مرزنشینان ایلامی از فروش اولین سوخت صادراتی بهره مند شدند

ایلام - ایرنا - ساكنان مناطق مرزی استان ایلام از فروش اولین سهمیه سوخت صادراتی بهره مند شدند.

به گزارش ایرنا، دولت تدبیر و امید در راستای حمایت از ساكنان مناطق مرزی و بهبود وضعیت درآمد آن ها، طرح های مختلفی را اجرا كرده و یكی از این طرح ها برخورداری مردم مناطق مرزی استان ایلام در سهمیه صادرات سوخت است.
از مزایای اجرای این طرح كاهش پدیده قاچاق سوخت، ارتقای وضعیت معیشت ساكنان مناطق مرزی، ایجاد اشتغال و رونق و شكوفایی اقتصاد منطقه است.
اوسط بهمن ماه سال گذشته بود كه شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ایلام از عرضه سوخت آزمایشی به قیمت تعادلی به مرزنشینان استان خبر داد.
مدیرعامل شركت پخش فراورده های نفتی منطقه ایلام در این خصوص گفت: برای اجرای این طرح 2 میلیون و 500 هزار لیتر سوخت به استان اختصاص یافت.
علی اصغر چاغروندی هدف از اجرای این طرح را افزایش توان اقتصادی مرزنشینان ایلامی عنوان كرد و گفت: در اجرای این طرح 25 هزار خانوار مرز نشین در استان ایلام ساماندهی می شوند.
وی یادآور شد: بدین منظور یك هزار و 500 لیتر سوخت به هر خانوار مرزنشین برای صادرات در نظر گرفته شده است.
چاغروندی اضافه كرد: در عرضه سوخت صادراتی به شهروندان مرزنشین به قیمتی كمتر از قیمت آن سوی مرز به مرزنشینان فروخته می‌ شود تا بتوانند با صادرات خرد و سهمیه بندی شده، معیشتی قانونمند داشته باشند.
مدیرعامل شركت پخش فراورده های نفتی منطقه ایلام تاكید كرد: خانوارهایی كه تا شعاع 20 كیلومتری از مرز سكونت دارند، مشمول این قانون قرار می گیرند.

** بهره مندی پنج هزار خانوار روستایی از فروش اولین سوخت صادراتی
معاون شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ایلام از صادرات افزون بر چهار میلیون لیتر نفت-گاز در قالب كمك به معیشت مرزنشینان این استان خبر داد.
به گفته پرویز ایدون این میزان فروش سوخت صادراتی روستائیان مرزنشین ایلام تا پایان فروردین ماه سال جاری بوده است.
وی اضافه كرد: از پنج هزار خانوار روستایی مرز نشین در استان, 2 هزار و 600 خانوار در مهران , 2 هزار و 100 خانوار در دهلران و 300 خانوار نیز در شهرستان ایلام ساكن هستند.
معاون شركت ملی پخش فرآورده های نفتی منطقه ایلام اضافه كرد: طرح توزیع سوخت برای مناطق مرزی این استان، می تواند از قاچاق سوخت و خروج غیرقانونی این سرمایه ملی تا حدود زیادی جلوگیری كند.
بی شك با ادامه اجرای این طرح، علاوه بر اشتغالزایی و بهبود وضع معیشتی خانوارهای مرزنشین، شاهد كاهش قاچاق سوخت در مناطق مرزی خواهیم بود.
استان ایلام در باختری ترین نقطه جغرافیایی ایران 430 كیلومتر مرز مشترك با كشور عراق دارد كه از این حیث در بین استان های مرزی دارای طولانی سرحد است.
3032/6034