اجرای مصوبات جلسه گذشته شورای عالی عشایر بر لزوم جدیت دستگاه های ذیربط برای پیگیری و اجرای مصوبات مربوط به بهبود وضعیت زندگی جامعه عشایری كشور تاكید كرد.
وی همچنین بر ضرورت فعال تر شدن دبیرخانه شورای عالی عشایر تاكید و تصریح كرد: شرط فعال تر شدن این شورا آن است كه دبیرخانه شورا موضوعات مختلف را در كمیسیون تخصصی و دائمی به بحث و بررسی گذاشته و نتایج و مصوبات آنها را برای بررسی و تصویب در جلسات شورای عالی ارائه كند.
محمود حجتی وزیر جهاد كشاورزی نیز در این جلسه با بیان اینكه طرح جامع خدمات رسانی به عشایر در عرصه های مختلف كه در جلسه قبلی شورای عالی عشایر به تصویب رسیده بود، به نحو مطلوبی اجرایی شد، خاطرنشان كرد: دستگاه های مرتبط و مسئول خیلی خوب پای كار آمدند و نتیجه اجرای طرح در بهبود نسبی وضعیت زندگی عشایر بسیار موثر بود.
وی توانمندسازی جامعه عشایری در عرصه های مورد نیاز و تشكیل صندوق توسعه بخش عشایر را كه در حال حاضر با سرمایه بالغ 73 میلیارد تومان در حال فعالیت است، از جمله دستاوردهای اجرای طرح جامع خدمات رسانی به عشایر برشمرد.
وزیر جهاد كشاورزی گفت: اگر چه عقب ماندگی ها در زمینه خدمت رسانی به جامعه عشایری خیلی زیاد است، اما تشكیل جلسات شورایعالی عشایر در دولت یازدهم كه در دولت های قبل تقریبا به طور كامل تعطیل شده بود، تاثیر قابل توجهی در ارتقای بهره مندی این قشر كمتر برخوردار از خدمات دولتی و عمومی داشت.
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه با اشاره به تغییرات ایجاد شده در وضعیت اقتصادی و اجتماعی جامعه، خواستار استفاده از همه تجربیات داخلی و بین المللی برای حفظ زیست عشایری در كنار ارتقای سطح زندگی و رفاه آنان شد.
كرمعلی قندالی رییس سازمان امور عشایر ایران نیز در این جلسه با اشاره به ثمرات دو مصوبه مهم جلسه قبلی شورایعالی عشایر اظهار داشت: به جرات می توان ادعا كرد كه تا پیش از سال 93 جامعه عشایری كشور اساسا امكان بهره مندی از هیچ نوع تسهیلاتی را نداشت، اما با تصویب و كمك دولت یازدهم، تا سال 97 در مجموع هزار میلیارد ریال تسهیلات در اختیار عشایر قرار گرفته كه اقساط آن توسط جامعه عشایری به طور كامل نیز بازپرداخت شده است.
در این جلسه مصوب شد كه پس از اخذ نظر و تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، نسبت به توسعه پوشش ارتباطی و برخورداری عشایر كشور از زیرساختهای ارتباطی به ویژه گسترش پوشش تلفن همراه در مناطق عشایری اقدام شود.
همچنین مقرر شد با همكاری و هماهنگی سازمان برنامه و بودجه، نسبت به تامین منابع مالی مورد نیاز در قالب یارانه، برای پرداخت مابه التفاوت قیمت حمل آرد و سوختهای فسیلی در مناطق عشایری اقدام شود.
بر اساس مصوبه دیگر این جلسه سازمان امور عشایر و دیگر دستگاههای مسئول به ویژه وزارت نیرو با برگزاری جلساتی، خدمات و تسهیلات قابل ارائه به عشایر در زمینه تهیه و تدارك تجهیزات و ادوات مورد نیاز برای توسعه بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر در جامعه عشایری را بررسی و عملیاتی خواهند كرد.
وزارتخانه های كشور، راه و شهرسازی، جهادكشاورزی و سازمان حفاظت محیط زیست، بر اساس مصوبه دیگر این نشست، موظف هستند از هر گونه واگذاری، تصرف و تغییر كاربری ایلراهها عشایری و حریم آنها ممانعت كرده و با همكاری سازمان امور عشایر مواد قانونی لازم را برای ثبت، تعمیر، نگهداری و علامتگذاری ایلراهها تدوین كنند.
همچنین سازمان امور عشایر با همكاری بانك مركزی و وزارت جهادكشاورزی، راهكارها و دستورالعملهای لازم را برای تسهیل روند اعطای تسهیلات بانكی به ویژه در خصوص تضمین های بانكی به عشایر تدوین كنند.
نمایندگان وزارتخانه های نیرو، راه و شهرسازی و سازمان برنامه و بودجه، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و بانك مركزی نیز در این جلسه به بیان نظرات و راهكارهای خود برای ارتقای وضعیت معیشتی و رفاهی جامعه عشایری كشور پرداختند.
سیام * 3061 ** 1336