رشد هیجانی بازار سرمایه چه كسانی را متضرر می كند؟

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه گفت: در زمان رشد هیجاني بازار سرمایه، افراد از روي ناآگاهي اقدام به سرمایه گذاري در سهم هایي مي كنند كه در نهایت متضرر مي شوند و زمینه ایجاد صف هاي طولاني فروش در بازار را فراهم مي كنند.

«مهدی كباري» روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: به شدت مخالف وجود رشد هیجاني در بازار سرمایه هستیم زیرا این موضوع در نهایت ضربه مهلكي را به بازار وارد مي كند.
این كارشناس بازار سرمایه با تاكید بر اینكه رشد بازار سرمایه باید به صورت منطقي و پلكاني باشد، گفت: در زمان رشد هیجاني بازار سرمایه، افراد از روي ناآگاهي اقدام به سرمایه گذاري در سهم هایي مي كنند كه در نهایت متضرر مي شوند و زمینه ایجاد صف هاي طولاني فروش در بازار را فراهم مي كنند.
وي گفت: تاكنون چندین بار شاهد این اتفاق در بازار سرمایه بوده ایم و همین موضوع باعث شد تا سرمایه گذاران به دلیل عدم اعتماد دیگر سرمایه هاي خود را وارد بازار سرمایه نكنند.
و به ضعف مدیریت نقدینگي هاي موجود در ایران اشاره و بیان كرد: نقدینگي هاي سركش در اقتصاد ایران یك نوع بیماري هستند كه به هر سمتي مي روند آن قسمت را دچار نوسان مي كنند؛ در حالي كه بهتر است این نقدینگي ها با كنترل و برنامه ریزي هاي لازم وارد بازار شوند.
به گفته كباری، بازار سرمایه یكي از مكان هاي در نظر گرفته شده براي كنترل نقدینگي هاي سركش است تا بتوان از این طریق سرمایه هاي خرد را جذب این بازار كرد.
این كارشناس بازار سرمایه همچنین به بررسي وضعیت معاملات بورس در فروردین ماه سال جاري پرداخت و گفت: روند رشد بازار امسال برخلاف سال هاي گذشته زودتر از موعد مقرر شروع شد.
وي با بیان اینكه رشد شاخص همیشه قبل از برگزاري مجامع اتفاق مي افتاد اما امسال حركت بازارهاي موازي زمینه رشد شاخص در بورس را فراهم كرد، گفت: بازار سرمایه متناسب با نرخ تورم رشد نكرده است و همچنان جا براي رشد دارد.

* سرمایه گذاری با چشم باز در بازار سرمایه
كباري با بیان اینكه در تاریخ ١٤ و ١٥ اردیبهشت با برخي از مسایل سیاسي همراه مي شویم كه به طور حتم بر روند بازار سرمایه تاثیرگذار خواهد بود، افزود: با توجه به چنین مساله اي سرمایه گذار باید با چشم باز به سمت سرمایه گذاري در بازار سرمایه برود و اگر به دنبال سرمایه گذاري براي مدت كوتاه در بورس باشند در باتلاقي گیر خواهند كرد كه جبران آن غیرممكن مي شود.
وي با بیان اینكه دولتمردان باید براي مسایل مالي بازار سرمایه كه مرتبط با سودآوري شركت ها است یك سیاست كلي را در ابتداي سال در نظر بگیرند و دیگر تا پایان سال تغییري در آن ایجاد نكنند، گفت: تغییر سیاست ها باعث مي شود تا سرمایه گذاران در هاله اي از ابهام قرار گیرند كه در صورت برطرف شدن این ابهامات مي توان شاهد بهبود وضعیت و نیز رشد متعادل بازار باشیم.
به گفته این كارشناس بازار سرمایه، هر چه بتوانیم نقدینگي سركش را به سمت بازار سرمایه هدفمند با بازدهي بلند مدت پیش ببریم دولت مي تواند بازارهاي موازي را با هزینه هاي كمتر كنترل كند.
وي به صنایع برتر در فروردین ماه اشاره و بیان كرد: در ماهي كه گذشت سیمان رشد بسیار عجیب و غریبي را تجربه كرد كه در كنار آن معدني ها و پالایشگاهي ها جزو صنایع برتر بودند.
كباري با بیان اینكه صنعت خودرو در سال ٩٧ تولید بسیار كمي را داشت و یكي از پر چالش ترین سال در ٢٠ سال گذشته بوده است، افزود: امسال به دلیل برنامه ریزي وزیر صنعت برای تولید خودرو، به نظر مي رسد صنعت قطعه سازي و خودروسازي در بورس رشد خوبي را تجربه كنند.
اقتصام**٩٢٠٦**9189

سرخط اخبار اقتصاد