سازمان ملل در كنار مردم سيل زده و دولت ايران است

تهران- ايرنا- هماهنگ كننده مقيم سازمان ملل متحد در جمهوري اسلامي ايران گفت: خانواده سازمان ملل به منظور كمك هاي بشردوستانه در كنار مردم سيل زده و دولت ايران است.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، اوگوچي دنيلز روز دوشنبه در آيين افتتاحيه كارگاه آموزشي تخصصي پايش و ارزيابي خطر حوادث و بلايا براي سازمان هاي ايراني افزود: ما از زمان وقوع سيل و آبگرفتگي اخير در برخي از استان هاي ايران تمام توانمندي خود را بكار گرفتيم تا بتوانيم در عمليات امدادرساني به سيل زدگان اين استان ها مشاركت داشته باشيم.
وي ادامه داد: من به عنوان هماهنگ كننده مقيم سازمان ملل متحد در ايران با افراد آسيب ديده و متاثران از سيلاب اخير ابراز همدري مي كنم و اميدوارم كه آلام و آسيب هاي آن ها به زودي كاهش يابد.
هماهنگ كننده مقيم سازمان ملل متحد در ايران توضيح گفت: حوادث و بلايا مرز نمي شناسد و قاره آسيا يكي از قاره هاي است كه در مقابل طوفان شن، گرد و غبار، سيل و زلزله آسيب پذير است.
دنيلز اضافه كرد: در سال هاي اخير مردم قاره آسيا در مقابل ريسك هاي حوادث ياد شده، تهديد شده اند و در خطر بوده و هستند.
وي گفت: در سفر اخيري كه به مناطق سيل زده استان لرستان داشتم توانمندي هاي دولت ايران را در مديريت حوادث و بلايا را از نزديك مشاهده كردم، در اين گونه حوادث اقدامات پيشگيرانه مورد نياز است و نه تنها در ايران بلكه در تمام دنيا اين مهم، امنيت ظرفيت سازي دولت هاي ملي را نشان مي دهد.
در كارگاه آموزشي تخصصي پايش و ارزيابي خطر حوادث و بلايا براي سازمان هاي ايراني كه در دو روز با حضور 50 مقام مسئول از وزارتخانه ها و سازمان هاي مختلف و سازمان ملل متحد از امروز دوشنبه دوم تا چهارم ارديبهشت ماه در مركز تحقيقات راه، مسكن و شهرسازي با هدف ارتقاي ظرفيت و توانايي سازمان هاي ايراني براي پايش دقيق و ارزيابي جامع خطر حوادث و بلايا در كشور آغاز شده است، متخصصان و مدرسان بين المللي مربوطه در چارچوب همكاري هاي اپديم آموزش هاي خود را در اين كارگاه ارائه خواهند كرد.
اين كارگاه آموزشي تخصصي به همت مركز آسيا و اقيانوسيه براي توسعه مديريت اطلاعات بلايا كه اخيرا در ايران تاسيس شده و با همكاري دفتر سازمان ملل براي كاهش خطر بلايا و برنامه عمران ملل متحد سازمان هاي برنامه و بودجه و مديريت بحران كشور آغاز شده است.
شركت كنندگان با «استانداردها و روش هاي نوين بين المللي براي ارزيايي خطر و آثار منفي حوادث و بلايا»، «ايجاد شبكه منطقه اي همكاري ميان كشورها براي كاهش خطر و اثرات منفي حوادث فرامرزي مانند گرد وغبار و خشكسالي»، چارچوب هاي جهاني و منطقه اي كاهش خطر بلايا (UNISDR)، «اطلاعات ريسك براي تقويت درك ريسك حوادث»، نقش آمار و پايگاه هاي داده اي خسارات حوادث و بلايا (UNDP - UNISDR)، «تبادل تجارب در مورد توسعه و نهادينه سازي پايگاه هاي اطلاعات خسارات حوادث و بلايا» و آموزش عملي ايجاد پايگاه هاي داده خسارات حوادث و بلايا براساس چارچوب سنداي و مدل (Desinventar) آشنا خواهند شد.
به گزارش ايرنا، «اپديم» (APDIM) يك مركز وابسته به كميسيون اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد براي آسيا و اقيانوسيه (اسكاپ) است كه به پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران و به طور اخص سازمان برنامه و بودجه كشور، با گذشت بيش از يك دهه پيگيري مداوم، رايزني و مذاكره با طرف‌هاي مرتبط داخلي و خارجي؛ سرانجام در تهران افتتاح شده است.
اجتمام*7029*9105