استاندار:لرستان همچنان نیازمند امدادرسانی است

خرم آباد - ایرنا - استاندار لرستان گفت: این استان سیلزده همچنان نیازمند كمك و امدادرسانی سایر استان ها به ویژه در حوزه ماشین آالات و تامین نیازهای مردم است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی استانداری لرستان، سید موسی خادمی در جلسه با اعضای شورای اسلامی شهر تهران در محل استانداری افزود: شهرداری و شورای شهر تهران از همان روزهای ابتدایی سیل به فكر مردم استان بودند و حضور آنان را در كنار خود حس كردیم.
وی با بیان اینكه آنها از معدود دستگاه‌هایی بودند كه به لرستان آمدند، ادامه داد: امیدواریم در تداوم سازندگی‌ها لرستان نیز به كمك مابقی استان‌ها بیاید.
وی حادثه سیل لرستان را فاجعه فاجعه مالی و اقتصادی دانست و گفت: خسارت جانی نداشتیم اما با توجه به آمار، دبی آب رودخانه در جریان سیل اخیر طی 50 سال اخیر بی‌سابقه بوده و تابحال این مقدار را نداشته‌ایم.
استاندار لرستان بیان كرد: با تمهیداتی كه اندیشیده شده بود نمی‌توانستیم به طور كامل از وارد آمدن این خسارات جلوگیری كنیم و در مقابل این وضعیت بایستیم.
خادمی تصریح كرد: شهر به رودخانه تبدیل شده بود و حجم بالایی از خسارت و آسیب را به تاسیسات، راه‌ها و زیرساخت‌ها وارد شده اما نكته شیرین و مقابل این سیل، حضور تمام ایران و امدادرسانی به مردم حادثه‌دیده بود و باعث شد احساس تنها نكنند.
استاندار لرستان سخت‌ترین كار را پاكسازی معابر و خانه‌ها عنوان كرد و گفت: شبكه‌ هدایت آب‌های سطحی مسدود شده بود و خارج كردن این حجم گل و لای مشكل بود كه كمك‌های فنی، تاسیساتی و همچنین اقدامات شهرداری تهران در پیشبرد روند كار نقش بسزایی داشت.
خادمی با بیان اینكه تاكنون شورای اسلامی و شهرداری تهران كمك‌های ارزنده‌ای به لرستان داشته‌اند، اضافه كرد: اگر این امدادرسانی‌ها تداوم داشته باشد لطف بزرگی به مردم می‌شود هر چند كه تا كنون نیز خیلی خوب كار كرده‌اند و قدردان زحمات هستیم.
استاندار لرستان با تاكید بر اینكه لرستان هنوز نیازمند كمك است، ادامه داد: نیاز به این امدادها در بخش زیرساخت‌ها، ماشین‌آلات، منازل و اسباب و اثاثیه مورد نیاز مردم به طور كامل احساس می‌شود.
وی یادآور شد: بین استان‌های معین تقسیم كار شده و هر استان بازسازی یك منطقه سیل‌زده لرستان را برعهده گرفته است كه شهرداری تهران نیز می‌تواند با این مدل كار كند.
بر اثر سیل روز دوشنبه 12 فروردین ماه، رودخانه های خرم آباد و كشكان طغیان كردند كه این طغیان باعث خسارات سنگین به مردم شهرهای خرم آباد، نورآباد، دوره، معمولان و پلدختر شد.
هم اكنون امدادرسانی هوایی و زمینی توسط امداد رسانان استان و سراسر كشور در مناطق سیل زده در حال انجام است.
برآورد اولیه خسارت سیل اخیر در لرستان بیش از 37 هزار میلیارد ریال است و تاكنون 15 نفر در این سیل جان خود را از دست داده اند.
7269/6060