مديركل ميراث فرهنگي:صنعت گردشگري نقشي مهم در رونق توليد دارد

تبريز-ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي با بيان اينكه رونق توليد با توسعه صنعت گردشگري محقق مي شود، گفت: بدون ترديد صنعت گردشگري و رونق توريسم داخلي و خارجي نقش مهم و تاثيرگذاري در رونق توليد بخش هاي مختلف اقتصادي دارد.

مرتضي آبدار روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا، انتخاب شعار سال با عنوان رونق توليد از سوي مقام رهبري را بسيار دقيق و موشكافانه دانست و افزود: توليد در تمام حوزه ها از اهميت بسزايي برخوردار است و اين اهميت در صنعت گردشگري به دليل وسعت و گستردگي آن اهميت خاصي دارد، چون اين حوزه با رشته ها و صنايع مختلف دستي ارتباط مستقيم و متقابلي دارد.
وي اهميت صنعت و اقتصاد گردشگري در شرايط كنوني اقتصادي كشور را مهم خواند و اظهار داشت: با توجه به شرايط اقتصادي موجود، اهميت توسعه اقتصاد مبتني بر گردشگري و بدون وابستگي به درآمد نفتي بايد در اولويت قرار بگيرد، زيرا كه با توسعه اين صنعت حوزه كسب و كارهاي كوچك و متوسط رونق يافته و توزيع مناسب اشتغال در شهر و روستاها برقرار مي شود.
آبدار با بيان اينكه رشد گردشگري رشد توليد را به دنبال خواهد داشت، ادامه داد: صنعت گردشگري به عنوان نيروي محركه توليد در داخل كشور اين توانايي را دارد تا با توسعه خدمات، اقتصاد كشور را به سمت رونق توليد سوق دهد كه اين امر نيز موجب افزايش درآمد سرانه كشور خواهد شد.
وي با بيان اينكه از طريق بازتعريف گردشگري به عنوان صنعت داراي قابليت رونق بخشيدن به اقتصاد كشور شاهد ارتقاي مستقيم و غيرمستقيم بخش هاي مرتبط با اين صنعت اعم از خدمات و گسترش توليد صنايع دستي خواهيم بود، تحقق اين مهم را وابسته به عزم و اراده عمومي خواند.
آبدار با تاكيد بر اينكه تبديل صنعت گردشگري به مطالبه عمومي و فرهنگ سازي در اين حوزه امر مشترك بين تمامي دستگاه ها و گروه هاي اجتماعي و مردم نهاد آذربايجان شرقي است، گفت: بايد توجه داشت كه فرهنگ سازي و توسعه گردشگري در استان ضروري است.
وي اضافه كرد: اين امر بدون مشاركت همه جانبه دستگاه ها و گروه هاي اجتماعي محقق نمي شود و بر همين مبنا ميراث فرهنگي استان به عنوان دستگاه متولي گردشگري، ضمن تلاش در اين راستا، آماده همه گونه همكاري با ساير دستگاه هاي ذيربط در جهت تقويت ظرفيت هاي گردشگري آذربايجان شرقي است.
آبدار به اقدامات ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان در راستاي صيانت و معرفي ميراث هاي فرهنگي و طبيعي اشاره كرد و افزود: مرمت و احياي بناها و خانه هاي تاريخي، حمايت از توليدات هنرمندان صنايع دستي و پيگيري ثبت جهاني جنگل هاي ارسباران از جمله اين اقدامات است كه در راستاي صيانت و معرفي ميراث هاي فرهنگي و طبيعي استان در دستور كار قرار دارد.
وي با تاكيد بر اينكه سياست هاي اين اداره كل در راستاي تجلي چهره اي متفاوت از آذربايجان براي گردشگران است، اظهار داشت: يكي از مهمترين اهدافي كه در دستور كار اين اداره كل قرار دارد، تلاش در راستاي توزيع متناسب سفر در اقصي نقاط استان با تكيه بر ظرفيت بالاي بوم گردي و طبيعت گردي است كه به همين منظور 200 مسير گردشگري تعريف و تدوين شده است.
دبير ستاد تسهيلات سفر استان بر استفاده از ظرفيت گردشگري روستايي و عشايري و توسعه اقامتگاه هاي طبيعت گردي و بوم گردي تاكيد كرد.
آبدار گفت: در اين راستا 52 روستاي هدف گردشگري آذربايجان شرقي با هدف توسعه اقامتگاه هاي بوم گردي در اولويت قرار گرفته اند و در راستاي معرفي اين مناطق 193 راهنماي فعال حوزه بوم گردي و طبيعت گردي و همچنين اپليكيشن طبيعت 'مِستر تريپ (آقاي سفر)' به صورت مستمر فعال است.
3038/3071