۲ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
کد خبر 83286946
۰ نفر
زمستان در بهار آذربایجان شرقی

تبریز - ایرنا - مناطق مختلف آذربایجان شرقی از اواخر هفته گذشته تا امروز شاهد بارش برف بوده است، به گونه ای كه مردم می گویند زمستان در بهار به این استان بازگشته است.

به گزارش ایرنا، بارش 50 سانتی متری برف در «ورزقان» در اواخر هفته قبل و مسدود شدن راه 60 روستای این شهرستان، اتفاق نادری بود كه مردم استان كوهستانی آذربایجان شرقی حدود 2 دهه است آن را فراموش كرده اند.
البته بارش برف در آذربایجان شرقی تا اواخر اردیبهشت تا اواسط دهه 1370 امری عادی بود و «برف چهل و پنجم»، اشاره به بارش برف در روز چهل و پنجم بهار، تكیه كلام مردم این خطه برای توصیف سرما و برف و بوران آن بود.
تا آن سال ها، برف در تمام طول سال در ارتفاعات معروف آذربایجان شرقی از قبیل «سهند»، «میشو»، «كامتال»، «بزقوش» و ارتفاعات بالاتر از سه هزار متر دیگر پابرجا بود و همین امر نیز موجب شكل گیری یخچال های چندهزار ساله در این مناطق شده بود كه آب شدن تدریجی آنها در تابستان، هوای منطقه را خنك می كرد.
در توصیف خنكای هوا در تابستان آذربایجان شرقی، یادآوری این نكته كفایت می كند كه تا اواسط دهه 1370شمسی، كولر گازی، كالای كمتر شناخته شده ای در تبریز بود و در بهترین حالت، متمولین شهر از كولر آبی برای تدارك هوای پاییزی در خانه هایشان بهره می جستند.
پس از آن آذربایجان شرقی به مدت حدود 2 دهه همپای دیگر مناطق كشورمان، خشكسالی دامنه داری را تجربه كرد كه بزرگ ترین نتیجه منفی آن كم شدن سالانه 40 سانتی متر از آب دریاچه ارومیه و افتادن این «پهنه آبی» به حال احتضار بود.
اما سال 1398 شمسی برای آذربایجان شرقی نیز مانند اغلب مناطق كشورمان، سال پرآبی و بارش چشمگیر برف بود و نوستالژی سال های برفی را در اذهان میانسالان و كهنسالان تبریز و شهرستان های 20 گانه دیگر تداعی می كند.
هر چند بارش برف در آذربایجان شرقی در روزهای گذشته، ضرر گسترده ای به باغداران وارد كرد كه رقم آن هنوز استخراج نشده است، اما با توجه به تلخی خشكسالی های چندساله، بدون شك برآیند برف گیر شدن ارتفاعات در این موقع سال برای عمومی مردم استان به ویژه كشاورزان نوید سالی پربركت است.
اوایل هفته جاری نیز بارش برف 5 شهرستان آذربایجان شرقی را درگیر كرد و موجب تعطیلی مدارس همه نوبت ها و مقاطع در برخی شهرها شد.
امروز دوشنبه نیز بارش برف در تبریز از وجود كولاك و بوران در ارتفاعات به ویژه گردنه های برفگیری مانند «یام»، «سامبران» و «صائین» حكایت دارد، هر چند كه بنابر اعلام اداره كل راهداری آذربایجان شرقی با تلاش نیروهای زحمتكش راهداری، همه جاده های اصلی استان باز و تردد در آنها در جریان است.
البته پس از از گذشت چند روز از بارش برف در شهرستان ورزقان در 90 كیلومتری شمال شرق تبریز، هنوز راه 15 روستای این شهرستان مسدود است.
افزایش حدود 40 درصدی بارش ها در سال جاری نسبت به سال قبل در آذربایجان شرقی و گذشتن مقدار آن از 350 میلی متر، متوسط سالانه آن در استان 279 میلی متر است، دریاچه ارومیه را نیز از كما بیرون آورده است به گونه ای كه بنا بر اعلام سازمان آب منطقه ای استان، تراز آب در این پهنه آبی در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 70 سانتی متر افزایش یافته است.
افزایش بارندگی ها همچنین تالاب های رو به موت آذربایجان شرقی را نیز احیا كرد به گونه ای كه آب تالار بین المللی «قوری گول» در 50 كیلومتری شرق تبریز كه سال گذشته تا مرحله خشكی كامل پیش رفت، اكنون نزدیك به 2 میلیون مترمكعب آب دارد و ارتفاع آب آن نسبت به مدت مشابه پارسال نیم متر افزایش نشان می دهد.
از سوی دیگر تالاب «قره قشلاق» در 105 كیلومتری جنوب تبریز در حاشیه دریاچه ارومیه نیز كه تامین آب 6 هزار هكتار از اراضی كشاورزی منطقه را بر عهده دارد، این روزها حال و روز خوبی دارد و همین امر خوشحالی كشاورزان و طرفداران محیط زیست را سبب شده است.
518