رئيس ميراث فرهنگي دامغان: موزه اين شهر تا پايان ارديبهشت تعطيل شد

سمنان- ايرنا- رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دامغان گفت: موزه تاريخ اين شهر به دليل مرمت آثار تاريخي و ايجاد تغييرات در محيط موزه، تا پايان ارديبهشت به صورت موقت تعطيل است.

مهدي قاسمي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا، افزود: موزه تاريخ شهر دامغان با هدف به‌ روزرساني اشيا و بهسازي فضاي داخلي تا تاريخ 28 ارديبهشت 98، سالروز موزه ها، تعطيل است.
رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دامغان اضافه كرد: ورود تعدادي از اشيا قديمي اهدايي مردم، ايجاد موزه اي غني تر از گذشته، جا به جايي داخلي، بازسازي اشيا و تفكيك آثار تاريخي، از برنامه هاي در حال اجرا است.
قاسمي با اشاره به اينكه بسياري از آثار اهدايي مردم و تعدادي از آثار موجود در مخزن سمنان، به آثار اين موزه افزوده مي شود ، افزود: انجام اين تغييرات به منظور ايجاد فضايي جديد، متنوع و با جذابيت براي بازديدكنندگان انجام مي شود تا بتواند تاريخ و قدمت دامغان را به خوبي معرفي كند.
قاسمي خاطر نشان كرد: تفكيك آثار و اشيا تاريخي به بخش هاي مختلف شامل پوشاك، سفال، ابزارهاي سنگي، آهني و چوبي، وسايل استحمام، اصل مدارك قديمي اجرا مي شود، اتاق مشاهير دامغان با نصب تنديس مفاخر و افراد صاحب نام و تصاوير تاريخي از گذشته دامغان از ديگر قسمت هايي است كه به اين موزه افزوده مي شود.
رئيس ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري دامغان گفت: در حال حاضر320 اثر در موزه تاريخ شهر دامغان نگهداري مي شود كه بدون شك با افتتاح موزه، اين تعداد افزايش پيدا خواهد كرد.
به گزارش ايرنا، موزه تاريخ شهر دامغان در محل خانه لطفي واقع‌شده است كه 110 سال قبل مقر حكومتي شجاع لشكر، حاكم دوره قاجاريه بوده است؛ شهرستان دامغان با قدمت هفت هزار ساله ، داراي 2 هزار اثر تاريخي و فرهنگي است كه از اين تعداد 400 اثر شناسايي و تاكنون 126 اثر ثبت ملي شده اند.
9856/6103